Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak Okólny

Trasa została zaprojektowana tak, by w górzystym terenie do koniecznego minimum zredukować strome podjazdy. Z tego powodu szlak oznakowany jest tylko w jedną stronę. Znaki namalowane zostały najczęściej na drzewach, w kierunku najazdu – na białym tle widnieje czarna sylwetka roweru, a pod nim, w kolorze szlaku, znaki prowadzące: kółko - początek szlaku, prostokąt - kontynuacja, strzałki - kierunek, kółko przekreślone - koniec trasy.
Szlak Okólny wytyczony został przez elbląski oddział przez PTTK, oznaczony jest kolorem żółtym. To niedługi szlak spacerowy. Przebiega pięknymi terenami Elbląskiego parku miejskiego Bażantarnia, tworząc pętle długości 9 km.

0,0 km - pętla tramwajowa linii nr 2, przy ulicy Marymonckiej: szlak rozpoczyna się za mostkiem na rzece Kumieli. Początkowo biegnie wzdłuż jej koryta, następnie wznosi się i wiedzie krawędzią stromego wzgórza. Warto na chwilę zatrzymać się na przepięknej, śródleśnej łące. Atrakcją mogą być znajdujące się w głębi zabudowania starego, nieczynnego młyna.

0,9 km - stary młyn: trasa przebiega nieopodal Leśnego Oka – dawnych stawów rybnych. Na drodze ciągnącej się między Nadleśnictwem Elbląg a gajówką Dąbrowa, szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim, a dalej biegnie razem ze szlakiem zielonym. Ścieżka wiedzie najpierw zboczem doliny pięknego potoku, następnie podnóżem wzniesienia. W tym miejscu szlak żółty odbija i biegnie samotnie wśród przepięknego starego lasu. Przecina szlak czerwony, Kopernikowski. Na krótki postój warto zatrzymać się na mostku Elewów na rzece Kumieli, aby chwilę odpocząć przed kolejnym etapem trasy. Za mostkiem rozpoczyna się druga część szlaku. Tu przez kilkadziesiąt metrów podążamy górską częścią szlaku niebieskiego. Dalej szlaki rozchodzą się. Szlak żółty biegnie wzdłuż ogrodzenia największego elbląskiego cmentarza. Nieopodal mijamy zabudowania leśniczówki Dębica, a przy niej ustawioną tablicę z mapą Bażantarni i szlakami po niej wiodącymi. Kontynuując wycieczkę zmierzamy już ku „mecie”, mijając po lewej stronie Górę Chrobrego. Niedługo szlak żółty ponownie spotyka się ze szlakiem Kopernikowskim i już razem wiodą przez mostek na Srebrnym Potoku do żółtego znaku końcowego.

9,0 km - węzeł szlaków przy restauracji „Myśliwska”: koniec trasy.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę