Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Ścieżka Jaszczurek

Szlak swą nazwę wziął od elbląskiego szczepu harcerskiego, którego członkowie w 1951 roku, jako pierwsi, opracowali szlak. Jest oznaczony kolorem zielonym. To niezbyt długa trasa spacerowa o długości około 7 km. Przebiega przez piękne tereny elbląskiego parku miejskiego Bażantarnia.

0,0 km - węzeł szlaków: szlak rozpoczyna się w punkcie węzłowym szlaków Bażantarni, przy pięknym pomniku przyrody – starym, dostojnym dębie. Przez pierwsze metry prowadzi pokrywa się ze szlakiem niebieskim. Następnie odbija w bok i dalej wiedzie na szczyt wzgórza, z którego widać Srebrny Potok. Ścieżka prowadzi równolegle do potoku, obok Wzgórza Maryni. Trasa schodzi zboczem w dół do Sarniego Jaru. Tam przekraczamy strumyk, po drugiej stronie szlak zaczyna piąć się pod górę.

2,5 km – „Uroczysko Belweder” 128 m npm: na szczycie zachwyca wędrowca wspaniały widok na lasy Bażantarni. Dalej szlak prowadzi w dół, dochodzi do obelisku poświęconego pamięci Augusta Papau'a.

4,5 km – „Parasol”: doskonałym miejscem na odpoczynek dla wędrowca jest tak zwany „Parasol” – kilka lat temu zrekonstruowane zadaszenie dla turystów, przy którym znajduje się węzeł szlaków – czerwonego, niebieskiego i zielonego. Szlak pnie się zboczem wzdłuż Stagniewskiego Potoku i ciągnącej się w dole Doliny Wielkiej Głuszy. Ścieżka raz to wiedzie bukowym lasem, raz to pięknymi polanami, prawym bokiem mija wąwozy. Wchodzi w uroczą aleję sędziwych drzew. Drogą tą dochodzimy do pierwszych zabudowań wsi Stagniewo. We wsi (dawnym majątku ziemskim) znajdują się zdewastowane pozostałości po wspaniałym parku. Dziś o przeszłości przypominają tylko wspaniałe drzewa będące pomnikami przyrody. Przed popegeerowskimi zabudowaniami skręcamy w prawo i docieramy do pętli autobusowej ZKM w centrum wsi.

7,0 km - Stagniewo - przystanek PKS i ZKM: koniec szlaku.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę