parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Sport

Poznaj zasady żeglowania na specjalnej desce

Poznaj zasady żeglowania na specjalnej desce

Żeglowanie na specjalnej desce staje się coraz bardziej znane wśród aktywności sportowej na wodzie. Aktualnie jest bardzo dużo ludzi, którzy potrafią doskonale pływać i szukają nowych doznań. Żeglowanie na desce to nic innego, jak surfing, windsurfing oraz kitesurfing. Te aktywności sportowe ćwiczą równowagę, koordynują mięśnie i całe ciało człowieka, a co więcej dają mnóstwo radości i przyjemności. Poznaj zasady żeglowania na specjalnej desce.

Żeglowanie na specjalnej desce – rodzaje

Żeglowanie na desce odbywa się na morzu, oceanie, jeziorze, rzece oraz sztucznych rekreacyjnych zbiornikach wodnych. Jednym z rodzajów żeglowania na specjalnej desce jest surfing. To najpopularniejsza aktywność sportowa na wodzie z wykorzystaniem deski. Żeglowanie klasyczne wykorzystuje naturalne ruchy fal; stojąc na desce pływa się po wzburzonej tafli wody.

Żeglowanie na specjalnej desce, która wyposażona została w żagiel to windsurfing. Windsurfowanie odbywa się na spokojnej wodzie i wykorzystuje podmuchy wiatru. Żagiel można skierować w dowolny sposób zgodnie z kierunkiem wiatru.

Kolejnym rodzajem żeglowania z deską jest Kitesurfing. W tym przypadku do deski mocowany jest latawiec (tzw. kite). Podobnie jak w przypadku windsurfingu wykorzystuje się wiatr, ale do deski jest przywiązana noga. W ten sposób można wykonywać rożne akrobacje, podczas których można – dosłownie – unieść się w powietrzu.

Zanim rozpoczniesz żeglowanie na specjalnej desce…

Niezaprzeczalnie, przed uprawianiem jakiegokolwiek żeglowania na desce niezbędna jest umiejętność pływania. I nie chodzi tutaj tylko o opanowanie podstaw, ale umiejętność na zaawansowanym poziomie. To samo dotyczy nurkowania. Osoba, która chce żaglować w ten sposób musi także mieć odpowiednie poczucie równowagi. Zachowanie balansu i świadomość swojego ciała, koordynacja pozwolą na dłuższe utrzymanie się na desce. Osobom, które są aktywne fizycznie szybciej opanują naukę żaglowania.

Zasady bezpieczeństwa podczas żeglowania z deską

Niezależnie od rodzaju żeglowania należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, które przełożą się na bezpieczeństwo i komfort wodnych szaleństw. Przed wejściem do wody należy zrobić rozpoznanie otoczenia. Trzeba zorientować się co do wody, fal, plaż; przydatna jest też obserwacja zachowań innych osób, którzy wykonują tą samą aktywność co my. Podczas żaglowania należy starać się, żeby deska była zawsze blisko nas. Kiedy podpływamy i łapiemy falę musimy także zadbać o innych uczestników – czyli im nie przeszkadzamy. Niewłaściwym jest także wpychanie się w kolejkę innym. Trzeba także zadbać o osoby, które są obecne na wodzie i wykonują inną aktywność: pływaków czy nurków. Należy podkreślić, że większą frajdę będzie sprawiało żeglowanie z kimś niż samemu.

Żeglowanie na specjalnej desce daje mnóstwo radości, przyjemności. Ćwiczy równowagę, koordynuje mięśnie i wzmacnia całe ciało. Przed rozpoczęciem żeglowania należy nauczyć się pływać oraz nurkować. Przestrzeganie podstawowych zasad pozwoli na bezpieczną aktywność wodną.

FAQ

Czy muszę umieć pływać, aby zacząć żeglować na desce?

Tak, konieczne jest opanowanie umiejętności pływania na zaawansowanym poziomie przed rozpoczęciem żeglowania na desce.

Czy istnieją różne rodzaje żeglowania na desce?

Tak, są trzy główne rodzaje: surfing, windsurfing i kitesurfing. Każdy z nich różni się sposobem wykorzystania deski i żagla lub latawca.

Czy muszę mieć własną deskę i sprzęt, aby zacząć żeglować na desce?

Nie, można wypożyczyć deskę i niezbędny sprzęt w centrach wodnych, które oferują tę aktywność.

Udostępnij