UWAGA!!! STRONA, KTÓRĄ OBECNIE PRZEGLĄDASZ, JEST STRONĄ ARCHIWALNĄ

ZAPRASZAMY NA NASZĄ NOWĄ STRONĘ WWW

zpk.warmia.mazury.plpowrót

Szlaki rowerowe

Szlak zielony Pętla dookoła Dylewskiej Góry 42 km

Szlak rowerowy o charakterze pętli przebiegający przez miejscowości Pietrzwałd,  Bednarki, Miejska Wola, Dylewo, Pląchawy, Klonowo, Wygoda, Lubstynek, Glaznoty, Pietrzwałd. Ze względu na to, że szlak ten jest pętlą, zwiedzanie można zacząć właściwie w każdym jego punkcie bez obawy o pominięcie szczegółów na trasie. Najciekawsze punkty wycieczki to Klonowo z dawnym majątkiem ziemskim, gdzie ocalał w dosyć dobrym stanie pałac i dziczejący park dookoła niego, Dylewo, w którym niestety nie zachowało się zbyt wiele ze sławnej przeszłości jego przedwojennych właścicieli, ale mimo wszystko warto tam zajrzeć oraz Glaznoty – tu warto obejrzeć dawny kościół ewangelicki z XIV wieku. Administratorem szlaku jest gmina Ostróda.


Szlak czerwony Pętla na Dylewską Górę 29 km

 

Szlak rowerowy o charakterze pętli przebiegający przez miejscowości Brzydowo,  Kraplewo, Dziadyk, Ryn, Bednarki, Miejska Wola, Dylewska Góra (312 m n.p.m.),  Wysoka Wieś, Pietrzwałd, Rudno, Brzydowo. W większości prowadzi po drogach utwardzonych i nadaje się dla początkujących turystów oraz tych bardziej zaawansowanych w turystyce rowerowej. Przemierzając ten szlak poznajemy charakter zabudowy i krajobrazu Wzgórz Dylewskich. Warto przy okazji podziwiania widoków z wieży na Dylewskiej Górze udać się również do usytuowanego nieopodal lapidarium geologicznego, gdzie poza wiedzą na temat historii powstania terenu można odpocząć pod wiatą naprzeciwko obiektu. Administratorem szlaku jest gmina Ostróda.

 


 

Siedziby Junkierskie na Wzgórzach Dylewskich

 

Szlak wiedzie przez siedziby dawnych majątków junkierskich i zapoznaje z historią ich właścicieli. Opatrzony jest tablicami informacyjnymi zlokalizowanymi w najbardziej istotnych punktach trasy. Warto przemierzyć trasę samochodem lub rowerem, ze względu na dzieje Junkrów – właścicieli obszarów ziemskich ze wschodniego dorzecza Łaby (Prus, Meklemburii i Holsztyna). Ich majątki charakteryzowały się wysokim poziomem zarządzania i mechanizacji prac rolnych. Pod tym względem Prusy Wschodnie znacznie przewyższały sąsiednie prowincje. W XIX wieku, ze względu na rosnący popyt w miastach, zdolności produkcyjne majątków ziemskich poszerzano o mleczarnie, gorzelnie i serowarnie. Rok 1945 przyniósł tragiczne zmiany dla Junkrów. Wkroczenie do Prus Wschodnich wojsk radzieckich zmusiło ludność do natychmiastowej ewakuacji i pozostawienia na pastwę losu dorobku całego życia, który w znacznej mierze uległ następnie zniszczeniu. To co przetrwało, zostało po wojnie przejęte przez Państwowe Gospodarstwa Rolne. Po więcej szczegółów zapraszamy na szlak.

W Krainie Sassnepile (12 km)

Szlak ten prowadzi śladami dawnych mieszkańców Wzgórz Dylewskich, Prusów z plemienia Sasinów. Rozpoczyna się w Wysokiej Wsi i biegnie szosą w kierunku Pietrzwałdu. Kończy się w osadzie Napromek, gdzie znajduje się siedziba leśnictwa oraz ścieżka przyrodnicza „Uroczysko Napromek”.Oznakowany jest biało-brązowymi drogowskazami oraz tablicami informacyjnymi na poszczególnych odcinkach trasy. Ze względu na charakter dróg, po których wiedzie, polecany jest turystom pieszym i rowerzystom. Łączy w sobie miejsca ciekawe pod względem historycznym i przyrodniczym. Momentami wprowadza zwiedzającego w świat legend i wierzeń staropruskich. Pozwala również poznać teren pod kątem geologicznym. Ponadto przy leśnictwie zlokalizowany jest Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt zarządzany przez Nadleśnictwo Olsztynek, który jako jeden z nielicznych w Polsce posiada specjalistyczną zagrodę dla wilków.