Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak Rakowskich Lasów

Trasa przebiega przez tereny Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, praktycznie w granicach miasta Elbląga. Szlak ma długość 36,7 km. Różnica między najwyższym i najniższym punktem wynosi 175 m. Czas przejazdu średnim tempem bez odpoczynku szacuje się na około 3 godziny. Najbardziej odpowiednimi do pokonania tej trasy są rowery górskie lub turystyczne.

0,0 km – Elbląg (Stare Miasto): wyprawę rozpoczynamy na Starym Mieście w Elblągu. Miasto zostało założone przez Krzyżaków w 1237 roku. W latach 1251 - 1309 (przeniesienie stolicy państwa zakonnego z Wenecji do Malborka) Elbląg był centrum politycznym i administracyjnym państwa krzyżackiego. W 1246 roku Elbląg uzyskuje prawa miejskie. Rozpoczyna się wówczas okres rozkwitu gospodarczego miasta i portu. Rozwija się handel z Niderlandami, Anglią, Francją, Inflantami, Nadrenią i Rusią, miasto zostaje członkiem związku hanzeatyckiego. W 1466 roku na mocy Pokoju Toruńskiego miasto wchodzi w skład państwa polskiego. W roku 1772 na skutek pierwszego rozbioru Polska traci Elblą na rzecz państwa pruskiego. W XIX wieku miasto staje się ośrodkiem przemysłowym – z silnym przemysłem metalowym. W wyniku działań wojennych w 1945 roku Elbląg został zniszczony prawie w 90%. Po wojnie następuje powolna odbudowa miasta, a od 1980 roku rozpoczyna się odbudowa i retrowersja Starego Miasta. Zabudowa ta odtwarzana jest na starych, XIV- i XV-wiecznych fundamentach, z dawną siecią ulic i rzutami domów znanymi z map katastralnych.
Ze Starego Miasta udajemy się w kierunku północno-wschodnim, a następnie zgodnie ze znakami (szlakiem żółtym rowerowym) jedziemy do Jagodnika.

11,0 km – Jagodnik: jedna ze starszych wsi na Wysoczyźnie Elbląskiej. W okresie średniowiecza wioska w ramach organizacji kościelnej należała do parafii staromiejskiej św. Mikołaja w Elblągu. W roku 1872 wielu jej mieszkańców zmarło w czasie epidemii czarnej ospy. Zostali oni pochowani na małym, lokalnym cmentarzu położonym na północ od wsi. W jej centrum znajduje się kamienny obelisk ku czci okolicznych mieszkańców poległych w I wojnie światowej.
Drogą w kierunku północnym przez pola i las dojeżdżamy do parkingu przy Jeziorze Martwym.

14,6 km - Jezioro Martwe: przez Jezioro Stare przepływa rzeka Kumiela, natomiast Jezioro Martwe leży na dopływie tej rzeki. Oba jeziora powstały poprzez spiętrzenie wód rzeki Kumieli za pomocą zapory ziemnej. Pełnią one rolę zbiorników retencyjnych, stanowiąc również zabezpieczenie przeciwpowodziowe terenów położonych poniżej zbiornika. Jezioro Stare ma powierzchnię 6,4 ha, natomiast Jezioro Martwe 3 ha. Nad tym drugim jeziorem znajduje się miejsce, gdzie można odpocząć, rozpalić ognisko, upiec kiełbaski i wykąpać się. Wokół jezior rosną lasy bukowe.
Po odpoczynku udajemy się w kierunku Próchnika.

21,7 km – Próchnik: jedna z najpiękniej położonych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej. Znajdują się tu liczne otwarcia widokowe na Zalew Wiślany. Cała okolica - ze względy na falisty charakter - potocznie nazywana jest Szwajcarią Próchnicką. Z okresu średniowiecza pochodzi kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego, w którym zachował się późniejszy, XVI-wieczny dzwon oraz barokowy mosiężny pająk zawieszony u stropu. Najstarszym zabytkiem jest XIV-wieczna, granitowa kropielnica. W Próchniku stoją jeszcze domy podcieniowe z początku XIX i XX wieku, które warto zobaczyć.
Z Próchnika udajemy się malowniczą, starą drogą w kierunku Zatoki Elbląskiej i dalej do Elbląga.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę