Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Przybyłowa. Fot. Zygmunt Gawron
Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron Wieś Nowinka Na Wysoczyźnie Elbląskiej. Fot. Zygmunt Gawron
Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Na Zalewie Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron Nad Zalewem Wiślanym. Fot. Zygmunt Gawron
Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron Przez Zalew Wiślany z Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Fot. Zygmunt Gawron

 

OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ

Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:

pkwe.warmia.mazury.pl

powrót

Szlak fromborski

Trasa przebiega wschodnim skrajem Wysoczyzny Elbląskiej. Prowadzi drogami leśnymi, gruntowymi i asfaltowymi o zróżnicowanym stanie technicznym. Szlak ma długość 34 km. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 27,5 m. Czas przejazdu średnim tempem bez odpoczynku wynosi około 3 godzin. Najbardziej odpowiednimi do pokonania tej trasy są rowery górskie lub turystyczne. Początek trasy znajduje się we Fromborku, przy Wzgórzu Katedralnym.
 
0,0 km - Frombork: najcenniejszym zabytkiem Fromborka jest Bazylika Katedralna wybudowana w latach 1329 – 1388, z wieloma cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Przez około 30 lat jednym z kanoników był Mikołaj Kopernik. Znajduje się tu dawny pałac biskupów warmińskich (obecnie muzeum), kapitularz, kanonie, kościół parafialny św. Mikołaja z XIV wieku, dawny klasztor Antonitów (obecnie muzeum medycyny) oraz zachowany kanał wodny z początku XV wieku. Najwyższą budowlą jest dzwonnica z wahadłem Foucaulta - jedynym w Polsce tego rodzaju przyrządem do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Znajduje się tu planetarium, gdzie na kopule o średnicy 8 m można podziwiać obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi pory dnia i roku.
Z Fromborka udajemy się na południe, po drodze mijamy obserwatorium astronomiczne - niestety obserwacje mogą tam być prowadzone tylko w porze wieczornej lub nocnej. Dalej droga wiedzie przez las i miejscowości Krzywiec, Brzeziny i Rychnowy.
 
14,8 km - Rychnowy: miejscowość Rychnowy może stanowić punkt wypadowy do rezerwatu przyrody "Pióropusznikowy Jar", położonego w dolinie erozyjnej. Liczne strumienie i wysięki oraz rzeźba terenu mają wpływ na specyficzne warunki mikroklimatyczne. Rośnie tu wiele roślin objętych ochroną, między innymi: tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, barwinek i oczywiście paproć - pióropusznik strusi, główny przedmiot ochrony w rezerwacie.
Z rezerwatu udajemy się drogą do Huty Żuławskiej.
 
17,1 km - Huta Żuławska: początki wsi sięgają XIV wieku. W Hucie Żuławskiej godne uwagi są dwa domy podcieniowe z XVIII i XIX wieku.
Dalej udajemy się drogą asfaltową Frombork - Elbląg i w Zajączkowie skręcamy w kierunku miejscowości Ogrodniki.
 
21,5 km - Ogrodniki: wieś jako jedna z nielicznych, ma zachowany dawny, średniowieczny, układ owalnicowy. Dokument lokacyjny wydany przez komtura elbląskiego pochodzi z 1300 roku. Na leżącej w pobliżu wioski górze (położonej na południowy zachód od zabudowań) wzniesiony został w 1806 roku wiatrak, który do dziś niestety nie dotrwał. W dniu 2 czerwca 1899 roku przejeżdżał przez wioskę cesarz Wilhelm II w trakcie swojej pierwszej podróży po majątkach.
Z miejscowości Ogrodniki jedziemy nad Jezioro Martwe.
 
24,0 km - Jezioro Martwe: zbiornik wodny sztucznie powstały poprzez spiętrzenie wód rzeki Kumieli. Nad brzegiem jeziora znajduje się miejsce rekreacji dla mieszkańców Elbląga z pomostem, murowanym kominem z rusztem do pieczenia różnych „smakowitości”, ogniskiem i ławkami.
Dalej udajemy się drogą asfaltową na zachód, by po przejechaniu około kilometra skręcić w drogę prowadzącą przez las i dojechać do wsi Jagodnik.
 
29,7 km - Jagodnik: jedna z najstarszych wsi na Wysoczyźnie Elbląskiej. W jej centrum usytuowany jest obelisk upamiętniający mieszkańców wsi poległych w czasie pierwszej wojny światowej, w latach 1914 - 1918.
Z Jagodnika udajemy się drogą na południowy zachód w stronę Elbląga. Po drodze możemy zajechać nad jezioro Goplanica, które pełni rolę zbiornika retencyjnego (w razie wysokiej wody na rzece Kumieli).
Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę