Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Trasa Kadyńska

Trasa została zaprojektowana tak, by w górzystym terenie do koniecznego minimum zredukować strome podjazdy. Z tego powodu szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę. Znaki namalowane zostały najczęściej na drzewach, w kierunku najazdu – na białym tle widnieje czarna sylwetka roweru, a pod nim, w kolorze szlaku, znaki prowadzące: kółko - początek szlaku, prostokąt - kontynuacja, strzałki - kierunek, kółko przekreślone - koniec trasy.

Niezwykła jest „Trasa Kadyńska” - szlak czerwony, który z Kadyn wychodzi i doń wraca. Jeden z dłuższych (25 kilometrów) i bardziej wymagający, kluczy wśród lasów, prowadząc w odludne, czarowne ostępy rozległej kadyńskiej puszczy. Jeśli las opuszcza - to tylko na chwilę, by roztaczać przed nami przepiękne panoramy na Zalew Wiślany i Mierzeję Wiślaną czy na wielkie, pofałdowane przestrzenie pól i lasów.

Szlak rozpoczyna się w małej zatoczce drogowej w pobliżu "Dębu Bażyńskiego", kończy przy hali ujeżdżalni, w okolicy parkuru. Prowadzi głównie po dobrze utrzymanych drogach leśnych, unikając, na ile to możliwe, szos i skupień ludzkich. Biegnie w pobliżu najpiękniejszych rzek Wysoczyzny: Stradanki i Grabianki, wzdłuż tej ostatniej na odcinku pięciu kilometrów meandrując w głębokim wąwozie tak, jak i ona. Droga ta zwana jest, z racji żużlowej nawierzchni, „czarną”. Tu najpewniej można spotkać wschodnioazjatyckiego jelenia sika, dar sprzed stu lat cesarza Japonii dla cesarza Wilhelma II, ówczesnego właściciela Kadyn. Jest to jedyna dziko żyjąca populacja tego zwierzęcia w Europie. Ciekawostką jest fakt, że jeleń ten, odzywając się wydaje z siebie nie ryk, a gwizd!

Górski charakter mijanych krajobrazów podkreślają przedstawiciele flory i fauny, typowej dla naszych gór i pogórza. Szczyty i skarpy przepastnych jarów pokrywają łany okazałego skrzypu olbrzymiego, okrągłolistnego lepiężnika białego, a w mrocznych dnach wąwozów wyrastają kielichy pięknej paproci – pióropusznika strusiego i pochylają się wysokie, wiotkie pędy tojadu dzióbatego, zakwitającego późnym latem kiścią błękitnofioletowych hełmów. Rośliny te, oprócz lepiężnika, objęte są ochroną gatunkową. Nad wartkimi strumieniami gnieżdżą się pliszki górskie, a w zimie przebywają pluszcze.

Na naszej drodze spotykamy wiele sędziwych, okazałych drzew i olbrzymich głazów narzutowych, będących świadkami ostatniego zlodowacenia. Większość tych tworów uznana została jako pomniki przyrody, podobnie jak wspomniany już w innym miejscu witryny „Święty Kamień”. Największy głaz Wysoczyzny, o obwodzie 14,2 m i wysokości 2,40 m, spoczywa w leśnym wąwozie w pobliżu zabudowań Ostrobrzegu, na terenie rezerwatu przyrody „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”.

Natomiast spośród pomnikowych drzew najokazalszym na szlaku i jednocześnie najgrubszym oraz jednym z najstarszych drzew w Polsce jest słynny tysiącletni „Dąb Bażyńskiego”, o obwodzie pnia ponad 10 m (!), rosnący na wjeździe do Kadyn, w pobliżu rezerwatu „Kadyński Las”; przy tym majestatycznym dębie kończymy naszą wycieczkę.

Trasa kadyńska symbolicznie wiąże majestat przyrody z wzniosłością myśli ludzkiej, zrodzonej i zmaterializowanej na tym terenie. Zagłębiając się w świątynię natury zanurzamy się jednocześnie w historię tych ziem: najdawniejszą, jak to jest w przypadku liczącego około dwa i pół tysiąca lat grodziska nad Stradanką – „Wałów Tolkmita” – i tą bliższą, dotyczącą przede wszystkim cesarskiej wsi Kadyny oraz okolicznych przysiółków i miejscowości: Lipnika, Janówka, Pagórek i Ostrobrzegu. Są to dzieje fascynujące i osłonięte wciąż wieloma tajemnicami, podobne naturze przestrzeni, w której się toczą – równie pięknej i zagadkowej.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę