Muflony, fot.Andrzej Stachurski Muflony, fot.Andrzej Stachurski
Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski
Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Relacja z Ptasiego Pikniku

W sobotę 06.10.2018r.,  zaprosiliśmy zainteresowanych miłośników ptaków na Mierzeję Wiślaną - na VIII Ptasi Piknik. W wyprawie udział wzięło 38 osób - dorosłych oraz dzieci i młodzież z powiatu iławskiego i  ostródzkiego.

Wyjazd ten zorganizowaliśmy w ramach Europejskich Dni Ptaków, które odbywają się  każdego roku w całej Europie, zawsze w pierwszy weekend października.

Mierzeja Wiślana jest doskonałym miejscem do obserwacji migrujących ptaków, które lecą wzdłuż wybrzeża na swoje zimowiska. Podobnie jak w roku ubiegłym, program Ptasiego Pikniku był niezwykle ciekawy.

Uczestnicy wydarzenia sprawdzali swoją wiedzę przyrodniczą na przygotowanych przez organizatorów stoiskach,  uczestniczyli przy obrączkowaniu ptaków. Ten ostatni punkt cieszył sie ogromnym zainteresowaniem, gdyż to właśnie tu, każdy kto chciał mógł wziąć do ręki małego ptasiego podróżnika, którym najczęściej była sikora bogatka.Tutaj również można było się dowiedzieć czym zajmuje się Akcja Bałtycka i jak można uczestniczyć w obozach tej organizacji i stać się profesjonalnym obrączkarzem.

Podczas Pikniku na uczestników czekało stoisko, na którym można było samodzielnie wykonać budkę lęgową dla ptaków i następnie zabrać ją do swojego ogrodu.

Na polanie piknikowej znajdowały się stanowiska licznych organizacji przyrodniczych, które prezentowały dużą ilość ciekawych informacji, materiałów, gier i zabaw edukacyjnych, tutaj też można było dowiedzić się jakie działania są podejmowane na rzecz ochrony przyrody przez organizacje pozarządowe,  parki krajobrazowe, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Lasy Państwowe.

Na nowej wieży obserwacyjnę ulokowanej na wydmie (Góra Pirat) można było obserwować intensywny przelot. Widzieliśmy wyraźny przelot zięby, towarzyszyły im lecące krogulce, sójki, sikory. A wszystko to działo się tuż nad naszymi głowami, co zachwycało obserwujących. Dodatkowo niezwykle ciekawe opowieści ornitologów liczących ptaki, przybliżały to niezwykłe zjawisko.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni i mamy nadzieję, że w przyszłym roku wybiorą się z nami ponownie.

Organizatorem Ptasiego Pikniku było Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz, Stowarzyszeniem Ochrony Sów, Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków, Stowarzyszeniem Kuling, Parkiem Krajobrazowym Mierzei Wiślanej. Wydarzenie dofinansował WFOŚiGW w Gdańsku.

Nasz wyjazd warsztatowy na VIII Piknik sfinansowany został ze środków Warmińsko - Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego.

(ar) zdjęcia: Kazik Skrodzki 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę