Park narodowy charakteryzuje się szczególnymi wartościami kulturowymi, edukacyjnymi i przyrodniczymi, o powierzchni nie mniejszej niż 1000 ha. Parki narodowe w Polsce tworzy się po to, by zachować różnorodność biologiczną zasobów i składników przyrody. Przede wszystkim celem jest przywrócenie właściwego stanu środowiska oraz odtworzenie zniszczonych siedlisk zwierząt, grzybów i roślin. Mimo że zajmują tylko 1% terytorium całego kraju to w nich tak naprawdę można odpocząć i odetchnąć od tempa miejskiego życia.
Czego dowiesz się z poniższego artykułu:
- czym jest park narodowy,
- jaki jest cel parków narodowych,
- jakie są najpiękniejsze parki narodowe w Polsce.
Zobacz także: https://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/jakie-sa-najwieksze-parki-narodowe-w-polsce/
Parki narodowe – definicja
Czym jest park narodowy? Przede wszystkim, jest to jedna z form ochrony przyrody, która występuje w Polsce. Park narodowy obszar zachowany maksymalnie zbliżony do naturalnego. W obszar parku człowiek w ogóle nie interweniuje, jeśli to robi to w stopniu minimalnym. Obszary te zajmują niewielkie, lecz zróżnicowane powierzchnie. Niemal w każdym obszarze Polski występuje teren objęty ochroną.
Jaki cel mają parki narodowe w Polsce?
Wszystkie parki narodowe w Polsce mają jasno określone cele. Mają za zadanie zachować różnorodność biologiczną, walory krajobrazowe, czy też składniki przyrody nieożywionej w stanie niezmienionym. Oprócz tego parki narodowe w Polsce pełnią funkcję ochrony gatunkowej od roślin, aż po zwierzęta. Prowadzi się w nich badania naukowe oraz edukację społeczeństwa.
Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce
W naszym kraju mamy obecnie 23 parki narodowe. Są one położone na terytorium całej Polski, od wybrzeża Morza Bałtyckiego, aż po szczyty gór. Wszystkie parki narodowe w Polsce zachwycają swoją przyrodą, historią oraz zwierzętami, które możemy tam obserwować. Ciężkim wyborem jest wyróżnić najpiększniejsze parki narodowe, ponieważ każdy z nich jest wyjątkowy. Jednak poniżej postaramy się przedstawić najciekawsze zestawienie tych wyjątkowych miejsc w Polsce.
Białowieski Park Narodowy
Jest to ostatni naturalny ekosystem leśny na terenie Europy. Park wygląda, jakby nigdy nie miał zetknięcia z cywilizacją. Spora część tego pradawnego parku nadal jest niedostępna dla zwiedzających. Park obejmuje część puszczy białowieskiej. Symbol parku to żubr. Jest to największy ssak lądowy w Europie. Puszcza Białowieska jest dla niego ostatnią ostoją. Obecnie na terenie polski żyje około 600 osobników. Jest to największa populacja wolnościowa tego gatunku na świecie. Ze względu na ogromne walory przyrodnicze Białowieski Park Narodowy w 1977 roku został wpisany przez UNESCO na listę Światowych Rezerwatów Biosfery.
Kampinoski Park Narodowy
Położony jest w środkowej części Polski w województwie mazowieckim. Liczy ponad 400 metrów kwadratowych i jest pozostałością po starej Puszczy Mazowieckiej. Obejmuje leśne obszary, które są pozostałościami po pradawnych lasach. Charakterystyczną cechą tego parku są przede wszystkim śródlądowe wydmy. Twierdzi się, że są one zachowane najlepiej w całej Europie. Jedną z największych atrakcji Kampinoskiego Parku Narodowego jest to, że przebiega przez niego szlak rowerowy o długości aż 144 kilometrów i prowadzi przez najpiękniejsze miejsca parku.
Tatrzański Park Narodowy
Przez wielu to właśnie on jest uznawany za najpiękniejszy park narodowy w Polsce. Nic dziwnego, obejmuje on piękne szczyty Gór Tatr Wysokich, przez, które przechodzi wiele szlaków turystycznych. Do największych atrakcji należą: Morskie Oko, Dolina Pięciu Stawów oraz Kasprowy Wierch.
Reasumując, Parki Narodowe to nasze narodowe dobro przyrodnicze. Jest to ostoja, by odpocząć od natłoku obowiązków i dużego miasta. Na terenie Polski znajduje się wiele ciekawych i pięknych obiektów, które warto odwiedzić.