Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak żółty - do Miejskich Wód

Szlak żółty, długości około 18 kilometrów, można by nazwać „szlakiem do miejskich wód”, gdyż wiedzie nas najkrótszą drogą z Elbląga do jedynego miejskiego słodkowodnego kąpieliska - nad Jezioro Martwe, w leśnej dzielnicy Rakowo, między Ogrodnikami a Jelenią Doliną.

Rozpoczyna on swój bieg na ulicy Królewieckiej, przy hotelu „Europa”, w pobliżu granicy Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Jest tu niewielki placyk, bezpieczny i dogodny na punkt zborny dla rowerzystów. Stąd wyruszamy w kierunku Dąbrowy. Po kilkuset metrach opuszczamy ruchliwą szosę i drogą wzdłuż ogródków działkowych, następnie przez las, jedziemy w kierunku Jagodnika. Nim tam jednak dotrzemy, warto na czas jakiś zboczyć z trasy, by udać się nad tajemnicze leśne jeziorko - Goplanicę.

Za Jagodnikiem prowadzący polną drogą szlak wznosi się na malownicze wzgórze w odludnej okolicy, następnie zagłębia w las, by po chwili wyprowadzić nas nad niewielkie Jezioro Martwe, w którym, wbrew nazwie, możemy zażyć całkiem ożywczej kąpieli, a na nasłonecznionym brzegu wyplażować się do woli.

Z Rakowa udajemy się w kierunku Próchnika. Z szosy roztacza się piękna panorama na okolone lasami Jezioro Stare, pokryte w lecie kobiercem śnieżnobiałych grzybieni, wśród których, niczym w sielance, pływają łabędzie.

W Próchniku koniecznie należy zobaczyć średniowieczny kościół oraz dwustuletnie domy podcieniowe. Pokonawszy od Elbląga około stupięćdziesięciometrową różnicę wzniesień zapewniliśmy sobie wygodną podróż na drugą część trasy. Z Próchnika czeka nas jeden długi zjazd w kierunku Rubna, gdzie szlak się kończy. Mniej więcej w połowie tego odcinka, z lewej strony drogi, znajduje się wielka, ogrodzona uprawa leśna. Droga po zachodniej stronie płotu zaprowadzi nas do ukrytego w lipowej altanie, samotnego, ogromnego głazu, zwanego „karcianym”, z odciśniętymi ponoć śladami rozwścieczonego diabła, ogranego w karty przez wiejskich pastuszków. Kilometr dalej, w lesie nad rzeczką Dąbrówką, około 200 metrów na lewo od szlaku, rośnie jedno z najokazalszych drzew w Europie, majestatyczny dąb Hogo, o obwodzie siedem i pół metra. W Rubnie wyjeżdżamy w pobliżu stacyjki kolejowej na szosę Elbląg - Suchacz, a stąd około 6 km dzieli nas od centrum Elbląga.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę