Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron
Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron
Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron
Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron

Poznaj lepiej nasz region:

   

Zapraszamy na "parkowy" Facebook:

  

 

powrót

Jesienny rajd po Wysoczyźnie Elbląskiej

Za nami dziesiąta edycja „Jesiennego rajdu po Wysoczyźnie Elbląskiej” - 28 i 29 września 2018 roku wędrowaliśmy zachwycając się naszą piękną „małą ojczyznę”. W teamie traperów znaleźli się uczniowie z szkół podstawowych w Milejewie i Tolkmicku; druga ze szkół przyjęła młodych wędrowców pod swój dach - na nocleg. Po drogach i bezdrożach Wysoczyzny prowadził uczestników rajdu nasz „parkowy” kolega - Daniel Kalwajtys. 

Pierwszy dzień rozpoczął się od wyprawy na Górę „Piaskulę”, z której rozciąga się z niej piękny widok na Zalew Wiślany. Druga część dnia, a dokładniej czas po kolacji przeznaczony został na wizytę w Parku Astronomicznym we Fromborku - używając lunet i teleskopów obserwowaliśmy nocne niebo. Prawdę mówiąc pogoda nie była zbyt przychylna - wieczorne niebo zasnuwały chmury, jednak w sprzyjającym momencie udało się nam wypatrzyć Marsa. Po powrocie do Tolkmicka dzieciaki wzięły udział w konkursie wiedzy historycznej pod hasłem „100-lecie Niepodległości” - tu swoją wyższość pokazali uczniowie ze szkoły w Milejewie. 

Program drugiego dnia wypełniły między innymi konkursy: sportowy, plastyczny oraz wiedzy o Wysoczyźnie Elbląskiej. Konkursowe zmagania dostarczyły wszystkim mnóstwo dobrej zabawy, ale też i emocji. Później wybraliśmy się do rezerwatu przyrody „Stradanka”, gdzie spotkaliśmy się „oko w oko” z rosnącym na rzeką pióropusznikiem strusim - trzeba wiedzieć, że ta wyjątkowa roślina podlega ochronie prawnej. Z kolei na „Wałach Tolkmita” poczuliśmy powiew odległej historii - to tutaj zamieszkiwali pierwsi na naszych ziemiach osadnicy.

Warto podkreślić, że wędrując po Wysoczyźnie zbieraliśmy do worków leżące tu i ówdzie śmieci, włączając się niejako „z marszu” w tegoroczne sprzątanie świat. Ale to jest temat na kolejną notkę na naszej stronie internetowej…

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę