parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Turystyka

Parki narodowe w Irlandii

Parki narodowe w Irlandii

Irlandia to przepiękny kraj o malowniczej przyrodzie. Parki narodowe w Irlandii wręcz przyciągają i zachęcają, by je zwiedzać. Odkryjemy tu, przede wszystkim wybrzeża morskie, ale też stare zabytki religijne i historyczne. Ale również piękne tereny gór w dramatycznym i surowym stanie. Nie wiesz, co zwiedzać podczas pobytu w Irlandii lub Irlandii Północnej? W poniższym artykule podpowiemy ci, co kryje w sobie ten tajemniczy i zachwycający teren.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

  • jakie są parki narodowe w Irlandii i gdzie się znajdują
  • czy istnieją parki narodowe w Irlandii Północnej

Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/parki-narodowe-w-usa/

Parki narodowe w Irlandii

Miłośnicy przyrody na pewno docenią ten kraj za jego piękne widoki oraz malownicze miejsca. Obecnie na terenie Irlandii znajduje się 6 parków narodowych. Każdy z nich jest wyjątkowy oraz ma własną historię. Poniżej postaramy się przedstawić najciekawsze aspekty związane z parkami narodowymi Zielonej Wyspy.

Park Narodowy Connerma

Jego rozpoznawalnym elementem są wysokie wzgórza. Zapewniają one piękne widoki zapierające dech w piersiach. Rozległe torfowiska, mokradła, łąki, wrzosowiska – to wszystko zobaczymy w Parku Narodowym Connerma. Na obszarze parku możemy spotkać liczną grupę ptaków, której skład zmienia się zależnie od poru roku. Nie zabraknie również miejsc do wspinaczki, czy tras rowerowych.

park narodowy Connerma

Park Narodowy Gór Wicklow

Znajduje się we wschodniej części Irlandii około 70 km od Dublina. Ze wszystkich sześciu parków narodowych w Irlandii to właśnie ten jest największy. To najrozleglejszy obszar górski, który możemy podziwiać na wyspie. Najwyższa góra to Lugnaquilla. Szyty zachwycają o każdej porze roku. Dużą część parku zajmują torfowiska. Warto pamiętać, że, na terenie obszaru znajduje się również bogate dziedzictwo kulturowe, takie jak klasztory i droga wojskowa.

Park Narodowy Glenveagh

Park znajduje się na północno-zachodnim krańcu Irlandii. Jest drugim największym parkiem narodowym w Irlandii. Głównym miejscem tego parku jest jezioro Lough Veaah. Jeziora otoczone szczytami gór tworzą piękne i malownicze widoki. Warto wspomnieć, że można tu łowić ryby. Na tym terenie znajdziemy wiele ścieżek spacerowych oraz rowerowych. Każdy napewno znajdzie coś dla siebie. Bez wątpienia ważnym miejscem jest XIX-wieczny zamek Glenveagh. Ogrody znajdujące się przy zamku uznawane są za najpiękniejsze dzieło architektoniczne ogrodów w całej Irlandii.

Park Narodowy Killarney

Jest to pierwszy park narodowy utworzony w Irlandii. Na jego terenie znajduje się sieć ścieżek dla, z których mogą korzystać spacerowicze i rowerzyści. Przede wszystkim obszar parku pokrywa wiele subtropikalnych gatunków roślin. Warto zwrócić uwagę na wąski wąwóz i wodospad, który spada, aż z wysokości 18 m.

Park Narodowy Burren

To najmniejszy park narodowy na terenie Irlandii. Znajdują się tu przede wszystkim różne rodzaje skał i wiele klifów. Mimo że dominuje tu podłoże wapienne to znajdziemy tu wiele gatunków kwiatów, czy ziół. Przemierzając wyznaczone ścieżki mamy możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc parku.

Park Narodowy Ballycroy

Park powstał w 1998 roku. Wiele tras spacerowych i rowerowych. To idealne miejsce do spędzenia wolnego czasu i odetchnięcia na świeżym powietrzu. Obejmuje przede wszystkim tereny bagienne i górskie.

Czy w Irlandii Północnej znajdziemy parki narodowe?

Mimo że, w Irlandii Północnej nie znajdziemy żadnych parków narodowych, to i tak widoki, jakie tam spotkamy zapierają dech w piersiach. Bez wątpienia krajobraz Irlandii Północnej przyciąga do siebie turystów z całego świata. Liczne klify, skały, ale także piękne wybrzeże. To coś, co warto zobaczyć.

Reasumując, miłośnicy przyrody na pewno docenią Zieloną Wyspę za jej piękne widoki oraz malownicze miejsca. Rozległe pola, zielone krajobrazy, spokój i cisza, to coś co z pewnością przyciąga turystów.

Udostępnij