Muflony, fot.Andrzej Stachurski Muflony, fot.Andrzej Stachurski
Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski
Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Znamy zwycięzców konkursu: Ptaki szponiaste naszych parków krajobrazowych

Ptaki szponiaste  nie miały  wielu tajemnic przed finalistami XXIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej, który w tym roku odbywał się pod hasłem: "Ptaki szponiaste naszych parków krajobrazowych".

Finał konkursu odbył się 07 czerwca  br.  w siedzibie Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie (ZPKPI i WD). Jego uczestnicy o ptakach szponiastych żyjących w naszym regionie wiedzieli naprawdę wiele! Potrafili bezbłędnie  rozpoznawać gatunki, znali ich biologię, zagrożenia jakie im grożą oraz metody ich ochrony.

W Finale konkursu startowało 10 szkół podstawowych.  Przypomnijmy, że konkurs rozpoczął się w styczniu br. etapem szkolnym, w którym udział wzięło 473 uczniów.

Do kolejnego - gminnego etapu  konkursu stanęło 140 uczniów z 34 szkół; zaś do Finału zakwalifikowały się drużyny ze Szkół Podstawowych w:  Ząbrowie, Frygnowie,  Bartach, Grabowie - Wałdykach, Rudzienicach, Rożentalu, Marwałdzie, SP nr 4 w Iławie,  i w  Złotowie.   ( woj. warmińsko - mazurskie) ponadto,  SP. nr 2 w Prabutach  -  szkoła z województwa pomorskiego.

Drużynę z każdej szkoły tworzył zespół czterech uczniów z klas IV-VII. Podczas zmagań konkursowych dwóch uczniów z drużyny odpowiadało na pytania konkursowe na sali, zaś pozostała dwójka rozwiązywała zadania ustawione na trasie marszobiegu. Dodatkowo liczył się czas pokonania trasy. Najszybciej i bezbłędnie odpowiedzieli na pytania marszobiegu uczniowie ze SP. w Ząbrowie i SP nr 2 w Prabutach.

 Konkurs prowadziła Alina Rodziewicz - pracownik Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie przy współpracy z pracownikami ZPKPI i WD - paniami: Danutą Sokołowską, Anetą Biełuś, Bożeną Kąpińską i panami Zygmuntem Skórka oraz Krzysztofem Biełuś. Zaś nad sprawnym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: Przewodnicząca Jury: Kinga Sulej - Nadleśnictwo Iława, Justyna Haładaj - Nadleśnictwo Olsztynek, Agnieszka Korwek -  Nadleśnictwo Susz.

Na konkursie gościli pani Elżbieta Blonkowska,  dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli w Zalewie oraz pan Bogumił Sobotka, Nadleśniczy Madleśnictwa Susz - serdecznie dziekujemy zaproszonym gościom za udział w Konkursie .

Zmagania konkursowe były bardzo zacięte, drużyny wygrywały różnicami jednopunktowymi. Maksymalnie drużyna mogła uzyskać 58 punktów; 16 punktów za marszobieg i 42 punkty za odpowiedzi na sali.

Ostatecznie najlepszą okazała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Twórców Literatury Dziecięcej w Ząbrowie w składzie: Zuzanna Adamska, Kinga Tomanek, Nikola Czeszejko, Oliwia Lewandowska; opiekunem drużyny jest pani Grażyna Siłka. Drużyna z tej szkoły  w ubiegłym roku także zwyciężyła – ogromne gratulacje!

Drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Prabutach w składzie: Małgorzata Zielińska, Zofia Przyłucka, Kacper Liśkiewicz, Wiktoria Nowińska. Opiekunem drużyny jest pani Anna Zielińska .

Zdobywcami trzeciego miejsca została drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Frygnowie w składzie: Julia Jara, Szymon Zawadzki, Katarzyna Topka, Aleksandra Wilkowska. Opiekunem drużyny jest p. Grażyna Skrzyńska.

Wyniki pozostałych drużyn:

IV miejsce - SP. w Grabowie - Wałdykach

V miejsce - SP. im. Michała Lengowskiego w Rudzienicach

VI miejsce - SP. w im. Marty Zientary - Malewskiej w Bartach

VII miejsce - SP. nr 4 im. Polskich Podróżników  w Iławie

VIII miejsce - SP. im. Jana Pawła II w Rożentalu

IX miejsce - SP. w Marwałdzie

X miejsce S P.  im. Orła Białego w Złotowie

Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą wykraczającą zacznie poza program nauczania. Musieli wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą znajomości 20 gatunków ptaków szponiastych. Ponadto uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące obszarów chronionych, jakimi jest Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego i Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich. Finaliści konkursu byli najlepsi spośród ponad 470 uczniów startujących w I etepie konkursu!

Organizator konkursu - Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w konkursie na wszystkich etapach, dziękujemy za pracę nauczycielom  i zapraszamy do zmagań konkursowych w kolejnym roku szkolnym.

Nagrody dla uczestników konkursu zostały ufundowane przez Warmińsko - Mazurski Urząd Marszałkowski.

Więcej o konkursie:

- Wyniki Finału XXIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

- Pytania Finału XXIII edycji Międzywojewódzkiego Konkursu Wiedzy Przyrodniczo - Ekologicznej

- Rozwiązana krzyżówka z Marszobiegu Finału Konkursu

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę