Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron
Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron
Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron
Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron

Poznaj lepiej nasz region:

   

Zapraszamy na "parkowy" Facebook:

  

 

powrót

Na szlaku zamiast w klasie

Ile pomników przyrody znajduje się w okolicach Elbląga? Kim byli menonici i co zostawili po sobie na Żuławach? Gdzie zaczyna się Pomorska Droga św. Jakuba? Te ciekawostki odkrywali uczestnicy “Zielonej Akademii”. Projekt ten został zrealizowany przez elbląski oddział PTTK przy współpracy z Nadleśnictwem Elbląg i Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej. 

18 stycznia po godzinie 10:00 w Nadleśnictwie Elbląg odbyło się podsumowanie projektu “Zielona Akademia”. Po raz kolejny elbląski oddział PTTK połączył siły z Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej i Nadleśnictwem Elbląg zachęcając do ochrony środowiska.

W ubiegłym roku, od kwietnia do grudnia zorganizowaliśmy ponad trzydzieści zajęć terenowych i prelekcji prezentując młodzieży z Elbląga i całego województwa tereny Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Chcemy przy współpracy ze szkołami, w aktywny sposób uczyć przyrody i geografii. Świetnym miejscem do takiej działalności są między innymi Raczki Elbląskie, gdzie znajduje się najniższy punkt w Polsce, o którym dzieci w całym kraju uczą się z podręczników. Wystarczy chwila jazdy samochodem, rowerem lub tylko nieco dłuższego marszu i jesteśmy na miejscu - zachwalał Leszek Marcinkowski, prezes elbląskiego PTTK.

Podsumowaniu działań towarzyszyła sesja przyrodniczo-krajoznawcza, w której to młodzież prezentowała zdobytą wiedzę. - Właśnie na Żuławach Elbląskich znajduje się nasza mała ojczyzna. Wszystko jest tutaj niezwykłe, historia, krajobraz i przyroda - rozpoczęła Agata Soukup, która wspólnie z Mateuszem Knutem reprezentowała Szkołę Podstawową w Zwierznie. Prezentację przygotowali pod opieką Pani Barbary Krajnik.

Mówiąc o historii naszej okolicy nie sposób pominąć menonitów, czyli przybyszy z Holandii, którzy około 1580 roku zaczęli osiedlać się na terenie Żuław. Ślady ich bytności są widoczne do dzisiaj. Ponadto wędrując po terenie Gminy Markusy nieustannie możemy napotkać rowy i kanały obsadzone rosochatymi wierzbami. Jedne są młode smukłe z cienkimi gałązkami i małymi baziami, a inne rozrosłe, grubaśne, powyginane w różne strony - opowiadał Mateusz Knut.

Ile pomników przyrody znajduje się na terenie Nadleśnictwa Elbląg? Takie pytanie zadała uczestnikom Daria Jargieła ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu. Jak wskazała prelegentka, odpowiedź możemy znaleźć na turystycznych szlakach - Jednymi z ciekawszych pomników, do jakich możemy dojść w trakcie wycieczki, są Święty Kamień i Diabelski Kamień. Związane są z nimi bardzo tajemnicze legendy - zachęcała do odkrycia. Prezentację przygotowała pod opieką Pani Katarzyny Koronowskiej.

Jako ostatnie wystąpiły Maja Płatek i Kaja Dudek z Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu. Uczennice wiosną ubiegłego roku wspólnie z przewodnikami PTTK oraz Tamarą Frączkowską z Elbląskiego Klubu Przyjaciół Pomorskiej Drogi św. Jakuba przeszły odcinek szlaku z Suchacza do Próchnika. - W Suchaczu cała nasza klasa otrzymała od Pani Tamary paszporty pielgrzymów oraz pieczątki potwierdzające odwiedzenie punktu. Wspinaliśmy się pod strome podejścia oznaczone żółtą muszlą na niebieskim tle - wspominały młode prelegentki. Prezentację przygotowały pod opieką Pani Joanny Kaczan-Gumińskiej.

Poza działaniami edukacyjnymi trwałym efektem “Zielonej Akademii” są trzy przewodniki, prezentujące historię i przyrodę Jeziora Druzno, elbląskich parków oraz jednej z najbardziej urokliwie położonych miejscowości na Wysoczyźnie Elbląskiej czyli Kadyn. - W opracowaniach skupiliśmy się na ciekawostkach i najważniejszych miejscach. Mamy nadzieję, że to zachęci do odkrycia tych miejsc na nowo, a najlepiej oczywiście w terenie - wyjaśniała Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. A na koniec garść informacji o wydarzeniu i o przewodnikach:
Organizator: PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej.
Autorzy przewodników: Jolanta Zielińska, Leszek Marcinkowski.
Fotografie: Michael Gannon, Leszek Marcinkowski.
Opracowanie graficzne: Jolanta Olszewska.
Korekta: Małgorzata Maciejewska.
Koordynator projektu: Kamil Zimnicki.
Partnerzy: Nadleśnictwo Elbląg, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej.
Projekt „Zielona Akademia cykl działań ekologicznych” został zrealizowany przy wsparciu finansowym Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Autor tekstu: Kamil Zimnicki, autorzy zdjęć: Kamil Zimnicki, Stanisław Bukojemski, Leszek Marcinkowski.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę