Muflony, fot.Andrzej Stachurski Muflony, fot.Andrzej Stachurski
Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski
Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

DRZEWO W KRAJOBRAZIE - Dzień Krajobrazu 20.10.2020 r.

20 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Krajobrazu. W tym roku tematem przewodnim jest „Drzewo w krajobrazie”. Chcąc zwrócić Państwa uwagę na niezastąpioną rolę przyrodniczą drzew zachęcamy do wyjścia w ten dzień na spacer - do lasu, parku, przed dom. Aby Państwa dodatkowo zmotywować, namawiamy do udostępnienia relacji fotograficznej ze swojego spaceru. Najciekawsze z nich nagrodzimy! 

Szczególnie zapraszamy do poznawania naszych Parków Krajobrazowych. Lasy w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego mają wiele tajemnic, które odkrywać można wędrując po ścieżkach przyrodniczo-historycznych. Drzewa znajdujące się na szlakach tworzą często baśniową aurę. Spacerując pośród nich możemy poznawać historię Prusów, którzy zamieszkiwali tereny dawnej Pomezanii. W Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego znajdują się cenne aleje. To charakterystyczne grupy drzew, którymi obsadzano drogi, zwłaszcza te, które prowadziły do majątków. Dziś “Aleje Pojezierza Iławskiego” to specjalny obszar ochrony siedlisk utworzony w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000. Warte odwiedzenia są drogi łączące dawne majątki ziemskie w okolicach Kamieńca, Szymbarku i Gardzienia. Stare lipy, dęby, jesiony czy klony nadają wyniosły charakter szlakom. Przemierzając je, warto patrzeć w górę i podziwiać ogromne drzewa oraz ich niezwykłe kształty. Nadają wyjątkowy charakter temu krajobrazowi, jednocześnie będąc bezcennym domem dla niezliczonej ilości grzybów, porostów, owadów, ptaków i ssaków.

Z kolei Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich to liczne wzgórza i pagórki, pokryte lasami bukowymi. Wędrówka po tym terenie jesienią, to najlepszy moment. Malowniczo pofałdowany teren właśnie teraz przybiera złote jesienne kolory. Dodatkowo pośród wysokich buków natknąć się można na wiele głazów narzutowych, przetransportowanych tu przez lądolód. Co ciekawe większość z nich kryje historię pruskich rodów, które niegdyś zamieszkiwały te tereny. 

Drzewa są nierozerwalnym elementem krajobrazu naszego regionu. Wiele drzew ma funkcje symboliczne. Szczególnie tu na terenie dawnych Prus stanowiły personifikacje bóstw, mając do dziś nieco magiczne miejsce i formę. A najlepiej zobaczyć to wszystko na własne oczy. 

ZACHĘCAMY DO UDOSTĘPNIENIA FOTORELACJI STWORZONEJ PODCZAS SPACERU!

Co musi się znaleźć w relacji: dokumentacja fotograficzna lub filmowa ze spaceru z okazji Dnia Krajobrazu zgodnie z tematem przewodnim “Drzewo w krajobrazie”

Czekamy na wasze zdjęcia do dnia 26.10.2020 r. na specjalnym wydarzeniu na Parkowym Facebooku LINK DO WYDARZENIA

Najciekawsze 3 relacje zostaną wybrane i nagrodzone przez Pracowników Parku. Informacje o wynikach będzie można zobaczyć na wydarzeniu na stronie Parkowej na Facebooku. Wyniki ogłosimy do dnia 3.11.2020 r.

Przydatne linki:

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/pojezierzailawskiego/dolne_menu-turystyka-sciezka_szymbark-kamieniec.html

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/pojezierzailawskiego/dolne_menu-turystyka-solniki_historyczno_-_przyrodnicza_sciezka_edukacyjna.html

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/wzgorzdylewskich/dolne_menu-turystyka-sciezka_gora_dylewska.html

http://parkikrajobrazowewarmiimazur.pl/wzgorzdylewskich/dolne_menu-turystyka-szlaki_piesze.html

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę