Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak Okrężny

Trasa została zaprojektowana tak, by w górzystym terenie do koniecznego minimum zredukować strome podjazdy. Dlatego szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę. Znaki namalowane zostały najczęściej na drzewach, w kierunku najazdu – na białym tle widnieje czarna sylwetka roweru, a pod nim, w kolorze szlaku, znaki prowadzące: kółko - początek szlaku, prostokąt - kontynuacja, strzałki - kierunek, kółko przekreślone - koniec trasy.
Szlak „Okrężny” wytyczony został przez elbląski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego, oznaczony kolorem niebieskim. To niezbyt długi szlak spacerowy. Przebiega przez piękne tereny elbląskiego parku miejskiego Bażantarnia, tworząc pętlę długości 10 km. Ze względu na charakterystykę terenu, przez który szlak przebiega oraz na stopień trudności - podzielony on został na dwa odcinki: leśny o długości około 4 km i górski o długości około 6 km.

0,0 km - węzeł szlaków w Bażantarni: szlak bierze początek przy pięknym pomniku przyrody – starym, dostojnym dębie i prowadzi obok muszli koncertowej. Przez krótki czas biegnie razem ze szlakiem zielonym, tak zwaną Ścieżką Jaszczurek. Leśny odcinek niebieskiego szlaku wiedzie lasem mieszanym. Przez pewien czas szlak niebieski łączy się z żółtym, po czym rozchodzą się.

2,3 km - węzeł szlaków turystycznych: na dorodnym drzewie stojącym w centrum rozdroża spotykamy znaki szlaku Kopernikowskiego. Oba szlaki biegną razem przez pewien czas. Oznaczenia są rozmieszczone stosunkowo rzadko, a dostrzeżenie ich może utrudniać fakt, iż w dużej mierze znajdują się na młodych drzewkach. Następnie łagodną, leśną ścieżką wchodzimy na szczyt Góry Jagiellońskiej.

3,0 km - Góra Jagiellońska: ze szczytu Góry Jagiellońskiej można zobaczyć meandry Srebrnego Potoku. Szlak wiedzie skrajem kolejnego stromego wzniesienia, a następnie - zakolami Srebrnego Potoku. Iście górskie krajobrazy urzekają turystów. Oba szlaki przez chwilę biegną razem ze szlakiem zielonym. Szlak wiedzie łagodnym zboczem, aż do małej polany na które znajduje się Parasol – zrekonstruowane dawne miejsce odpoczynku dla turystów. Od tego punktu szlak niebieski staje się trudniejszy, objawiając swój „górski” charakter.

3,7 km - odcinek górski: szlak prowadzi leśną ścieżką na szczyt wzniesienia nazywanego potocznie Kazalnicą. Z tego miejsca rozciąga się wspaniały widok na przełom Srebrnego Potoku. Teren staje się bardziej górski, a swą dzikością najbardziej zachwyca tak zwany Czarci Jar. Podążając dalej urwiskiem Kazalnicy docieramy do wzgórza, znanego pod nazwą Góra Ludowa. Kontynuując wędrówkę trzeba pokonać kilka wzgórz zanim dotrzemy do brzegu Kwietnej Doliny. Szlak wiedzie w dół, ponownie się wznosi i biegnie do skraju Słonecznego Pola. Następnie wąską, stromą dróżką wspinamy się zboczem wzniesienia Majówka. Po licznych zakrętach dochodzimy do Czarciego Jaru. Z Góry Sowiej przed wędrowcami rozciąga się wspaniały widok na Czarci Jar i jego okolice. Schodząc z jej stosunkowo stromego zbocza w stronę Srebrnego Potoku i Mostku Elewów, spotykamy znaki szlaku żółtego, a po drugiej strony mostku – znaki szlaku czerwonego.

7,1 km - „Most Elewów”: szlak wiedzie nad strumieniem, wpadającym do Srebrnego Potoku i wspina się zboczem, to znowu opada. Trasa dochodzi do potoku i biegnie w dół z nim równolegle, a następnie przecina go i pnie się w górę na skraju „Urwiska Krystyny”.

7,8 km - „Urwisko Krystyny”: ze szczytu urwiska widać szlak czerwony biegnący wzdłuż brzegu Srebrnego Potoku.

8,3 km - „Wzgórze Marii”: szlak wiedzie ścieżką wzniesieniem równolegle do Srebrnego Potoku. Dociera do polany, niedaleko której znajduje się skrzyżowanie leśnych dróg. Widoczne są także zabudowania leśnictwa Dębica.

10 km - restauracja „Myśliwska”: koniec szlaku.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę