Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak chronić cerę podczas wakacji? Must have w Twojej kosmetyczce

27 września 2024 Jak chronić cerę podczas wakacji


Lato to beztroski czas, który w dużej mierze spędzamy na zewnątrz. Niestety, promienie UV mogą stanowić poważne zagrożenie dla naszej skóry oraz zdrowia, prowadząc do oparzeń, przebarwień czy zwiększając ryzyko rozwoju nowotworów. Warto przyłożyć szczególną wagę do tematu pielęgnacji cery w tym okresie, aby odpowiednio ją chronić i dbać o jej zdrowie.

Cichy wróg skóry w okresie wakacji, czyli promieniowanie UV

Mimo że promieniowanie UV jest niezbędne do produkcji witaminy D w ludzkim organizmie, niesie za sobą szereg negatywnych konsekwencji dla naszej skóry oraz zdrowia. Oto kilka z problemów, jakie mogą nas spotkać po nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV.

Przesuszenie skóry

Promienie ultrafioletowe prowadzą do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry. Cera staje się szorstka, podatna na podrażnienia i brakuje jej nawilżenia. Aby przeciwdziałać takim skutkom, przed każdym wyjście na słońce należy stosować kremy zawierające filtr UV oraz na co dzień używać produktów o działaniu nawilżającym, zawierających takie składniki, jak np. gliceryna czy kwas hialuronowy.

Łuszczenie się skóry

Po ekspozycji na słońce może dojść do uszkodzenia komórek naskórka przez promienie UV, co objawia się intensywnym złuszczaniem skóry. Uszkodzone komórki obumierają, a następnie zastępowane są przez nowe. Aby złagodzić ten proces, warto zastosować intensywnie nawilżające serum lub krem. 

Czerwone plamy

Zaczerwienienia wynikają z bezpośrednich uszkodzeń struktury naczyń krwionośnych. Nadmierne promieniowanie ultrafioletowe powoduje rozszerzenie naczyń, co może prowadzić do powstawania czerwonych plam na skórze. 

Plamy pigmentacyjne

Pod wpływem promieniowania UV mogą zacząć tworzyć się przebarwienia na twarzy w wyniku nierównomiernego gromadzenia się melaniny. Aby temu przeciwdziałać, należy stosować zarówno kremy z filtrem SPF, jak i dbać o codzienną pielęgnację nakierowaną na powstrzymywanie rozwoju przebarwień (warto sięgać po produkty zawierające niacynamid czy kwasy). 

Nowotwory skóry

Promieniowanie UV jest bezpośrednio związane z rozwojem nowotworów złośliwych skóry. Ultrafiolet uszkadza bowiem komórkowe DNA, a wyniku wielokrotnego powielania dochodzi do powstania mutacji. Jeśli będzie ona miała miejsce w genie powiązanym z karcynogenezą, komórka przekształci się w typ nowotworowy.

Jak chronić skórę przed słońcem z pomocą kosmetyków?

Aby nasza skóra była bezpieczna w kontakcie ze słońcem, konieczne jest stosowanie kosmetyków wzmacniających jej strukturę oraz chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym. Must have w wakacyjnej rutynie pielęgnacyjnej to produkty z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, o min. SPF 30 lub wyższym. Krem należy nakładać min. 15-30 min. przed ekspozycją na słońce i reaplikować go co 2 godziny (oraz bezpośrednio po kontakcie z wodą). 

Niezbędne jest również regularne nawilżanie skóry z pomocą kremów o działaniu wiążącym wodę. Takie efekty uzyskasz, wybierając kosmetyki zawierające np. kwas hialuronowy, glicerynę, masło shea czy olejek z migdałów. Nieocenione w intensywnym nawilżaniu okaże się także skoncentrowane serum. 

Po opalaniu koniecznością jest zadbanie o dawkę odżywienia, aby zregenerować ewentualne uszkodzenia naskórka. Tutaj sprawdzą się produkty zawierające aloes, alantoinę czy pantenol, a także składniki odżywcze pochodzące np. z roślin.

Artykuł sponsorowany

Piękne loki na co dzień

Redakcja parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Kochamy ruch, sport i podróże! Poznaj z nami najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód, najciekawsze dyscypliny sportowe oraz najfajniejsze pomysły na rozwój hobby i pasji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najpopularniejsze pożyczki
Jak chronić cerę podczas wakacji
Piękne loki na co dzień

Jesteś zainteresowany reklamą?