parkikrajobrazowewarmiimazur.pl

Blog tematyczny z zakresu turystyki, sportu, zdrowia i lifestyle.

Turystyka

Couchsurfing nowym sposobem na budżetowe podróżowanie

Couchsurfing nowym sposobem na budżetowe podróżowanie

Otwartość na nowe doświadczenia, towarzyskość i chęć poznawania nowych ludzi to cechy, które idealnie cię opisują? Jeżeli padło trzy razy tak to temat Couchsurfing jest zdecydowanie dla ciebie! 

W tym artykule:

1. Couchsurfing – definicja 

2. Na czym polega Couchsurfing?

3. Savoir-vivre z pozycji gościa.

4. Zalety Couchsurfingu

5. Wady Couchsurfingu

Couchsurfing- definicja 

„Couchsurfing” to platforma internetowa o charakterze społecznym, która pozwala podróżnikom na znalezienie darmowego noclegu u lokalnych gospodarzy w każdym miejscu na świecie. Ta forma zakwaterowania pozwala zaoszczędzić pieniądze na noclegu i poczuć prawdziwą duszę kultury danego państwa, dzięki poznaniu jej od środka, a nie korzystaniu ze stworzonych specjalnie dla turystów atrakcji.

Na czym polega Couchsurfing?

Couchsurfing jest platformą wymagającą od użytkownika zaufania i życzliwości. Osoby jakie możemy tam znaleźć dzielą się na dwie grupy- podróżni i gospodarze. Oczywiście, istnieją również osoby należące do obydwu tych grup.

Podróżni zakładają darmowe konto na platformie, tworzą swój profil w celu znalezienia darmowego noclegu. Gospodarze zaś to osoby, które tworzą swoje profile, aby ten nocleg zaoferować. 

Strona ta pozwala wyszukiwać noclegi zgodnie z preferencjami podróżników – mogą oni wybrać interesującą ich lokalizację, termin oraz cechy charakteryzujące hosta.

Po znalezieniu odpowiadającej wymaganiom oferty, podróżny może skontaktować się i przeprowadzić rozmowę omawiającą wszystkie szczegóły pobytu z gospodarzem.

Savoir-vivre z pozycji gościa, czyli jak zachować się podczas pobytu w czyimś domu

Pamiętaj, że to ty jesteś gościem w czyimś domu, więc zasady jakie tam obowiązują dotyczą również ciebie! Jeżeli gospodarz zwyczajny jest zdejmować buty przed wejściem do salonu, ciebie to również dotyczy, jeżeli nie życzy sobie żebyś podczas jego nieobecności przebywał w mieszkaniu – uszanuj to, w końcu jesteś dla niego nieznajomą osobą! Szanuj zasady, a w razie niejasności pytaj! 

Pamiętaj, że miłym jest pokazać wdzięczność. Sprezentuj, więc hostowi coś z twojego kraju – regionalne smakołyki  czy inny mały upominek. 

Zalety Couchsurfingu

Jedną z największych zalet jest oczywiście możliwość bezpłatnego zakwaterowania, co pozwala zaoszczędzić dużą ilość gotówki! Wspomniane już poznanie lokalnej kultury, stylu życia i tradycji jest na wagę złota. Couchsurfing sprzyja również zawieraniom długotrwałych relacji międzynarodowych! 

Wady Couchsurfingu

Czy Couchsurfing ma wady? Na pewno niewiele! Jest to bezpieczna platforma (dzięki recenzjom i opiniom innych użytkowników). Jedyne co można uznać za wadę to na pewno zmęczenie jakie może ci towarzyszyć, gdy gospodarz jest wyjątkowo ekstrawertyczną osobą, która nie opuszcza cię na krok. 

Czy istnieje duże prawdopodobieństwo takiego problemu? Odpowiedź raczej nasuwa się sama:)

Couchsurfing na pewno nie jest formą podróżowania dla każdego, ale jeżeli cechy, idealnego couchsurfingowca należą do ciebie, nie zastanawiaj się dłużej i działaj!

Udostępnij