Muflony, fot.Andrzej Stachurski Muflony, fot.Andrzej Stachurski
Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski Jesień na Wzgórzach Dylewskich, fot.Andrzej Stachurski
Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski Widok z Dylewskiej Góry, fot.Andrzej Stachurski
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Warmia_Mazury  YouTube_Warmia_Mazury


powrót

Szlakiem pruskich grodzisk

08.05.2018r.  Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich we współpracy z Nadleśnictwem Susz zorganizował wycieczkę dla słuchaczy  Uniwersytetu III wieku z Iławy,  w ramach Warmińsko – Mazurskiej Karty Seniora.

Pracownice ZPKPI i WD  Alina  Rodziewicz i Danuta Sokołowska, „studenci” Uniwersytetu III wieku   wraz z przewodnikiem – lokalnym regionalistą i  pasjonatem historii Prusów, Panem Leszkiem Korbasem, udali się na poszukiwanie śladów  dawnych mieszkańców  tych ziem - Prusów.

Wycieczkę  rozpoczęto w Suszu na staropruskim grodzisku, położonym nad jeziorem Suskim, w centrum miasta. Na majdanie grodziska w cieniu starych dębów Pan Leszek  Korbas  rozpoczął swą opowieść o  historii tego miejsca, zamieszkujących je ludów. Po wysłuchaniu ciekawego wykładu udaliśmy się dalej w stronę Starego Dzierzgonia. Po drodze zatrzymaliśmy się w Kamieńcu,  by spojrzeć na pozostałości wspaniałego niegdyś pałacu Finckensteinów, w którym swego czasu rezydował Napoleon z piękną panią Walewską. Na następnym przystanku  przy drodze biegnącej wzdłuż lasu mogliśmy zobaczyć kamienie  Wilhelma. Kamienie te upamiętniają sukcesy myśliwskie cesarza Wilhelma II, często polujacego w okolicach Starego Dzierzgonia.  Nie zbawiliśmy tu długo - przed nami była najważniejsza część wycieczki -  jedno z największych w Polsce grodzisk usytuowane  na „Górze Zamkowej”  w pobliżu Starego Dzierzgonia.

 Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Susz mogliśmy dotrzeć w pobliże grodziska, gdzie oczekiwał nas leśniczy Leśnictwa Królewskie Pan Marek Kwiatkowski.  I tu,  pokonując znaczne wzniesienia i spadki  terenu  rozpoczęliśmy wspaniałą przygodę z historią tego magicznego miejsca. Znanymi tylko przewodnikowi, niknącymi wśród zieleni ścieżkami, obchodziliśmy skomplikowany system wałów otaczających grodzisko, schodziliśmy w zacieniony jar wyżłobiony przez rzekę Dzierzgonkę (niektóre jary mają spadek 20-30 m)  by po przejściu przez kładkę wspinać  się po stromym zboczu do góry na główne miejsce grodziska - majdan. To tutaj wysłuchaliśmy opowieści o dramatycznych dziejach Prusów, o tym jak przewrotna bywa historia (gród zajęty przez Prusów zdobyli Krzyżacy, ale na krótko - Prusowie zajęli go ponownie  podczas powstania pruskiego). Zewsząd otaczały nas wiekowe, potężne buki, dęby, niemi świadkowie minionych zdarzeń.  Pełni podziwu dla dawnych mieszkańców grodziska, zauroczeni miejscem  zeszliśmy przez  kwitnące łąki do autokaru.

Przed nami  ostatni etap – zamek krzyżacki w Przezmarku. Na zamku ( ostała się tylko wieża zamkowa i  imponujące ruiny),  oczekiwał  nas jego właściciel, Pan Ryszard  von Pilachowski.  Zainteresowani mogli zwiedzić wieżę zamkową, podziwiać widoki z ostatniego piętra wyposażonego w lunety, oraz wysłuchać opowieści obecnego włodarza tego miejsca.

(DS)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę