Dobór odpowiedniego oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych decyzji, jakie każdy kierowca musi podjąć. Oczywiście możesz oddać się w ręce specjalisty i pozwolić, aby to mechanik odpowiedzialny za wymianę oleju zdecydował, jaki olej wlać do twojego samochodu. Musisz mieć jednak do niego zaufanie i wiedzieć, że nie zastosuje oleju od firmy, z którą jego warsztat współpracuje, a której produkty wcale nie należą do tych najlepszych.
My jednak uważamy, że nawet jeśli masz 100-procentowe zaufanie do swojego mechanika i wiesz, że zawsze dobro twojego samochodu jest dla niego najważniejszym priorytetem, to i tak naszym zdaniem warto wiedzieć kilka rzeczy o olejach silnikowych tak, aby móc przynajmniej rozumieć, czym charakteryzuje się olej, którego używasz w swoim samochodzie. Polecamy więc przeczytanie naszego krótkiego artykułu, który w ekspresowym tempie pozwoli ci zdobyć podstawową wiedzę na temat olejów samochodowych i być bardziej świadomym kierowcą.
Najważniejszą rzeczą, na której należy oprzeć swój wybór jest zalecenie producenta samochodu. Często bywa bowiem tak, że samochód osobowy już na etapie projektowania jest opracowywany z myślą o konkretnym rodzaju oleju i tylko we współpracy z nim jest w stanie pracować optymalnie. Jeśli jednak producent dopuszcza kilka rodzajów olejów, to możesz też wziąć pod uwagę następujące czynniki:
-
Typ oleju — możesz wybrać pomiędzy tanim olejem mineralnym, droższym olejem syntetycznym lub rozwiązaniem pomiędzy, czyli olejem półsyntetycznym. Jeśli jednak twojego samochodu nie można określić jako stary, to zalecamy olej syntetyczny.
-
Zakres temperatur — dobierz olej tak, aby był on w stanie działać sprawnie w takim klimacie, w jakim mieszkasz, vW przypadku Polski odpowiednie są oleje o oznaczeniach od około 10W dla zimy i 20 dla lata, co odpowiada temperaturom z zakresu od około -20 do około + 30 °C.
-
Lepkość — jeśli twój samochód działa w trudnych warunkach a twój styl jazdy jest agresywny wybierz olej o dużej lepkości, który dobrze ochroni elementy silnika, a jeśli jeździsz raczej spokojnie, to wybierz olej o mniejszej lepkości, co pozwoli mu działać bardziej swobodnie.
Biorąc pod uwagę powyższe czynniki możesz dobrać olej do swoich osobistych preferencji, klimatu, w którym mieszkasz i twojego stylu jazdy. Pamiętaj jednak, że nawet najlepiej dobrany olej z czasem się zużywa i musi być systematycznie wymieniany na nowy.
Materiał zewnętrzny