
OGLĄDASZ ARCHIWALNĄ
STRONĘ INTERNETOWĄ
PARKU KRAJOBRAZOWEGO WYSOCZYZNY ELBLĄSKIEJ
Zapraszamy na nową stronę internetową pod adresem:
Szlak fromborski
Trasa przebiega wschodnim skrajem Wysoczyzny Elbląskiej. Prowadzi drogami leśnymi, gruntowymi i asfaltowymi o zróżnicowanym stanie technicznym. Szlak ma długość 34 km. Różnica wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem wynosi 27,5 m. Czas przejazdu średnim tempem bez odpoczynku wynosi około 3 godzin. Najbardziej odpowiednimi do pokonania tej trasy są rowery górskie lub turystyczne. Początek trasy znajduje się we Fromborku, przy Wzgórzu Katedralnym.
0,0 km - Frombork: najcenniejszym zabytkiem Fromborka jest Bazylika Katedralna wybudowana w latach 1329 – 1388, z wieloma cennymi zabytkami sztuki sakralnej. Przez około 30 lat jednym z kanoników był Mikołaj Kopernik. Znajduje się tu dawny pałac biskupów warmińskich (obecnie muzeum), kapitularz, kanonie, kościół parafialny św. Mikołaja z XIV wieku, dawny klasztor Antonitów (obecnie muzeum medycyny) oraz zachowany kanał wodny z początku XV wieku. Najwyższą budowlą jest dzwonnica z wahadłem Foucaulta - jedynym w Polsce tego rodzaju przyrządem do obserwacji dobowego ruchu wirowego Ziemi. Znajduje się tu planetarium, gdzie na kopule o średnicy 8 m można podziwiać obrazy nieba widoczne z dowolnego miejsca na Ziemi pory dnia i roku.
Z Fromborka udajemy się na południe, po drodze mijamy obserwatorium astronomiczne - niestety obserwacje mogą tam być prowadzone tylko w porze wieczornej lub nocnej. Dalej droga wiedzie przez las i miejscowości Krzywiec, Brzeziny i Rychnowy.
14,8 km - Rychnowy: miejscowość Rychnowy może stanowić punkt wypadowy do rezerwatu przyrody "Pióropusznikowy Jar", położonego w dolinie erozyjnej. Liczne strumienie i wysięki oraz rzeźba terenu mają wpływ na specyficzne warunki mikroklimatyczne. Rośnie tu wiele roślin objętych ochroną, między innymi: tojad dzióbaty, wawrzynek wilczełyko, bluszcz pospolity, barwinek i oczywiście paproć - pióropusznik strusi, główny przedmiot ochrony w rezerwacie.
Z rezerwatu udajemy się drogą do Huty Żuławskiej.
17,1 km - Huta Żuławska: początki wsi sięgają XIV wieku. W Hucie Żuławskiej godne uwagi są dwa domy podcieniowe z XVIII i XIX wieku.
Dalej udajemy się drogą asfaltową Frombork - Elbląg i w Zajączkowie skręcamy w kierunku miejscowości Ogrodniki.
21,5 km - Ogrodniki: wieś jako jedna z nielicznych, ma zachowany dawny, średniowieczny, układ owalnicowy. Dokument lokacyjny wydany przez komtura elbląskiego pochodzi z 1300 roku. Na leżącej w pobliżu wioski górze (położonej na południowy zachód od zabudowań) wzniesiony został w 1806 roku wiatrak, który do dziś niestety nie dotrwał. W dniu 2 czerwca 1899 roku przejeżdżał przez wioskę cesarz Wilhelm II w trakcie swojej pierwszej podróży po majątkach.
Z miejscowości Ogrodniki jedziemy nad Jezioro Martwe.
24,0 km - Jezioro Martwe: zbiornik wodny sztucznie powstały poprzez spiętrzenie wód rzeki Kumieli. Nad brzegiem jeziora znajduje się miejsce rekreacji dla mieszkańców Elbląga z pomostem, murowanym kominem z rusztem do pieczenia różnych „smakowitości”, ogniskiem i ławkami.
Dalej udajemy się drogą asfaltową na zachód, by po przejechaniu około kilometra skręcić w drogę prowadzącą przez las i dojechać do wsi Jagodnik.
29,7 km - Jagodnik: jedna z najstarszych wsi na Wysoczyźnie Elbląskiej. W jej centrum usytuowany jest obelisk upamiętniający mieszkańców wsi poległych w czasie pierwszej wojny światowej, w latach 1914 - 1918.
Z Jagodnika udajemy się drogą na południowy zachód w stronę Elbląga. Po drodze możemy zajechać nad jezioro Goplanica, które pełni rolę zbiornika retencyjnego (w razie wysokiej wody na rzece Kumieli).