parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

SportZdrowie

Sport dla seniorów – co wybrać?

Sport dla seniorów – co wybrać?

Aktywność fizyczna u osób starszych odgrywa tak samo dużą rolę, jak u ludzi młodych. Kluczem do utrzymania dobrej kondycji fizycznej, ale także umysłowej jest regularne uprawianie sportu. Oczywiście, niektóre aktywności są wręcz stworzone dla osób starszych. Wiele innych można łatwo modyfikować, tak aby odpowiadały osobom dorosłym. Chcesz dowiedzieć się, który sport dla seniorów będzie najlepszy? Jakie korzyści przynosi sport dla osób starszych? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tym artykule.

Czego dowiesz się z tego artykułu:

  • jaki sport dla seniorów jest najlepszy
  • jaki wpływ na zdrowie ma uprawianie sportu przez starsze osoby

Sport dla seniorów – jaki wybrać?

Przed podjęciem aktywności przez osoby starsze należy przede wszystkim udać się po poradę do lekarza oraz fizjoterapeuty. Po uzyskanych poradach i wskazówkach możemy dopasować idealną dyscyplinę. Należy również pamiętać, by nie zmuszać się do żadnych aktywności. Przede wszystkim warto wybrać taką, która odpowiada nam najbardziej. Poniżej znajduje się parę wybranych dyscyplin odpowiednich dla osób starszych. 

Najprostszą aktywnością fizyczną, która od razu nasuwa się na myśl jest oczywiście spacer. Ten sport nie wymaga wiele. Wystarczy ubrać się odpowiednio do pogody i spacerować po okolicy. Oczywiście tempo, dystans należy dostosować do własnych możliwości. Na sam początek nie warto porywać się na długie i męczące dystanse.

Nordic walking to bardziej zaawansowana wersja spaceru. Przed rozpoczęciem trzeba zaopatrzyć się w specjalne kijki i wygodne buty sportowe. Większych miastach organizowane są grupowe wyjścia w teren specjalnie dla seniorów.

Aqua fitness oraz pływanie również dobrze wpłynie na nasze zdrowie. Warto poszukać pływalni w okolicy, która oferuje takie zajęcia. Treningi w wodzie nie są skomplikowane i można wykonywać je samemu. Jednak zajęcia w grupie pozwalają nam nawiązać nowe znajomości oraz miło spędzić czas.

Gimnastyka należy do jednej z najpopularniejszych dyscyplin sportowych. Zajęcia dla seniorów mogą odbywać się z dodatkowymi przyrządami lub bez. Ta dyscyplina pozytywnie wpływa na kondycję oraz zręczność.

Joga to aktywność dla ludzi w każdym wieku. Ciało osiąga nie tylko rozwój duchowy, a także siłę fizyczną. Dzięki niej możemy chwilę się zrelaksować. Jej głównym celem jest poprawienie naszego samopoczucia.

Jaki wpływ na zdrowie ma uprawianie sportu przez starsze osoby?

Nie ważne, na jaką dyscyplinę się zdecydujemy, należy pamiętać o umiarkowaniu i stopniowym wprowadzaniu wysiłku. Odpowiednia aktywność fizyczna sprawi, że:

  • twoja kondycja się poprawi,
  • wzmocnisz pracę swoich mięśni,
  • poprawisz krążenie i działanie układu krwionośnego,
  • złagodzisz objawy choroby,
  • twój organizm będzie bardziej dotleniony

Podsumowując, nigdy nie jest za późno podjąć się aktywności fizycznych. Sport jest ważny dla osób w starszym wieku. Pomaga nam zadbać o kondycję, zdrowie a także umila czas. Podczas treningu wydzielane są endorfiny co dobrze wpływa na samopoczucie seniora. Warto pamiętać, aby sport był dopasowany nie tylko do naszych preferencji, ale również do kwestii zdrowotnych. 

Udostępnij