parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Hobby

Jak dobrać rakietę tenisową?

Jak dobrać rakietę tenisową?

Jaką rakietę wybrać do tenisa ziemnego? Wiele początkujących tenisistów zadaje sobie to pytanie. Zakup to swego rodzaju inwestycja, ponieważ kupuje się ją raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Wiele aspektów rakiety wpływa na jej użytkowanie oraz na postępy w nauce gry w tenisa. Zobacz, jak dobrać rakietę tenisową która spełni wszystkie twoje potrzeby.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać powierzchnię rakiety
  • jakie są długości rakiet
  • jaką odpowiednią wagę powinna mieć rakieta
  • jakie są rodzaje ramy rakiety

Jak dobrać rakietę tenisową? – odpowiednia powierzchnia!

Na rynku dostępnych jest wiele rakiet z różnymi wielkościami główki. Wielkość wyrażana jest w centymetrach oraz calach kwadratowych i odnosi się do pola powierzchni. Odpowiada za siłę i precyzję uderzenia. Wyróżnia się trzy główne wielkości główek rakiety:

  • midsize (małe) – od 85 do 93 cali kwadratowych,
  • midplus (średnie) – od 94 do 103 cali kwadratowych,
  • midsize (duże) – 104 cali kwadratowych i więcej.

Im większa główka rakiety, tym większa siła uderzenia. Poza tym, rakiety z dużymi główkami posiadają większy “sweet spot”, który oznacza pole trafienia, które zapewnia optymalne uderzenie, siłę i rotację piłki. Rakieta z mniejszą główką, odbija piłkę z mniejszą siłą, natomiast oferuje lepszą kontrolę i precyzję uderzenia.

Jak dobrać rakietę tenisową? Mężczyzna trzymający rakietę do tenisa

Jaka długość rakiety do tenisa?

Odległość od podstawy uchwytu do końca główki rakiety nazywana jest długością rakiety. Standardowa rakieta ma długość 27 cali i takich możemy spotkać w sklepach najwięcej. Im dłuższa rakieta, tym większa siła uderzeń, lepszy serwis i rotacja piłki. Niestety, zmniejsza się również kontrola nad piłką. 

Długości rakiet, jakie występują na rynku:

27 cali i większe – dla dorosłych,

26 cali – dla młodych w wieku 10-12 lat (lub 136 -146 cm),

25 cali – dla młodych w wieku 8-10 lat (lub 128 -136 cm)

23 cali – dla młodych w wieku 6-8 lat (lub 120 -128 cm)

21 cali – dla młodych w wieku 5-6 lat (lub 112 -120 cm)

19 cali – dla młodych w wieku 4-5 lat (lub 100 -112 cm)

Jak dobrać rakietę tenisową – waga

Kolejnym istotnym czynnikiem jest odpowiednia waga rakiety. Ten parametr odpowiada w głównej mierze za stabilność. Im większa waga, tym większa stabilność ramy rakiety. Należy jednak pamiętać, że duża waga rakiety, może powodować utrudnione wyprowadzanie ruchów. Osoby początkujące powinny wybrać lżejszą rakietę która umożliwi łatwe wyprowadzenie zamachu. W przypadku mężczyzn waga powinna być z zakresu 270-290 g, natomiast kobiet 250-270 g. Osoby średniozaawansowane powinny wybrać rakietę o wadze 280 – 300 g. Natomiast osoby zaawansowane wybierają rakiety powyżej 300 g, dodatkowo indywidualnie pod kątem doważania ołowianymi taśmami.

Rama rakiety i jej sztywność

Ostatnią właściwością jest sztywność rakiety, czyli stopień odkształcania się, podczas kontaktu z piłką. Mierzy i wyraża się ją w jednostkach RA. Im sztywniejsza rakieta, tym silniejsze uderzenie piłki, jednak więcej mocy i drgań przenosi się na nadgarstek. Rakiety z elastyczną ramą zwiększają kontrolę nad piłką i mniej obciążają staw w nadgarstku.

Podział rakiet z uwagi na elastyczność:

  • elastyczne ramy (poniżej 60 RA) – mniejsza siła uderzenia, mniej wstrząsów na nadgarstek,
  • średnia elastyczność ramy (od 60 do 69 RA) – kompromis pomiędzy sztywną a elastyczną ramą,
  • sztywna rama (70 RA i więcej) – większa siła uderzenia, więcej wstrząsów przenosi się na nadgarstek.

Warto dopytać się o więcej informacji i porad specjalisty. Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze rakiety. Powodzenia w nauce gry w tenisa!

Udostępnij