Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Produkty do rehabilitacji w domowych warunkach – co wybrać?

13 grudnia 2024 Produkty do rehabilitacji


Wypadek, choroba, zwyrodnienia postępujące z wiekiem – wiele sytuacji może prowadzić do ograniczenia ruchomości, jak również do upośledzenia funkcjonowania narządów i układów. Zwłaszcza w nagłych sytuacjach pacjenci często przebywają początkowo w szpitalu, w końcu przychodzi jednak czas na zabranie chorego do domu, gdzie odbywa się dalsza rekonwalescencja. Bardzo pomocna jest asysta fizjoterapeutów, ale ich częste wizyty mogą nie zmieścić się w rodzinnym budżecie. Na szczęście możemy już nabyć (a nawet wypożyczyć) liczne akcesoria wspierające pacjentów w powrocie do zdrowia. Sprawdź, co warto mieć w domu, aby przyspieszyć rehabilitację.

Rehabilitacja narządów ruchu

Podstawową przyczyną ograniczenia ruchomości są przebyte urazy kończyn, takiej jak złamania i zwichnięcia. Poważniejszymi przypadkami są uszkodzenia kręgosłupa, jak również jego zwyrodnienia (np. zwapnienie kręgów czy kręgozmyk). Problemy z poruszaniem mają również rekonwalescenci po długich chorobach, zwłaszcza jeśli wiele miesięcy spędzili w łóżku. Na szczęście mamy obecnie dostęp do bardzo licznych produktów, które wspierają chorych zarówno w samodzielnym chodzeniu, jak i w odzyskiwaniu sprawności ruchowej.

Dobrze zaopatrzona hurtownia medyczna online powinna mieć na stanie szeroki wybór kul łokciowych, odpowiednich dla pacjentów o różnym wzroście i wadze. Niektóre z nich wyposażone są nawet w elementy odblaskowe, zwiększające bezpieczeństwo chorego poruszającego się w przestrzeni publicznej. Są modele fosforyzujące, dzięki którym chory łatwo zlokalizuje kulę nocą, gdy musi np. pójść do toalety. W przypadku słabych mięśni ramion i przedramion, można skorzystać także z kul pachowych. Seniorom, osobom po urazach czy udarach, przydają się także stabilne balkoniki oraz wózki inwalidzkie.

Aby nie pogłębiać urazów a jednocześnie umożliwić pacjentowi w miarę normalne funkcjonowanie, na uszkodzoną kończynę można także zakładać stabilizatory i ortezy, które odciążają stawy i chronią wrażliwe okolice.

Przywracanie sprawności mięśniom

Długa i ciężka choroba, która przykuła pacjenta do łóżka na wiele tygodni czy miesięcy, skutkuje osłabieniem mięśni. W wielu przypadkach mogą one w pełni odzyskać swoją sprawność, ale potrzeba do tego cierpliwości, determinacji oraz regularnych ćwiczeń. Mnóstwo z nich nie wymaga żadnych akcesoriów – są one nieco podobne do aerobiku, w którym pracujemy wyłącznie z własnym ciałem. Do innych przydadzą się jednak specjalistyczne sprzęty.

Do ponownego wyćwiczenia czucia głębokiego oraz balansu przydadzą się duże piłki, na których pacjent siada lub kładzie się w różnych pozycjach. Do wzmacniania mięśni i przywracania elastyczności powięzi oraz ścięgien służą rolety, taśmy, ciężarki i ekspandery. Nieoceniony jest również profesjonalny kinesiotaping, czyli przyklejanie w określone punkty ciała specjalnych plastrów, redukujących napięcie i działających odciążająco.

Spadek sprawności mięśni często idzie w parze z osłabieniem naczyń krwionośnych. Co ciekawe, ich ściany również możemy wzmacniać za pomocą stosowania odpowiedniego sprzętu. W tym przypadku będą to przede wszystkim bandaże, bielizna i odzież kompresyjna.

Rehabilitacja oddechowa

Jeszcze kilka lat temu o tym typie rehabilitacji wiedziało tylko wąskie grono pacjentów, dotkniętych poważnymi chorobami układu oddechowego. Wszystko zmieniło się wraz z pandemią COVID-19, która spowodowała problemy z oddychaniem u znaczniej grupy chorych. Z rehabilitacji oddechowej korzystają również osoby z przewlekłymi schorzeniami, takimi jak astma, POChP czy mukowiscydoza. Znaczny spadek wydolności płuc jest również charakterystyczny dla pacjentów przebywających długo w pozycji leżącej.

Do trenowania oddechu służą przede wszystkim pomysłowe urządzenia bazujące na systemach rur czy lekkich piłeczek, w które trzeba dmuchać odpowiednio mocno i długo, aby wywołać pożądaną reakcję. Podobny efekt można również osiągnąć zachęcając chorego do ćwiczenia gry na niewielkim instrumencie dętym, takim jak krótki flet prosty, okaryna, harmonijka ustna, multanki czy melodyka.

Nawet jeśli nie zamierzamy stale korzystać z pomocy fizjoterapeuty, to jednak warto zasięgnąć jego porady przynajmniej na początku. Specjalista pokaże bezpieczne sposoby na przeprowadzanie różnego typu rehabilitacji. Musimy mieć na uwadze, że nieprofesjonalne postępowanie może nie przynieść efektów a nawet zaszkodzić pacjentowi. To dlatego wszystkich artykułów medycznych należy używać ściśle z ich przeznaczeniem.

Artykuł sponsorowany

Górskie wyprawy

Redakcja parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Kochamy ruch, sport i podróże! Poznaj z nami najlepsze kierunki dla poszukiwaczy przygód, najciekawsze dyscypliny sportowe oraz najfajniejsze pomysły na rozwój hobby i pasji!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Produkty do rehabilitacji
Nietrzymanie moczu
Jak znaleźć dobrego psychologa w Warszawie?

Jesteś zainteresowany reklamą?