parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Lifestyle

Najciekawsze ciekawostki o Pałacu w Wersalu! – Co warto wiedzieć?

Najciekawsze ciekawostki o Pałacu w Wersalu! – Co warto wiedzieć?

Każda historia niesie za sobą całą masę ikonicznych elementów, który zostają w naszej pamięci na lata. Są to zabytki w postaci obrazów, rzeźb, fontann, ogrodów, a nawet całych budynków. Idealnym tego przykładem są, chociażby Big Ben, wieża Eiffla, Koloseum, czy też Pałac w Wersalu. Na temat każdego z wymienionych istnieje wiele ciekawostek. My jednak skupimy się na ostatnim z wymienionych. Już teraz dowiedzcie się, co warto wiedzieć o Pałacu w Wersalu.

Co warto wiedzieć o Pałacu w Wersalu?

Być może nie każdy z was zna budynek, jaki opisujemy, dlatego też przygotowaliśmy charakterystykę, która nakreśli wam obraz tego zabytku. Pałac w Wersalu, znany również jako Château de Versailles, to monumentalny zespół pałacowy zlokalizowany w miejscowości Wersal niedaleko Paryża we Francji. Został zbudowany w XVII wieku. Był siedzibą francuskich monarchów, zwłaszcza Ludwika XIV, Ludwika XV i Ludwika XVI, a także cesarza Napoleona Bonaparte.

Budynek od wielu lat uznaje się za jedno z największych i najbardziej spektakularnych dzieł architektury na świecie. Jest on nie tylko symbolem potęgi francuskich monarchów, ale także oczywiście ważnym miejscem w historii Francji i Europy. Obecnie jest otwarty dla zwiedzających i stanowi jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w kraju, w którym się znajduje. Istnieje jednak wiele ciekawych informacji, które go dotyczą, a mało kto o nich wspomina.

Zarówno w przeszłości, jak i aktualnie na świecie istnieje cała masa fanów rozmaitych sportów. Nic dziwnego, gdyż od zawsze przynosiły one całą masę silnych emocji. Dodatkową radość generuje fakt, że jeśli znacie się na sportach i jesteście w stanie przewidzieć wynik danego wydarzenia, to możecie na tym zarobić. Mowa oczywiście o obstawianiu. Wykorzystując kod promocyjny Betclic na start, który gwarantuje zakład bez ryzyka do nawet 200 złotych!

Najlepsze ciekawostki o Pałacu w Wersalu

Czas na najciekawsze fakty na temat francuskiego zabytku, który skradł serca wielu. Okazuje się, że Pałac w Wersalu jest jednym z największych pałaców na świecie. Posiada on ponad 700 pomieszczeń, 2153 okna, 67 schodów, 5210 drzwi, oraz ponad 2153 ogrodzonych hektarów. Co więcej, to właśnie w Wersalu, w Galerii Luster, Ludwik XVI abdykował w 1789 roku, co ostatecznie doprowadziło do upadku monarchii francuskiej. Czym jednak cechuje się owa sala?

Jest ona jednym z tych wzniosłych miejsc w pałacu. Ma ona długość opiewającą na 73 metrów i jest wystawiona na południowy wschód, aby odbijać światło poranne do pałacu. Znajduje się w niej 357 luster, co sprawia, że jest to jedno z najbardziej znanych miejsc na terenie zabytku i to z ich racji nosi taką nazwę. Być może nie zdajecie sobie sprawy z faktu, że Wersal odegrał naprawdę istotną rolę w historii Francji. Mamy na myśli szczególnie okres Ancien Régime i rewolucji francuskiej.

Właśnie w nim Ludwik XVI i Maria Antonina zostali uwięzieni przez ludność Paryża, co doprowadziło do przekształcenia pałacu w siedzibę Zgromadzenia Narodowego. Nie można zapomnieć o wyróżnieniach, jakie przypadły temu budynkowi. Pałac w Wersalu został bowiem wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO już w 1979 roku. Nie było to jednak zdziwienie, gdyż jest on uznawany za arcydzieło architektury i sztuki krajobrazowej.

Wersal, sławni odwiedzający i Traktat Wersalski

Przez wieki do Wersalu przybywały liczne znane postacie z powodu świetności tego zabytku. W tym składzie znalazł się, chociażby amerykański prezydent Thomas Jefferson, który był pod wielkim wrażeniem architektury i ogrodów pałacu. Nie zapominajmy również o tym, że skąd pochodzi nazwa „Traktatu Wersalskiego”. Jak wiadomo, ten dokument oficjalnie zakończył I wojnę światową, a jego nazwa pochodzi od zamku Wersal, gdzie traktat ten został podpisany 28 czerwca 1919 roku.

Czy znaliście wszystkie z tych ciekawostek?

Materiał zewnętrzny

Udostępnij