Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron
Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron
Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron
Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron

Poznaj lepiej nasz region:

   

Zapraszamy na "parkowy" Facebook:

  

 

powrót

XVIII edycja OLIMPIADY WIEDZY O POWIECIE ELBLĄSKIM. PRZYRODA I HISTORIA

25 kwietnia 2018 roku „Olimpiada wiedzy o Powiecie Elbląskim. Przyroda i historia” osiągnęła pełnoletniość! Jak każdego roku wiosną i jak zawsze w gościnnych murach pasłęckiego Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych rozegrany został kolejny, osiemnasty już jej finał. Warto może na chwilkę cofnąć się do początków. Po raz pierwszy z uczestnikami olimpiady spotkaliśmy się w Pasłęku w maju 2001 roku. O tym wydarzeniu donosiliśmy w wydawanym wówczas Biuletynie Informacyjnym Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej KRAJOBRAZY:

Przez trzy kolejne, słoneczne majowe dni - 15, 16 i 17 - gościnne progi Zespołu Szkół Rolniczych w Pasłęku przekraczały kolejne zastępy uczestników imprezy pod nazwą I "Olimpiada wiedzy o Powiecie Elbląskim. Przyroda i historia". W finałowych rozgrywkach zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Elblągu - przy udziale dyrekcji Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu – wzięła udział młodzież szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadpodstawowych funkcjonujących w granicach powiatu elbląskiego.

Jednym z najważniejszych celów, jakie postawili przed sobą – no i oczywiście przed uczestnikami – organizatorzy Olimpiady, była promocja wiedzy o powiecie elbląskim, a w szczególności jego niepowtarzalnych walorów przyrodniczych i historycznych…

To tylko fragment artykułu sprzed osiemnastu lat. Archiwalną stronę Biuletynu z całym tekstem zainteresowani znajdą pod obrazkiem widniejącym poniżej:

.

Tyle wspomnienia, czas wrócić do teraźniejszości. Osiemnasty finał Olimpiady rozegrany został w dwóch kategoriach wiekowych: dla szkół podstawowych oraz dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Schemat i sposób przeprowadzenia rozgrywek dla obu kategorii wiekowych był taki sam, charakteryzowały się one jednak zróżnicowanym stopniem trudności. Poniżej prezentujemy wyniki:

W kategorii wiekowej dla szkół podstawowych w rozgrywkach indywidualnych pierwsze miejsce zdobył Norbert Szypluk ze Szkoły Podstawowej w Godkowie, drugie: Bartosz Bieńkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, a trzecie: Aleksandra Taranko ze Szkoły Podstawowej w Godkowie.

W rozgrywkach zespołowych na najwyższym podium stanęła drużyna reprezentująca Szkołę Podstawową w Godkowie, drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pasłęku, a na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Żurawcu.

W kategorii wiekowej dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych indywidualnie najlepszy okazał się Mateusz Krasiński ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku (klasa gimnazjalna), drugie miejsce zajął Maciej Hulanicki z Zespołu Szkół w Pasłęku, a trzecie - Patrycja Szymanek z tej samej szkoły.

Najlepszym zespołem okazała się reprezentacja Zespołu Szkół w Pasłęku, drugie miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Pasłęku (klasy gimnazjalne), zaś na trzecim uplasował się zespół reprezentujący gospodarza Olimpiady, czyli Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Jury Olimpiady postanowiło dodatkowo wyróżnić autorów najciekawszych projektów kalendarza ściennego (to jedno z zadań, jakie mieli do wykonania uczestnicy Olimpiady). Dyplomy i książki otrzymali członkowie drużyn reprezentujących: Szkołę Podstawową w Godkowie, Zespół Szkół w Pasłęku oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Pasłęku (klasy gimnazjalne).

Organizatorzy - Starostwo Powiatowe w Elblągu, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz dyrekcje szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na terenie powiatu - gratulują laureatom Olimpiady, a wszystkim jej uczestnikom dziękują za wysiłek włożony w przygotowanie do rozgrywek.

Fundatorem nagród było Starostwo Powiatu Elbląskiego, nagrody książkowe za najciekawszy projekt kalendarza ściennego ufundował park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę