Opowiadaliśmy o pszczołach w Siemianach
Już po raz trzeci, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, we współpracy z Biblioteką Gminną w Siemianach zaprosili mieszkańców oraz turystów do wspólnego świętowania ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół.
To ogólnopolskie świeto organizowane było w naszym kraju po raz szósty z marką Kujawski i na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w Polsce.
8 sierpnia 2018 roku, od godz. 12:00 na plac Biblioteki Gminnej w Siemianach zaczęli przybywać goście tego wydarzenia aby poznać rolę zapylaczy w środowisku, zagrożenia, które im towarzyszą oraz dowiedzieć się co kazdy z nas może zrobić aby powstrzymać proces wymierania pszczołowatych.
Podczas Wielkiego Dnia Pszczół funkcjonowało stoisko promocyjne Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, gdzie prowadzone były gry, zabawy edukacyjne, działania plastyczne. Wiele osób wzięło udział w pszczelej grze terenowej, podczas której można się było dowiedzieć dlaczego należy w ogrodach zostawiać kwitnące chwasty na trawnikach, jak zwalczać w sposób naturalny hodowane w ogrodach rośliny, czy w końcu zbudować z prostych materiałów domek dla owadów. Na tych stoiskach pracowały osoby z Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie: Alina Rodziewicz, Danuta Sokołowska i Aneta Biełuś oraz pani Zofia Chomka z Biblioteki Gminnej w Siemianach.
Zaproszeni na to wydarzenie pszczelarze: pan Florian Szalkiewicz i pani Barbara Matczak z Nowego Miasta Lubawskiego, pięknie opowiadali o tym, jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy pszczół. Można było zajrzeć do prawdziwego ula, przymierzyć strój pszczelarza, zapoznać się z narzędziami niezbędnymi do pracy w pasiece oraz spróbować prawdziwego miodu. Dodatkowo mozna było zakupić miody oraz naturane syropy z kwiatów dziko rosnących wykonanych przez Spółdzielnia Socjalna "Herbarium" w Lipinkach.
Odwiedzający mieli szansę otrzymac budki dla owadów, które zabrali do domu, aby powiesić je w swoich ogrodach lub na balkonach by tam zagościły te pożyteczne zwierzęta; dowiedzieli się jakie rośliny są przyjazne dla pszczół i jakie warto sadzić w ogrodach, aby pomóc pszczołowatym.
Organizatorzy dziękują wszystkim za zainteresowanie i przybycie. Wierzymy, że od dziś każdy kto odwiedził nas podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Siemianach, inaczej spojrzy na pracowite pszczoły oraz dzikie pszczołowate, a w każdym ogrodzie zawiśnie domek dla tych niezwykłych owadów i pojawią się w ogrodach rośliny dla nich przyjazne.
Więcej o tym jak można pomagać pszczołom dowiedzieć sie można ze strony głównego organizatora Wielkiego Dnia Pszczól: http://www.pomagamypszczolom.pl
(ar)