Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Jakie są największe parki narodowe w Polsce?

16 marca 2023 Jakie sa największe parki narodowe w Polsce

Parki narodowe to idealne miejsca dla miłośników pięknej przyrody. To obszary przyrody, które wyróżniają się wieloma wartościami. Na ich terenie ochronie polega przyroda ożywiona i nieożywiona. W Polsce na dzień dzisiejszy znajdują się 23 parki narodowe. Każdy z nich ma swoją historię oraz jest wyjątkowy na swój sposób. Oczywiście, na ich terenie nie brakuje alejek, ścieżek rowerowych jak i punktów widokowych czy turystycznych. Chcesz dowiedzieć się jakie są największe parki narodowe w Polsce? W związku z tym faktem prezentujemy opis i charakterystykę 4 największych parków narodowych w Polsce.

Z tego artykuł dowiesz się:

  • jakie są największe parki narodowe w Polsce i gdzie się znajdują 
  • najmniejsze parki narodowe w Polsce, jak się nazywają i co je charakteryzuje

Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/parki-narodowe-w-polsce/

Jakie są największe parki narodowe w Polsce? – charakterystyka 

Parki narodowe to naprawdę fascynujące miejsca. Odkrywanie i przemierzanie szlaków pozwala nabyć wiele nowych doświadczeń oraz sprawia wiele radości. Dzięki parkom, cuda natury w całej Polsce są lepiej chronione. Dowiedz się, jakie parki narodowe są największe.

Biebrzański Park Narodowy 

Park o powierzchni 592,23 km 2. Przede wszystkim, to największy park narodowy na terenie Polski. Utworzony w 1993 roku na terenie województwa podlaskiego. Charakteryzuje się przede wszystkim terenami podmokłymi. Rzeki, bagna, torfowiska spotkamy tu na każdym kroku. Obejmuje on swoim terenem dolinę rzeki Biebrzy. Symbolem parku jest batalion. Niewątpliwie, stanowi on idealne siedlisko dla wielu roślin oraz dużej ilości gatunków zwierząt. To właśnie w Biebrzańskim Parku Narodowym znajduje się największa populacja łosi. Na terenie parku znajduje się wiele ścieżek rowerowych i spacerowych a także spływy kajakowe.

Kampinoski Park Narodowy

Na drugim miejscu znajduje się Kampinoski Park Narodowy o powierzchni 385 km 2. Położony w centralnej części kraju w województwie mazowieckim. Został utworzony w 1959 roku. Obejmuje głównie teren Puszczy Kampinoskiej. Charakterystycznym elementem dla tego parku są wydmy. W związku z tym, uznaje się, że to najlepiej zachowany obszar wydm śródlądowych na całym kontynencie. Przez park prowadzą nas liczne ścieżki turystyczne i edukacyjne.

Obszar parku prawdopodobnie to jedna z największych ostoi dla ptaków w Polsce. Warto pamiętać że od 1959 roku znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO.

Bieszczadzki Park Narodowy

Utworzony w 1973 roku park obejmuje najwspanialsze pasma górskie Polski. Około 80 procent parku zajmują lasy bukowe. Piętro połonin, które jest jedną z największych atrakcji pokrywa wiele roślin wysokogórskich. Są one charakterystyczne dla wysokich Karpat. Na logo widnieje jeden z mieszkańców parku – ryś. Na terenie parku znajduje się również wiele innych gatunków zwierząt takich jak niedźwiedzie, wilki jak i żubry. Ponieważ to na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego występuje go najwięcej. Ruch turystyczny jest bardzo rozwinięty. Liczne ścieżki rowerowe, piesze jak i konne są odwiedzane przez masę ludzi z całej Polski.

Bieszczadzki Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy

Biorąc pod uwagę wielkość lądową to czwarty największy park narodowy w Polsce. Jest to jeden z dwóch nadmorskich parków o powierzchni lądowej 215 km 2. Tak samo jak Kampinoski Park Narodowy ze względów na ogromną różnoroność biologiczną został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. Park znajduję się w centralnej części wybrzeża. Oczywiście, w obrębie parku znajduje się mnóstwo lasów, tras oraz torfowisk. Na terenie obszaru znajdują się dwa jeziora – jezioro Łebsko oraz jezioro Gardno. Charakterystycznym elementem parku są ruchome wydmy. Jest to największy w Polsce obszar wędrującego piasku.

Najmniejszy park narodowy w Polsce. Ojcowski Park Narodowy

Położony w województwie małopolskim niedaleko Krakowa o powierzchni 21,46 km 2. To najmniejszy park narodowy w Polsce. Symbolem tego parku jest nietoperz. Ma to związek w wieloma jaskiniami znajdującymi się na jego terenie. Bez wątpienia, charakterystycznym elementem tego miejsca są skały wapienne, powstałe na dnie morza ze szczątek organizmów.

Najmniejsze parki narodowe w Polsce

Reasumując, bez wątpienia parki narodowe są pełne ciekawych tras krajobrazowych dla zwiedzających. Są bogate w faune i flore wielu rodzajów. Dlatego warto wybrać się i zobaczyć to piękno na żywo.

Górskie wyprawy

Redakcja parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Kochamy ruch, sport i podróże! Poznaj z nami najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód, najciekawsze dyscypliny sportowe oraz najfajniejsze pomysły na rozwój hobby i pasji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

atrakcje Poronina
Górskie wyprawy
Pakiet spa na Mazurach

Jesteś zainteresowany reklamą?