parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

SportZdrowie

Sport dla otyłych – zadbaj o ruch

Sport dla otyłych – zadbaj o ruch

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia otyłości i nadwagi jest ruch i aktywność fizyczna. Sport dla otyłych ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również zdrowotne. Osoby z nadwagą narażone są na wiele chorób. Dotyczy ich ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowo-oddechowego, czy też cukrzyca typu 2. Ludzie z dużą otyłością muszą zwracać uwagę na wiele czynników. Powinni dobierać ćwiczenia tak, by nie zrobić sobie krzywdy i nie uszkodzić stawów. Warto udać się do lekarza, żeby uzgodnić z nim, na jaką aktywność fizyczną możemy sobie pozwolić.

W tym artykule dowiesz się:

  • jaki sport dla otyłych
  • nadwaga a ból kręgosłupa – najlepsze ćwiczenia 

Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/sport-dla-opornych-jak-zaczac-cwiczyc/

Jaki sport dla otyłych? – propozycje aktywności 

Najbardziej zalecaną formą aktywności na sam początek jest cardio. Ćwiczenia te są bardzo efektywne jeśli chodzi o spalanie tkanki tłuszczowej. Cardio ma wiele zalet. Wpływa na zdrowie i organizm człowieka – wzmacnia serce i przepustowość żył, co dobrze działa na układ krążenia.

Wiele osób z nadwagą narażonych jest na uszkodzenia stawów podczas ćwiczeń. A więc, który sport dla otyłych będzie idealny? Oczywiście jest to pływanie i aqua aerobik.Woda powoduje, że układ kostno-stawowy nie jest aż tak bardzo obciążony.Dodatkowo angażuje wiele grup mięśniowych do ćwiczeń.

Polecaną dyscypliną dla osób z nadwagą jest również nordic walking. Maszerowanie odciąża nogi, wspomaga i wzmacnia ręce.

Warto pamiętać żeby ćwiczenia siłowe wprowadzać stopniowo. Z początku należy stosować małe obciążenia. Najlepszym sposobem jest poradzenie się trenera personalnego, który odpowiednio dobierze nam tryb ćwiczeń.

Równie ważne jest to, aby pamiętać że nie wszystkie sporty są odpowiednie dla osób z nadwagą. Formy aktywności fizycznej, których powinny unikać to, m.in:

  • ćwiczenia z dużym obciążeniem,
  • chodzenie po górach, skakanie,
  • ćwiczenia obciążające stawy.
Jaki sport wybrać dla otyłych

Problemy z kręgosłupem u osób z nadwagą

Około 50% otyłych skarży się na bóle pleców. Nadwaga niestety może skutkować skrzywieniem kręgosłupa. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej obciąża kręgosłup .Widoczne jest to podczas normalnych codziennych czynności, takich jak chodzenie czy siadanie. Może to doprowadzić do nieodwracalnych zmian w strukturze. Na kręgosłup, zbawienny wpływ ma spacerowanie. Zaleca się wykonywać krótkie spacery 3 razy w tygodniu a z czasem warto wydłużać dystans.

Za najlepszy sport dla kręgosłupa uważa się pływanie. Nasz kręgosłup jest odciążony. Dzięki wyporowi wody, korygowane są również wady postawy i bóle wynikające z przeciążenia. Zaleca się pływanie kraulem lub na grzbiecie. W ostatnich latach popularny stał się również aqua aerobik, gdzie pod okiem instruktora wykonuje się masę ćwiczeń odpowiedzialnych za prawidłową postawę.

Podsumowując, decydując się na podjęcie aktywności fizycznej, która pomoże nam walczyć z otyłością warto pamiętać przede wszystkim o dobrym doborze ćwiczeń, tak aby nie zrobić sobie krzywdy. Wszystkie podejmowane kroki należy skonsultować z lekarzem lub trenerem personalnym.

Udostępnij