Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Kiedy należy zastanowić się nad psychoterapią okołoporodową?

19 stycznia 2025 psychoterapia okołoporodowa


Z jakimi emocjami czy przeżyciami kojarzy Ci się okres ciąży oraz połogu? Jeżeli towarzyszy Ci więcej tych trudnych i bolesnych, być może dobrym pomysłem będzie udział w psychoterapii okołoporodowej. A być może już teraz doświadczasz problemów w związku z pojawieniem się dziecka na świecie? W tym artykule tłumaczymy, na czym polega psychoterapia okołoporodowa i jakie problemy pomaga rozwiązać.

Z jakimi trudnościami warto przyjść na terapię okołoporodową?

Przestrzeni, w których kobiety w ciąży i ich partnerzy mogą szukać pomocy w radzeniu sobie z wyzwaniami samej ciąży oraz przyszłego rodzicielstwa jest wiele. Wśród nich warto wymienić chociażby grupy wsparcia, warsztaty dla przyszłych mam czy grupy rozwojowe.

Psychoterapia okołoporodowa na pewno jest przy nich mniej znaną formą wsparcia, ale dla wielu rodziców może okazać się najbardziej pomocna wobec niektórych trudności. Wymaga regularności i silnej więzi z terapeutą, ale w zamian może zaoferować wgląd w skomplikowane emocje i myśli, które pojawiają się w trakcie ciąży, podczas i bezpośrednio po porodzie, a także w okresie połogu.

Na terapię okołoporodową często przychodzą kobiety, które:

  • odczuwają lęk przed zbliżającym się rodzicielstwem lub utratą dotychczasowego życia;

  • mają poczucie, że utraciły energię, radość życia;

  • doświadczają silnych zaburzeń nastroju;

  • obawiają się doświadczenia samotnego macierzyństwa;

  • zastanawiają się, jak budować relację emocjonalną z dzieckiem w trakcie ciąży i już po porodzie;

  • nie są w stanie się odnaleźć w nowej sytuacji ze względu na stan zdrowia ich dziecka;

  • czują, że ich ciąża może być źródłem konfliktów w ich związku;

  • boją się, czy będą w stanie sprostać wymaganiom nowej roli; pogodzić wymagania dziecka z potrzebami swoimi, partnera lub starszych dzieci;

  • mają za sobą doświadczenie trudnego lub przedwczesnego porodu;

  • doświadczyły utraty ciąży.

Tak naprawdę wszystkie napięcia, trudne emocje i przeżycia związane z ciążą, porodem i pierwszymi tygodniami po nim mogą być powodem, aby pomyśleć o spotkaniu z terapeutą. W terapii okołoporodowej mogą również uczestniczyć ojcowie. Dla nich również ten okres może być źródłem lęku i wielu wątpliwości, na przykład co do tego, w jaki sposób mogą od pierwszych dni budować własną relację z maluszkiem.

Na czym polega psychoterapia okołoporodowa?

Psychoterapia okołoporodowa w większym stopniu niż inne formy wsparcia skupia się na wglądzie w to, jak przeżywasz ciążę lub połóg. Jakie towarzyszą Ci emocje i myśli, jak reagujesz na zmiany fizyczne, ale także jak wyobrażasz sobie swoją więź z dzieckiem, z rodziną. Terapeuta – zwłaszcza psychodynamiczny – pomoże Ci eksplorować to, w jaki sposób Twoje własne przeżycia, relacje oraz konflikty z przeszłości mogą wpływać na doświadczenie ciąży i rodzicielstwa. 

To też bardzo angażująca forma terapii. Niektórzy rodzice zaczynają ją już nawet w okolicach 12 tygodnia ciąży i kontynuują przez kilka miesięcy po porodzie.

Psychoterapia okołoporodowa w poradni Konteksty

Jeżeli poszukujesz pomocy w radzeniu sobie w tej nowej i wymagającej sytuacji, zachęcamy, aby sprawdzić, jaką formę wsparcia oferują psychoterapeuci poradni Konteksty. Więcej o prowadzonej przez nich psychoterapii okołoporodowej znajdziesz na https://konteksty.net/psychoterapia-okoloporodowa/.

Artykuł sponsorowany

atrakcje Poronina

Redakcja parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Kochamy ruch, sport i podróże! Poznaj z nami najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód, najciekawsze dyscypliny sportowe oraz najfajniejsze pomysły na rozwój hobby i pasji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

psychoterapia okołoporodowa
Kiedy brak sił przejmuje kontrolę
Najpopularniejsze pożyczki

Jesteś zainteresowany reklamą?