parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Turystyka

Parki narodowe w Skandynawii

Parki narodowe w Skandynawii

Parki narodowe w Skandynawii uważane są za jedne z najpiękniejszych w Europie. Oczywiście, nic w tym dziwnego, spokój cisza, czyste powietrze i wspaniałe widoki przyciągają rocznie setki turystów. Skandynawia obejmuje terytorium Szwecji, Norwegii oraz Danii. Jednak to tego grona często dołączane są malownicze tereny Islandii oraz Finlandii. Górskie widoki, lasy, rzeki to coś, co charakteryzuje parki narodowe w Skandynawii. Chcesz dowiedzieć się, jakie są najpiękniejsze parki narodowe w Norwegii lub Szwecji? Gdzie warto się wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł, by uzyskać odpowiedzi na te pytania.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są najpiękniejsze parki narodowe w Szwecji
  • czym charakteryzują się parki narodowe w Norwegii

Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/parki-narodowe-w-irlandii/

Parki narodowe w Skandynawii

Skandynawia słynie przede wszystkim ze wspaniałej nieskażonej działaniami ludzkimi przyrody. Czystość, imponująca przyroda i ogromna ilość szlaków rowerowych to coś, co przyciąga turystów. Charakterystycznym elementem dla terenów Skandynawii jest bez wątpienia występowanie zorzy polarnej. Najbardziej zaskakujące są są noce na przełomie wiosny i jesieni. Bardzo ciekawe jest również zjawisko ,,białej nocy’’,  uważane za jedno z najpiękniejszych cudów świata. 

Parki narodowe w Szwecji

To pierwsze państwo w Europie, gdzie utworzono parki narodowe. Na terenie Szwecji znajduje się obecnie 30 parków narodowych. Aż 78% terenu państwa zajmują lasy. Charakteryzują się unikatowym obrazem i zachwycającymi okazami flory i fauny. Dla Szwedów tereny te mają ogromną wartość, uważają je za święte i w związku z tym, darzą ogromnym szacunkiem. Poniżej postaramy się przedstawić 4 najpiękniejsze parki tego kraju.

parki narodowe w szwecji

Park Narodowy Tiveden

Park, który kształtowany był przez lodowce. Zajmuje teraz obszary gór i pagórków. Ogromne lasy i piękne tafle jezior przyciągają odwiedzających. Mimo, że nie jest to często odwiedzany park narodowy w Szwecji to ma w sobie coś wyjątkowego. To idealne miejsce, by rozbić biwak i spędzić noc pod gołym niebem wśród natury.

Park Narodowy Muddus

Prawdopodobnie obszar parku jest najspokojniejszym i najcichszym terenem w Szwecji. Ten spokój ma być zasługą puszczy, która zajmuje większą część parku. Olbrzymie sosny, bagna oraz ogromne skaliste wąwozy to coś, co charakteryzuje ten park narodowy. Na terenie wyznaczone jest kilka szlaków turystycznych oraz zbudowano kilka schronień, gdzie można nocować. W 1996 roku Park Narodowy Muddus trafił na światową listę UNESCO jako Obszar Laponia.

Park Narodowy Tyresta

Jest to miejsce znajdujące się bardzo blisko Sztokholmu. Dzięki swojemu położeniu jest jednym z najczęściej odwiedzanych parków narodowych w Szwecji. Bez wątpienia, jest to największy obszar leśny przy rzece Del. To idealny teren na szlaki piesze i jednodniowe wycieczki. Turyści mogą obserwować jeziora z zaskakującą klifową linią brzegową oraz ogromny las.

Park Narodowy Sarek

To najstarszy park narodowy Europy. Jest oddalony tylko 100 km od koła podbiegunowego co powoduje, że temperatury są strasznie niskie. Od 1996 roku znajduję się na światowej liście UNESCO. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że człowiek ma praktycznie zerowy wpływ na jego przyrodę. Nie ma tu ścieżek, szlaków turystycznych, czy też schronisk. Przede wszystkim, człowiek jest zdany sam na siebie. Łańcuchy górskie, lodowce i długie doliny – to coś, co tworzy ten park jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc na ziemi.

Parki narodowe w Norwegii

Obecnie na terenie kraju znajduję się 47 parków narodowych. Aż 97% Norwegii zajmują lasy oraz góry. To kraj żyjący całkowicie w zgodzie z naturą. Dla Norwegów przyroda jest bardzo ważnym elementem życia. Nawet jeśli jest problematyczna, nie ingerują w nią. Wodospady, fiordy, wysokie góry oraz lodowce – to właśnie charakteryzuje krajobraz Norwegii. Z pewnością, norweskie fiordy to zdecydowanie jeden z najpiękniejszych elementów krajobrazu. Największe lodowce w Europie znajdują się właśnie tutaj. Warto pamiętać, że one ciągle zmieniają swoje położenie.

Reasumując, fenomen przyrody skandynawskiej przyciąga rocznie turystów nie tylko z Europy, ale z całego świata. Różnorodność, wspaniałe, unikatowe widoki to coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy.

Udostępnij