Muflony, fot.Andrzej Stachurski Muflony, fot.Andrzej Stachurski
Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski
Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Znamy zwycięzców konkursu: Pracowite Pszczołowate

Pszczoły  nie miały  wielu tajemnic przed finalistami XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, który w tym roku odbywał się pod hasłem: "Pracowite Pszczołowate"

Finał konkursu odbył się 28 maja br.  w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie (ZPKPI i WD). Jego uczestnicy o pszczołowatych żyjących w naszym kraju wiedzieli naprawdę wszystko! Potrafili bezbłędnie  rozpoznawać gatunki, znali ich biologię, zagrożenia jakie im grożą oraz metody ich ochrony.

W Finale konkursu startowało 11 szkół podstawowych.  Przypomnijmy, że konkurs rozpoczął się w styczniu br. etapem szkolnym, w którym udział wzięło 533 uczniów

z 36 szkół, 11 gmin i dwóch województw.

Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z klas IV-VIII. Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu. Dodatkowo liczył się czas pokonania trasy.

 Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz - pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie przy współpracy z pracownikami ZPKPI i WD - paniami: Danutą Sokołowską, Niną Sokołowską,  Bożeną Kąpińską i panami: Zygmuntem Skórka oraz Krzysztofem Biełuś. Zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Kinga Sulej - Nadleśnictwo Iława, Karol Ostromecki - Nadleśnictwo Olsztynek, Agnieszka Korwek -  Nadleśnictwo Susz, Monika Ptaszkiewicz - Nadleśnictwo Miłomłyn, Krystian Biazik - Nadleśnictwo Iława. Na konkursie gościł pan Burmistrz Zalewa,  Marek Żyliński.

Zmagania konkursowe były bardzo zacięte. Jako Organizatorzy bardzo martwiliśmy się o pogodę, gdyż od rana w tym dniu padał deszcz. Na szczęście na czas trwania konkursu dopisało nam szczęście i zespoły biorące udział w marszobiegu pokonały go nie moknąc.

Maksymalnie drużyna mogła uzyskać 65 punktów: 16 punktów za marszobieg i 47 punkty za odpowiedzi na sali.

Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie w składzie: Zuzanna Adamska, Kinga Tomanek, Zuzanna Niedziałkowska, Oliwia Lewandowska, opiekunem drużyny jest pani Grażyna Siłka. Drużyna z tej szkoły  w ubiegłym roku także zwyciężyła – ogromne gratulacje!

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Zofia Przyłucka, Kacper Liśkiewicz, Wiktoria Nowińska. Opiekunem drużyny jest pani Anna Zielińska.

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Tyrowie w składzie: Patrycja Wiśniewska, Oliwia Włodarczyk, Nikola Pasiut, Daria Kołaczkowska. Opiekunem drużyny jest p. Dorota Czarnik.

Wyniki pozostałych drużyn:

IV miejsce - SP. im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Gałdowie

V miejsce - SP. w Jaftach Wielkich

VI miejsce - SP. nr 2 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej

VII miejsce - SP. im. księdza Biskupa Czaplińskiego w Grabowie - Wałdykach

VII miejsce - SP. nr 3 w Iławie z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków

VIII miejsce - SP. n 6 w Ostródzie

VIII miejsce  - SP. im. gen. Józefa Bema  w Suszu

IX miejsce - SP. im. Orła Białego w Złotowie

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą zacznie poza program nauczania. Musieli wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą znajomości 13 gatunków pszczołowatych. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące obszarów chronionych, jakimi jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 533 uczniów startujących w I etepie konkursu!

Organizator konkursu - Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział

w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom  i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.

 

Obok nagród rzeczowych i książkowych wszystkie startujące w finale konkursu szkoły otrzymały od Organizatora nagrody jakimi były domki lęgowe dla dzikich zapylaczy. Będą one ustawione w przyszkolnych ogrodach. Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez  Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko - Mazurskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie

 

Więcej o konkursie:

- Wyniki Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

- Pytania Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

- Rozwiązana krzyżówka Marszobiegu z Finału XXIV edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę