Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron
Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron
Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron
Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron

Poznaj lepiej nasz region:

   

Zapraszamy na "parkowy" Facebook:

  

 

powrót

Przyjechały do nas domki dla owadów zapylających

Niedawno, we wtorek 9 lipca, dostaliśmy przesyłkę: zamówione w firmie Garden Love duże i małe domki dla tak zwanych zapylaczy czyli owadów, które zapylają kwiaty roślin i tym samym umożliwiają tworzenie się nasion i owoców. Dzięki ich pracy mamy owoce i warzywa: jabłka, gruszki, wiśnie, agrest, porzeczki, jeżyny i maliny, truskawki, groszek, fasola, bób, kapusta, pomidory, rzodkiewki, marchewki, ogórki i wiele, wiele innych roślin - zarówno dzikich jak i uprawianych przez człowieka.
Wśród największych zagrożeń dla owadów zapylających wymienia się: chemizację rolnictwa, zanieczyszczenie środowiska, zmiany uprawianych gatunków roślin, wypalanie traw i nieużytków (w pustych łodygach roślin lub w ziemnych jamkach gnieżdżą się owady zapylające), a także zmiany klimatu. 

Główną grupę owadów zapylających stanowią owady należące do czterech rzędów: błonkówek, muchówek, motyli i chrząszczy. Dziko żyjące oraz te „udomowione” pszczoły (czyli najbardziej wszystkim znane pszczoły miodne) odpowiadają za zapylenie od 50 do 75% wszystkich kwiatów. W Polsce występuje około 450 gatunków pszczół, część z nich żyje gromadnie, w koloniach, a część to właśnie pszczoły żyjące samotnie. Najbardziej znane gatunki dzikich pszczół to murarki, budujące gniazda w pustych łodygach roślin, spróchniałych drzewach oraz w drewnianych i glinianych ścianach budynków. Do budowania gniazd murarka używa śliny zmieszanej z piaskiem lub gliną - stąd wzięła jej nazwa. Chętnie korzysta też z domków przygotowywanych przez ludzi.

Rodzi się pytanie: które owady zapylają najwięcej kwiatów? Pierwsze miejsce przypada pszczole miodnej, drugie - trzmielom, a na trzecim miejscu plasuje się właśnie murarka. Warto pamiętać, że co prawda najwięcej kwiatów zapylają pszczoły miodne, ale murarki pracują „wydajniej”: przyjmuje się, że do zapylenia 1 hektara sadu jabłoniowego potrzeba tylko 560 samic murarki, sadu wiśniowego: 3100 murarek i od 2 do 5 rodzin pszczoły miodnej (czyli aż od 80 do 200 tysięcy robotnic!). Poza tym murarki nie są agresywne i nie żądlą.

Jedną z metod ochrony owadów zapylających jest między innymi wysiewanie łąk kwietnych, dostarczających zapylaczom pokarm oraz stawianie domków dla owadów, w których zakładają one swoje gniazda. Tego typu domki („hotele”), w zależności od konstrukcji, są zasiedlane przez różne gatunki zapylaczy: dzikie pszczoły (murarki ogrodowe, pszczolinki i inne pszczoły samotnice), biedronki, złotooki, trzmiele czy niektóre gatunki os.

Zakupione przez nas domki zostaną rozmieszczone - przy współpracy z Nadleśnictwem Elbląg - na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Więcej informacji o tym projekcie znajdą Państwo TUTAJ 

(hk)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę