Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak Młynarsko-Pasłęcki

Trasa przebiega przez południowo-wschodnią część Wysoczyzny Elbląskiej. Szlak ma długość 56,3 km. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 167,8 m. Czas przejazdu średnim tempem bez odpoczynku wynosi około 4,5 h. Najbardziej odpowiednimi do pokonania tej trasy są rowery górskie lub turystyczne.

0,0 km – Bażantarnia: trasę rozpoczynamy w Bażantarni. Teren ten znany jest mieszkańcom Elbląga jako miejsce wypoczynku już od końca XVIII wieku. Znajdują się tutaj szlaki i piesze, i rowerowe. Jedziemy szlakiem niebieskim górskim, następnie skręcamy do leśniczówki Dębica i dalej drogą wyłożoną płytami betonowymi dojeżdżamy do drogi wylotowej z Elbląga do Młynar, którą docieramy do miejscowości Kamiennik Wielki.

9,3 km - Kamiennik Wielki: istniał już w okresie wczesnośredniowiecznym, przed opanowaniem tych ziem przez Krzyżaków. Pierwszy dokument zawierający informacje o miejscowości pochodzi z 20 sierpnia 1320 roku. Do początku polskich czasów Kamiennik Wielki należał do klasztoru Brygidek w Elblągu. Na strumyku przepływającym przez wieś od okresu krzyżackiego istniał młyn. Później na granicy z Pomorską Wsią, na tak zwanej Małej Grobli, założona została papiernia. W dniach od 3 do 10 września 1894 roku odbywały się cesarskie manewry wojskowe, w czasie których w wiosce było zakwaterowanych ponad tysiąc ludzi. 9 października 1921 roku postawiono we wsi pomnik poległych w czasie pierwszej wojny światowej jej mieszkańców, zniszczony po zakończeniu drugiej wojny światowej.
Z Kamiennika Wielkiego udajemy się drogą na północny wschód. Po przekroczeniu drogi krajowej nr 22 przybywamy do Zastawna.

16,5 km – Zastawno: znajduje się tu gospodarstwo agroturystyczne, gdzie możemy dla odmiany pojeździć konno. Nieopodal Zastawna, około 1 km na północ, w Sokolniku, znajduje się kolejne gospodarstwo agroturystyczne ze stadniną koni.
Poruszając się dalej na wschód dojeżdżamy do Młynar.

24,0 km – Młynary: pierwsze wzmianki o Młynarach pochodzą z 1327 roku. Założył je przy granicy ziem biskupstwa warmińskiego komtur elbląski Herman von Oettingen. Miasto wiele razy było niszczone zarówno przez wojska polskie jak i krzyżackie. W XVII wieku wielokrotnie nawiedzała je zaraza. Król szwedzki Karol Gustaw w 1655 roku zakłada w Młynarach główną kwaterę w czasie drugiej wojny szwedzkiej, stąd też kieruje akcją przeciwko Elblągowi. Pod koniec XVII wieku nastąpiło uruchomienie stałej pocztowej linii konnej z Królewca do Kwidzyna, przebiegającej między innymi przez Młynary. Na początku XIX wieku w Młynarach stacjonują wojska Napoleona znajdujące się w drodze na Moskwę. W połowie XIX wieku następuje otwarcie linii kolejowej prowadzącej z Braniewa do Malborka, zniszczonej niestety w trakcie drugiej wojny światowej. W Młynarach znajduje się prywatne muzeum Tadeusza Balickiego, w którym można zobaczyć zbiory: numizmatyczne, archeologiczne, snycerskie oraz bogaty księgozbiór.
Z Młynar udajemy się w kierunku południowym drogą na Pasłęk, po drodze możemy skręcić do rezerwatu przyrody "Lenki".

30,3 km - Rezerwat przyrody "Lenki": został utworzony w celu zachowania fragmentu drzewostanu modrzewiowego. Występują tu również buki zwyczajne z domieszką wiązu górskiego, jesionu wyniosłego, klonu zwyczajnego, lipy drobnolistnej oraz grabu. W runie występuje miedzy innymi: zawilec gajowy, fiołek leśny, jaskier kosmaty, przylaszczka pospolita, czyściec leśny, wietlica samcza.
Dalej jedziemy drogą na południe i po pokonaniu około 8 km dostrzegamy pierwsze zabudowania Pasłęka.

42,1 km – Pasłęk: miasto lokowano w 1297 roku na prawie chełmińskim. Wytyczono ciąg murów obronnych dostosowując je do warunków topograficznych. Poza murami zamku stanął kościół, ratusz i inne budynki użyteczności publicznej. Do dzisiaj zachował się średniowieczny układ ulic, ratusz z przełomu XV-XVI wieku, duże partie murów z XIV wieku wraz z bramami: Kamienną i Młyńską, kościół z XIV wieku z późniejszym wyposażeniem oraz kamieniczki z XVIII i XIX wieku.
Po zwiedzeniu Pasłęka udajemy się drogą przez Mariankę, Leszczynę i Aniołowo do Weklic po drodze podziwiając piękne krajobrazy.

49,0 km – Weklice: malownicza wieś leżąca na południowej krawędzi Wysoczyzny Elbląskiej. Wśród wzniesień i dolin zachowały się ślady wczesnośredniowiecznych grodów drewniano – ziemnych. Należy przypuszczać, iż znajdował się tu ośrodek władzy i siedziba kunigasa.
W Weklicach skręcamy na zachód i jedziemy do Przezmarka.

53,0 km – Przezmark: pierwsze wzmianki o Przezmarku pochodzą z 1349 roku. We wsi znajduje się gotycki kościół wybudowany mniej więcej w połowie XIII wieku. Najstarszym zabytkiem w kościele jest dzwon z 1402 roku oraz granitowa kropielnica.
Z Przezmarka jedziemy dalej na zachód, przez Nowinę i Gronowo Górne docieramy do Elbląga.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę