Zalew Wiślany w okolicach Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w okolicach Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Bociany w gnieździe. Fot. Zbigniew Zagrodzki Bociany w gnieździe. Fot. Zbigniew Zagrodzki
Okolice Próchnika. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Próchnika. Fot. Zygmunt Gawron
Okolice Próchnika. Fot. Zygmunt Gawron Okolice Próchnika. Fot. Zygmunt Gawron
Młoda popielica. Fot. Zbigniew Zagrodzki Młoda popielica. Fot. Zbigniew Zagrodzki

   

Znajdź nas na Facebooku i pobierz aplikację

  

 

powrót

Poznajemy rośliny - przywrotnik

Na wilgotnych łąkach i na pastwiskach wśród wielu innych gatunków roślin rosną przywrotniki (Alchemilla sp.) o charakterystycznych, owłosionych, okrągławych, podzielonych na klapy liściach z ząbkowanymi brzegami. Na ich liściach często gromadzą się krople wody, ściślej - krople te rankiem i przed opadami deszczu są wydzielane przez liście. Kwiaty przywrotników są małe, żółtozielone, zebrane w wiechowate kwiatostany. Trzeba wiedzieć, że jest wiele gatunków przywrotników, które do niedawna nie były dokładnie rozróżniane.

Ziele (kwiaty i liście) przywrotników od dawna jest stosowane w lecznictwie jako środek przeciwzapalny, przeciwbakteryjny i moczopędny. Wykorzystywane jest przy schorzeniach przewodu pokarmowego, działając osłonowo na żołądek i jelita, ma również właściwości przeciwbiegunkowe. Przywrotnik bywa stosowany także zewnętrznie jako środek ściągający i przeciwzapalny w leczeniu ran i skaleczeń, oraz krwiaków, przyspieszając ich gojenie. Może również być używany do płukania gardła - w stanach zapalnych - oraz do przemywania oczu przy zapaleniu spojówek. Działa rozkurczowo, co pomaga przy bolesnym miesiączkowaniu i menopauzie. Wzmacnia także naczynia krwionośne.

Dawniej alchemicy zbierali krople wody z liści przywrotnika, gdyż uważali, że mają one magiczną moc i wykorzystywali je do poszukiwania kamienia filozoficznego. Przywrotnik ma kilka nazw ludowych, nazywany bywa  na przykład "lwią łapą" (od kształtu liści), "gojnikiem" (z uwagi na właściwości wspomagające gojenie się ran i oparzeń), "nawrotnikiem", "przewrotnikiem" czy wreszcie "zielem Matki Boskiej".

Tekst: Hanna Kruk, zdjęcia: Zygmunt Gawron

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę