fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura
fot. W. Bzura fot. W. Bzura

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

www.mpk.warmia.mazury.pl

www.mazurskipark.pl

powrót

Przed wakacjami - co warto wiedzieć?

 

Przed wakacjami – co warto wiedzieć?

Odpoczynek nad wodą

Planując wypoczynek nad mazurskimi jeziorami i rzekami należy pamiętać o zasadach zachowania się i obowiązujących zakazach, dzięki którym zarówno nasz wypoczynek będzie zdecydowanie lepszy, a sami zaś nie będziemy go zakłócać.

Wielokrotnie mówimy i przypominamy o nie zaśmiecaniu oraz nie zakłócaniu ciszy na jeziorach. Zwracamy uwagę na używanie silników spalinowych do łodzi i skuterów wodnych na zbiornikach objętych przepisami o strefie ciszy. W Mazurskim Parku Krajobrazowym strefą ciszy objęte są wszystkie jeziora oprócz: Jeziora Śniardwy (ze strefą ciszy na Jeziorze Kaczerajno i Zatoce Łukniańskiej), Jeziora Bełdany (ze strefą ciszy na Zatoce Iznockiej i Wygryńskiej). Jeśli chodzi o jeziora poza granicami Parku przepisy należy sprawdzić we właściwych miejscowo Starostwach Powiatowych.

Przypominamy o zachowaniu  trzeźwości osób kąpiących się, przebywających nad obszarem wodnym oraz osób, które prowadzą w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający np. kajak. Nie stosowanie się do tego przepisu grozi karą grzywny. Niestety nadal główną przyczyną utonięć jest spożywanie alkoholu lub innych środków odurzających na obszarach wodnych.

Zwracamy również uwagę na to aby, turyści odpoczywający na Mazurach wybierali kąpieliska wyznaczone, najlepiej pod opieką ratownika.

Spływając rzeką Krutynią , zwracamy uwagę na obowiązujący zakaz wodowania kajaków w rezerwatach przyrody, oraz o zachowanie ciszy, czystości i nie zrywanie chronionych roślin m. in. grzybieni białych.

Odpoczynek w lesie

Również w lesie należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu się, nie zaśmiecaniu oraz zachowaniu ciszy. Zgodnie z ustawą o lasach obowiązuje zakaz wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi i zaprzęgowymi poza drogami publicznymi lub leśnymi oznakowanymi drogowskazami. Chcąc rozbić biwak lub rozpalić ognisko należy znaleźć odpowiednie, wyznaczone do tego miejsce, a psy na spacerze do lasu należy wyprowadzać na smyczy. Pamiętajmy również o nie niszczeniu roślin i nie płoszeniu zwierząt.

Odwiedzanie terenów chronionych

Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajduje się 11 rezerwatów przyrody, 5 z nich jest udostępnianych w postaci ścieżek przyrodniczych lub wież widokowych. Wchodząc na teren rezerwatu powinniśmy pamiętać o poruszaniu się tylko po wyznaczonym szlaku. Dodatkowo obowiązuje zakaz zabierania płodów runa leśnego, płoszenia zwierząt, zakłócania ciszy oraz pozostałe wymienione wyżej zakazy.

 

                                          

                   

 

Szanowny Turysto, czy przyjeżdżając na Mazury chciałbyś zastać piękną i dziką przyrodę, 

 

 

                  

 

 

czy taką, jaką często zostawiają ją po sobie inni?

 

 

            

 

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?", 53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem, załatwiając formalności on-line, jak płacić kartą za granicą czy co można zrobić w przypadku kłopotów z wynajmem samochodu. Przydatnych informacji z niemal wszystkich dziedzin – od bezpieczeństwa po kwestie zdrowotne i przyrodnicze - szukaj na stronach uczestników projektu:

W akcji biorą także udział Wojewódzkie Inspektoraty Inspekcji Handlowej:


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę