Nie da się ukryć, że z roku na rok wzrasta u Polaków świadomość tego, co jedzą. Z tego też powodu coraz więcej osób rezygnuje z fast foodów, wysoko przetworzonej żywności, a nawet słodzonych napojów gazowanych. Co jednak bardzo ważne, kolejną sprawą, o której trzeba się dowiedzieć, jest kwestia zawartych w pożywieniu makroskładników. Czym one są, jakie mają znaczenie dla zdrowia, a przede wszystkim, jakie powinny być ich ilości? Makroskładniki w diecie — wszystko, co trzeba o nich wiedzieć.
Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/sport-dla-otylych-zadbaj-o-ruch/
Czym są makroskładniki?
Od czego zatem trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat makroskładników? Na samym początku dowiedzieć się oczywiście trzeba, czym one tak w ogóle są.
Makroskładniki, które bardzo często przez specjalistów nazywane są także makroelementami, to związki chemiczne, które zbudowane są z mikroskładników. Do tych drugich zaliczane są takie substancje, jak magnez, chrom, mangan, żelazo czy też wapń. Do trzech najpopularniejszych i najczęściej występujących w ludzkim organizmie makroskładników zaliczane są natomiast takie substancje jak białka, tłuszcze i węglowodany.
Najważniejsze funkcje makroskładników
Skoro wiadomo już, czym są makroskładniki w diecie, warto się teraz dowiedzieć, jakie konkretnie mają one funkcje w organizmie. Za co odpowiada białko, węglowodany i tłuszcze? Poznanie tych funkcji spowoduje, że otrzyma się pełen obraz znaczenia składników odżywczych w diecie.
Nie da się ukryć, że białko to przede wszystkim ogromnie ważna substancja w zakresie budowania tkanki kostnej i mięśniowej. Co więcej, ma ono bardzo duże znaczenie w procesie regeneracji ran, syntezie hormonów czy też regulacji metabolizmu.
Węglowodany to z kolei podstawowe źródło energii dla organizmu. Są one zatem niezbędne, aby mięśnie mogły odpowiednio efektywnie funkcjonować. Dieta pozbawiona odpowiedniej ilości węglowodanów szybko doprowadziłaby do osłabienia organizmu i spadku energii. Oprócz tego węglowodany odpowiadają za poprawną pracę układu trawiennego oraz za prawidłową pracę mózgu.
Na koniec pozostają tłuszcze, które wiele osób negatywnie kojarzy z odkładającą się tkanką tłuszczową. Wiedzieć jednak trzeba, że są one nie mniej ważne niż białko lub węglowodany. Tłuszcze stanowią bowiem drugie, zapasowe źródło energii dla organizmu. Co więcej, są one doskonałym nośnikiem wielu witamin, poprawiają procesy regeneracyjne, a także pomagają w regulacji temperatury ciała.
Jak dostarczać makroskładniki w diecie?
Jak zatem widać makroskładniki mają naprawdę ogromne znaczenie dla poprawnego funkcjonowania właściwie całego ciała. Z tego też powodu warto się dowiedzieć, jak powinna wyglądać codzienna dieta, aby dostarczać do ciała odpowiednią ich ilość.
Doskonałym źródłem białka jest mięso, ryby, ale także produkty mleczne. Oczywiście białko może być pozyskiwane również z roślin. W tym wypadku polecane są przede wszystkim rośliny strączkowe.
Jeśli chodzi o węglowodany, to niezastąpionym ich źródłem są owoce, lecz także pieczywo, ryż lub kasze.
Na koniec pozostają tłuszcze, które wiele osób dostarcza wraz z mięsem, rybami, ale też poprzez spożywanie np. orzechów lub też pestek dyni i słonecznika.