parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Zdrowie

Czy niewydolność tarczycy można wyleczyć?

Czy niewydolność tarczycy można wyleczyć?

To mały narząd znajdujący się u podstawy szyi. Tarczyca wydziela hormony, które są odpowiedzialne za regulowanie pracy wszystkich komórek w naszym ciele. Niedoczynność tarczycy to schorzenie, na które choruję coraz większa część społeczeństwa. Dlatego tak ważne są badania diagnostyczne oraz odpowiednie leczenie. Schorzenie to dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Chcesz dowiedzieć się czym jest niedoczynność tarczycy i jak powstaje? Jakie są jej objawy i czy niewydolność tarczycy można wyleczyć? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym charakteryzuje się niedoczynność tarczycy
  • Jakie są choroby tarczycy
  • Jak powstaje niewydolność tarczycy i jak jej uniknąć
  • Czy niewydolność tarczycy można wyleczyć
  • Czy można zostać dawcą krwi chorując na niewydolność tarczycy

Niedoczynność tarczycy – co to za choroba?

Niedoczynność tarczycy to choroba, która powstaje w wyniku niedostatecznej produkcji  hormonów przez ten gruczoł. Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W procesie ich wytwarzania bardzo istotny jest nadmiar jodu w diecie. Niedobór jodu powoduje braki w wytwarzaniu hormonów tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana nie tylko brakiem jodu, ale także chorobami autoimmunologicznymi, operacjami, przeciążeniem jodem, chorobami. W przypadku niskiego poziomu stężenia hormonów tarczycy (TSH), przysadka mózgowa wytwarza większą ilość hormonu tyreotropowego, który zwiększa produkcję T4 i T3. W przypadku świeżo pochodzącej niedoczynności tarczycy poleca się uzupełnianie diety w jod, a w razie potrzeby przyjmowanie suplementów hormonalnych. Usunięcie tarczycy, również powoduje niedoczynność, więc hormony należy przyjmować do końca życia.

Nadczynność tarczycy jest czymś zupełnie przeciwnym. Tarczyca wytwarza wtedy nadmiar hormonów T3 i T4. W momencie kiedy hormonów jest za dużo przysadka mózgowa ,,usypia”. W wyniku czego przysadka przestaje produkować hormon TSH. To oznacza, że nadczynność tarczycy występuje wtedy gdy wskaźnik TSH jest niski, a ilość hormonów FT3 i FT4 wykracza poza normę.

Jak powstaje niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy powstaje w wyniku niedoboru hormonów tarczycy, zwłaszcza tyroksyny. Główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba autoimmunologiczna – Hashimoto. Podwzgórze i przysadka mózgowa kontrolują czynność tarczycy poprzez hormon i stężenie TSH. Niedoczynność tarczycy może być również spowodowana skutkiem ubocznym leków, mikroelementów, chemioterapii lub radioterapii. Objawy niedoczynności tarczycy to m.in zmęczenie, osłabienie, brak motywacji, spowolnienie reakcji, apatia, depresja i senność oraz zwiększenie masy ciała. Bez leczenia niedoczynność tarczycy może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak:

  • bezpłodność,
  • problemy z ciążą,
  • problemy z sercem 
  • depresja.
  • suchość skóry
  • nadmierne wypadanie włosów

Dlatego ważne jest dobre rozpoznanie niedoczynności tarczycy i rozpoczęcie leczenia.

Jak uniknąć zachorowania na niedoczynność tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, a to może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Jak uniknąć tej choroby? Pierwszym krokiem jest regularna kontrola stanu tarczycy oraz wczesne wykrycie chorób tarczycy m.in autoimmunologiczny zespół choroby Hashimoto czy zapalenie tarczycy. Zdrowy styl życia jest również ważny – dieta bogata w jod i witaminy, regularna aktywność fizyczna oraz ograniczenie stresu. W przypadku niedoboru hormonów tarczycy, konieczne jest stosowanie leczenia zastępczego. Pamiętajmy, że choroby tarczycy, w tym przewlekły niedobór hormonów tarczycy, mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego warto dbać o tarczycę i wykonywać regularne badania.

Czy niewydolność tarczycy można wyleczyć?

 Niedoczynność tarczycy to choroba, w której tarczyca nie produkuje odpowiedniej ilości hormonów. Może to wynikać z niedoboru hormonów tarczycy, zapalenia lub zaburzeń hormonalnych. Najczęstszymi przyczynami niedoczynności tarczycy są poporodowe zapalenie tarczycy oraz podostre zapalenie tarczycy. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy niewydolność tarczycy można wyleczyć. Niestety, nie ma możliwości całkowitego wyleczenia niedoczynności tarczycy, ale leczenie farmakologiczne jest w stanie skutecznie kontrolować jej objawy i poprawić jakość życia. W niektórych przypadkach konieczna jest operacja tarczycy lub stosowanie terapii hormonalnej na całe życie. Dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie stanu tarczycy i konsultacja z lekarzem, aby uniknąć powikłań.

Warto też wspomnieć o niedoczynności tarczycy w ciąży. Niestety, może powodować dużo niechcianych powikłań. Niezwykle ważna jest diagnostyka tej choroby i wdrożenie leczenia. Najczęściej spotykana jest choroba Hashimoto. Jednym z objawów występowania tej choroby jest znaczny przyrost masy ciała, uczucie zimna, senność czy też osłabienie. Ważne jest wykonywać badanie TSH oraz inne badania diagnostyczne w trakcie trwania ciąży. Nieleczona niedoczynność tarczycy w ciąży grozi przede wszystkim zaburzeniami oddechowymi lubi niską masą ciała dziecka po porodzie. Dlatego w czasie ciąży warto szczególnie dbać o swoje zdrowie dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak często występuje niedoczynność tarczycy?

 Niedoczynność tarczycy jest najczęściej występującym zaburzeniem tego gruczołu. To choroba, która dotyka wiele osób na całym świecie. Tarczyca jest gruczołem, który produkuje hormony, które regulują wiele procesów metabolicznych w organizmie. Niedoczynność tarczycy oznacza, że tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów, co prowadzi do spowolnienia czynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak choroba Hashimoto lub brak jodu w diecie. Tarczycę uszkodzić możemy poprzez jedzenie pomidorów, soi, orzeszków ziemnych czy też gorczycy. Te rośliny ograniczają przyswajanie jodu. Występowanie niedoczynności tarczycy zwiększa się z wiekiem, ale może dotknąć osoby w każdym wieku. Częstość występowania choroby Hashimoto, która jest jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy, zwiększa się wraz z wiekiem i dotyka częściej kobiety niż mężczyzn.

Czy z niedoczynnością tarczycy można być dawcą krwi?

Niestety osoby chorujące na niedoczynność tarczycy nie mogą poddać się oddawaniu krwi. Choroby tarczycy podawane są jakie dyskwalifikacja i są przeciwwskazaniem do oddawania krwi. Nawet jeśli stan pacjenta jest w dobry a hormony kontrolowane pod opieką lekarza honorowe oddawanie krwi jest niemożliwe.

Reasumując, niewydolność tarczycy jest chorobą dotykającą coraz większą część społeczeństwa. Ważne jest dobre zdiagnozowanie tej choroby, by podjąć odpowiednie leczenie. Niestety osoby z niedoczynnością tarczycy są również narażone na choroby serca. Warto pamiętać o regularnych badaniach diagnostycznych oraz wykonywaniu usg tarczycy. Niestety niewydolności tarczycy nie możemy do końca wyleczyć. W przypadku niedoczynności tarczycy ważne są badania stężenia TSH. Przyjmowanie odpowiednich stężeń hormonów oraz zmieniona dieta będą zapobiegać zachorowaniu na niewydolność tarczycy.

FAQ

Jakie hormony wytwarza tarczyca?

Tarczyca produkuje hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyroninę (T3), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Objawy niedoczynności tarczycy to m.in zmęczenie, osłabienie, brak motywacji, spowolnienie reakcji, apatia, depresja i senność oraz zwiększenie masy ciała.

Co może powodować niedoczynność tarczycy?

Tarczycę uszkodzić możemy poprzez jedzenie pomidorów, soi, orzeszków ziemnych czy też gorczycy. Te rośliny ograniczają przyswajanie jodu. Występowanie niedoczynności tarczycy zwiększa się z wiekiem, ale może dotknąć osoby w każdym wieku. Częstość występowania choroby Hashimoto, która jest jedną z przyczyn niedoczynności tarczycy, zwiększa się wraz z wiekiem i dotyka częściej kobiety niż mężczyzn.

Udostępnij