Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron Okolice wsi Majewo. Fot. Zygmunt Gawron
Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron Zalew Wiślany w pobliżu Kamionka Wielkiego. Fot. Zygmunt Gawron
Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron Zatoka Elbląska. Fot. Zygmunt Gawron
Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron Ostrogóra (Ostrobrzeg). Fot. Zygmunt Gawron
Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron Mniszek lekarski. Fot. Zygmunt Gawron

Poznaj lepiej nasz region:

   

Zapraszamy na "parkowy" Facebook:

  

 

powrót

Elfy walczą ze śmieciowymi potworami

...Za tym tajemniczym hasłem kryje się wydarzenie ekologiczne, które miało miejsce 21 kwietnia 2017 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Elblągu.

Teofil i Klemens to skrzaty, które uczą młodych ludzi umiejętności wypracowania rozwiązań na problemy związane z ochroną środowiska i umiejętności wcielenia w życie zmian, w tym również tych dotyczących zachowań i postaw, one też patronują Lokalnemu Dniu Akcji zorganizowanemu w Ośrodku w ramach Kampanii Litter Less - Śmieci mniej! W projekcie mogą uczestniczyć placówki, które są zarejestrowane w tegorocznej edycji Programu Szkół dla Ekorozwoju oraz placówki, które posiadają certyfikat Zielonej Flagi na trzy lata.

Społeczność Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu od lat wiedzie prym w działaniach służących ochronie środowiska, więc z ogromną przyjemnością i poczuciem misji przystąpiła do działań. Zaczęło się od licznych zajęć edukacyjnych, ale najbarwniejszy i najważniejszy dla dzieci okazał się „Marsz śmieciowych potworów” - dzieci i uczniowie z zaprzyjaźnionych z Ośrodkiem przedszkoli i szkół pod opieką nauczycieli i wolontariuszy przeszli barwnym i głośnym korowodem ulicami miasta w przebraniach zrobionych z surowców wtórnych, przy dźwiękach instrumentów wykonanych także z surowców wtórnych głosząc hasła perspektywy 4 R (refuse - reduce - reuse - recycle). W ten sposób dzieci przypominały wszystkim o nadchodzącym Dniu Ziemi i poważnym problemie śmiecenia i widoczności śmieci w naszym otoczeniu. Tuż po powrocie do placówki odbył się „Bal Klemensa i Teofila”, podczas którego dokonano wyboru królowej i króla śmieciowych potworów, a przebrania uczestników imprezy zostały „posegregowane”.

Podczas Lokalnego Dnia Akcji w placówce na dzieci czekało wiele zabaw, gier i zadań o tematyce ekologicznej, a w każdej klasie można było wykonać doświadczenie chemiczne. Podczas imprezy podsumowany został także konkurs plastyczno - techniczny "Drugie życie śmieci”, a nad wszystkim czuwały skrzaty - Klemens i Teofil.

Tak ważne wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez gości: to przyjaciele Ośrodka - pan Jarosław Mytych z Nadleśnictwa Elbląg oraz pani Marta Piekarska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, którzy czuwali nad merytoryczną stroną LDA.

Najważniejszym celem Lokalnego Dnia Akcji w Ośrodku było zwiększenie wiedzy społeczności szkolnej i lokalnej na temat konsekwencji degradacji środowiska naturalnego oraz wskazanie, jak można pomóc chronić Ziemię między innymi przez przyjęcie perspektywy 4R i zredukowanie ilości powstających i nieposegregowanych odpadów.

Projekt Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu pt. „O tym jak elfy ze śmieciowymi potworami walczyły, czyli szkolne przygody Klemensa i Teofila”, został sfinansowany przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska ze środków pochodzących z Wirgley Company Foundation.

Serdecznie dziękujemy pani Marzenie Żachowskiej za udostępnie tekstu i zdjęć do artykułu.

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę