Cudze chwalicie, swego nie znacie. Te słowa, zaczerpnięte z wiersza Stanisława Jachowicza, na zawsze przeniknęły do języka potocznego, niosąc w sobie krytykę względem pewnej cechy Polaków – wywyższamy to, co obce, jednocześnie nie znając (a może nie potrafiąc docenić?) tego, co mamy, a co tkwi w kulturze, historii oraz ukształtowaniu geograficznym naszego kraju. Sprawdźmy, czy dobrze znamy najciekawsze zakątki w Polsce i czy wybierając się do któregoś z tych miejsc, będziemy umieć zachwycić się nimi niczym zagraniczni turyści.
Dlaczego Polska to ciekawy kierunek wakacyjny?
W 2019 roku Polska przeżyła prawdziwe turystyczne oblężenie – granice naszego kraju przekroczyło ponad dwadzieścia milionów turystów, z czego największy udział przypadł Niemcom, Ukraińcom oraz Brytyjczykom. Niecały milion turystów przybył zza oceanów, a wśród nich znaleźli się między innymi obywatele Stanów Zjednoczonych i Kanady czy krajów azjatyckich takich jak Korea, Japonia i Chiny.
W świetle powyższego zestawienia nasuwa się wniosek, że Polska jest atrakcyjnym kierunkiem na wakacyjnej trasie cudzoziemców. Przyczyn możemy doszukiwać się w relatywnie niższych cenach oraz w bogatej i różnorodnej ofercie, jaką mają do zaproponowania poszczególne regiony, miasta i miasteczka.
Jeśli wczytamy się w komentarze osób z zagranicy, które odwiedziły Polskę, zauważymy, że powtarzającymi się pozytywnymi cechami, z jakimi utożsamiają nasz kraj, są:
- Niepowtarzalny klimat;
- Wyjątkowa historia i kultura;
- Olbrzymia ilość zabytków;
- Smaczne jedzenie;
- Gościnność;
- Egzotyka.
Warto zatrzymać się przy tym ostatnim punkcie. Nie można mówić o atrakcyjności Polski bez uwzględnienia jej położenia geograficznego czy kontekstów historycznych. Współczesna Polska wydaje się być sumą kultur, tradycji i zwyczajów ukształtowanych w ciągu tysiącletniej historii tego kraju. Suma ta obejmuje naprawdę zróżnicowany pod względem geograficznym obszar – położona w centrum Europy, mentalnie ukształtowana gdzieś między Wschodem a Zachodem, o zróżnicowanym krajobrazie form przyrodniczych i architektonicznych, wraz ze swymi tradycjami, strojami i muzyką ludową, potrawami, legendami, obyczajami, gwarami, a przede wszystkim ludźmi Polska stanowi nie lada gratkę dla cudzoziemców ciekawych Europy, w szczególności zaś Słowiańszczyzny.
Sprawdźmy zatem te najpiękniejsze miejsca w Polsce na wakacje i znajdźmy coś dla siebie.
Zielone Płuca Polski
Mówiąc o Zielonych Płucach Polski, mamy na myśli tereny obejmujące północno-wschodnią część kraju, a więc województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, północną część mazowieckiego oraz wschodnie tereny województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Ze względu na stosunkowo niższe zaludnienie oraz różnorodność form przyrodniczych są to obszary, w których spragnieni kontaktu z dziką naturą turyści mogą wybrać się do parków narodowych i rezerwatów, żeby nasycić oczy, uszy i duszę zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, unikatowymi w skali świata.
Południowa Polska
Trudno wyznaczyć granice obszaru, który nazwalibyśmy południową Polską. Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie stwarzają niesamowitą okazję obcowania nie tylko z przyrodą, lecz również z folklorem. Szczególnie, jeśli chcielibyśmy bliżej poznać bogactwo kulturowe górali zamieszkujących Karpaty Zachodnie.
Przemierzając południową Polskę, możemy wybrać się Szlakiem Orlich Gniazd, a więc szlakiem zamków warownych i strażnic budowanych w XIV wieku na rozkaz Kazimierza Wielkiego. Zamki miały stanowić zabezpieczenie dla Krakowa na wypadek wojsk czeskich i choć dziś po większości z nich ostały się ruiny, są unikatowym w skali kraju śladem wojennej przeszłości naszego kraju w okresie średniowiecza.
Skoro o Krakowie mowa, Rynek Główny wraz z Sukiennicami i Wawelem są bezsprzecznie najistotniejszym punktem podróży kogoś, kto chce odkrywać uroki najpiękniejszych zakątków Polski. Pod sercem miasta mieści się małe podziemne miasto – jedno z najmłodszych, a przecież najważniejszych muzeów Krakowa. Podziemia Rynku stanowią dowód na to, że na długo przed lokacją miasta Kraków pełnił istotną rolę jako ośrodek handlu i kultury.
Polskie wybrzeże
Nie bez powodu nasi przodkowie toczyli walkę o dostęp do morza. Dla nas współczesnych morze nie tylko stwarza możliwość rozwoju gospodarki, lecz jest również świetnym miejscem do odpoczynku. Zróżnicowana linia brzegowa, pełna jezior przybrzeżnych, zatok i mierzei czyni je czymś wyjątkowym. Świeże powietrze i bursztyn to jedno; turyści z innych obszarów kraju docenią urokliwe budownictwo, zabytkowe latarnie oraz zielone tereny – parki i jeziorka pełne czystego powietrza.
Podsumowanie
Jak zatem widzimy, Polska jest dobrym miejscem na wypoczynek, w niczym nieustępującym innym popularnym kierunkom takim jak Włochy, Grecja czy Turcja. Dodajmy, że w trudniejszych czasach, spędzenie sezonu urlopowego w Polsce, może być postrzegane jako przejaw patriotyzmu, a na pewno może stać się realną formą wsparcia lokalnej gospodarki.
Nie pozostaje nic innego jak zakup biletu, rezerwacja pensjonatu i pakowanie walizki. Nie zapominajmy też o bezpieczeństwie – czy to nad mazurskim jeziorem, w tatrzańskim schronisku, krakowskiej kawiarence czy na molo warto się ubezpieczyć. Sprawdź szczegóły tutaj: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-na-wakacje-w-czerwcu/570.html.
Artykuł sponsorowany