Ciekawska sójka. Fot. Jan Olchówka Ciekawska sójka. Fot. Jan Olchówka
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka
Sroka. Fot. Jan Olchówka Sroka. Fot. Jan Olchówka
Bogatka. fot. Jan Olchówka Bogatka. fot. Jan Olchówka
Pszcoła miodna. fot. Maciej Rodziewicz Pszcoła miodna. fot. Maciej Rodziewicz
Sójka. fot. Jan Olchówka Sójka. fot. Jan Olchówka

Witamy Państwa na stronie Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich wchodzącego w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Pojezierza Ilawskiego i Wzgórz Dylewskich z siedzibą w Jerzwałdzie.
 

 

powrót

Za nami Wielki Dzień Pszczół w Siemianach

Po raz drugi, Zespół Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich w Jerzwałdzie, we współpracy z Biblioteką Gminną w Siemianach zaprosili mieszkańców oraz turystów do wspólnego  świętowania ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół.

To ogólnopolskie świeto organizowane było w naszym kraju po raz piaty z marką Kujawski i na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w Polsce.

 8 sierpnia  2017 roku, od godz. 12:00  na plac Biblioteki Gminnej w Siemianach zaczęli przybywać  goście tego wydarzenia aby poznać rolę zapylaczy w środowisku, zagrożenia, które im towarzyszą oraz dowiedzieć się co kazdy z nas może zrobić aby powstrzymać proces wymierania pszczołowatych.

Podczas Wielkiego Dnia Pszczół funkcjonowało  stoisko promocyjne Zespołu  Parków Krajobrazowych Pojezierza Iławskiego i Wzgórz Dylewskich, gdzie prowadzone były gry,  zabawy edukacyjne. Wiele osób wzięło udział w pszczelej grze terenowej, podczas której można się było dowiedzieć dlaczego należy w ogrodach zostawiać kwitnące chwasty na trawnikach, jak zwalczać w sposób naturalny hodowane w ogrodach rośliny, czy w końcu zbudować z prostych materiałów domek dla owadów. Na tych stoiskach pracowały osoby z Zespołu Parków Krajobrazowych w Jerzwałdzie: Alina Rodziewicz, Danuta Sokołowska i Krzysztof Biełuś oraz pani Zofia Chomka z  Biblioteki Gminnej w Siemianach.

Zaproszony na to wydarzenie pszczelarz: pan Florian Szalkiewicz z Nowego Miasta Lubawskiego,  pięknie opowiadał o tym, jak wiele produktów zawdzięczamy ciężkiej pracy pszczół. Można było zajrzeć do prawdziwego ula, przymierzyć strój pszczelarza, zapoznać się z narzędziami niezbędnymi do pracy w pasiece oraz spróbować prawdziwego miodu.

 Odwiedzający mieli szansę zbudować własne budki dla owadów, które zabrali do domu, aby powiesić je  w  swoich ogrodach  lub na   balkonach by tam  zagościły te pożyteczne zwierzęta;  dowiedzieli się jakie rośliny są przyjazne dla pszczół i jakie warto sadzić w ogrodach, aby pomóc pszczołowatym.

Organizatorzy dziękują wszystkim za zainteresowanie i przybycie.  Wierzymy, że od dziś każdy kto odwiedził nas podczas Wielkiego Dnia Pszczół w Siemianach, inaczej spojrzy na pracowite pszczoły oraz dzikie pszczołowate, a w każdym ogrodzie zawiśnie domek dla tych niezwykłych owadów i  pojawią się w ogrodach  rośliny dla nich przyjazne.

Więcej o tym jak można pomagać pszczołom dowiedzieć sie można ze strony głównego organizatora Wielkiego Dnia Pszczól: http://www.pomagamypszczolom.pl

(ar)


Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz Dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę