Na skraju Puszczy fot. Żaneta Słapińska Na skraju Puszczy fot. Żaneta Słapińska
Panorama Puszczy Rominckiej w Będziszewie fot. Anna Naruszewicz Panorama Puszczy Rominckiej w Będziszewie fot. Anna Naruszewicz

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

Położenie

Gdzie jesteśmy?
Znajdziesz nas na pograniczu Mazur i Suwalszczyzny, w najbardziej na północny wschód wysuniętym zakątku województwa warmińsko-mazurskiego, tuż przy granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Nasz Park rozciąga się między Gołdapią a Żytkiejmami, zajmując powierzchnię 14 620 ha. Położony jest na terenie powiatu gołdapskiego, w gminach: Gołdap i Dubeninki.

Obszar Parku
Park obejmuje południową część Puszczy Rominckiej (część północna znajduje się na terytorium rosyjskim). Północny zasięg Parku wyznacza granica państwowa, od strony wschodniej i południowej Park otoczony jest przez dawne torowisko kolejowe, zaś jego zachodnią granicę wyznacza dolina Jarki i zachodni brzeg jeziora Gołdap. W granicach Parku znalazły się także tereny otwarte, przyległe do Puszczy Rominckiej, charakteryzujące się bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym.
To właśnie dla zachowania wartości przyrodniczych, krajobrazowych, historycznych i kulturowych w dniu 14 stycznia 1998 roku powołano nasz Park do istnienia. Wokół Parku utworzono strefę otuliny o powierzchni 7942 ha obejmującą osady wiejskie, obszary rolnicze i pojezierne.

Nasza siedziba
Siedziba Parku mieści się w Żytkiejmach, w budynku dawnej szkoły. Uwagę zwraca staranna, kamienna podmurówka, ściany z czerwonej cegły i drewniany ganek przy głównym wejściu - cechy charakterystyczne dla pruskiej architektury. Wewnątrz, obok pomieszczeń biurowych, znajdują się sale edukacyjne oraz ekspozycja poświęcona mokradłom. Przy siedzibie Parku znajduje się Ogród dla Owadów oraz plac zabaw.

Jak do nas dojechać?
Żytkiejmy położone są przy drodze wojewódzkiej nr 651 Gołdap-Wiżajny. Od Gołdapi oddalone są o 32 km, od Suwałk o 42 km. Wyjeżdżając z Gołdapi należy kierować się główną drogą na Szypliszki. Wyruszając z Suwałk należy dojechać do Rutki-Tartak i tam skręcić w lewo na Gołdap. Z Gołdapi i Suwałk można dojechać także korzystając z komunikacji PKS (2 do 4 kursów dziennie).  W centrum Żytkiejm, przy szkole podstawowej znajduje się drogowskaz kierujący do siedziby Parku położonej 300 metrów dalej.

Mapa z dojazdem - w zakładce Kontakt 
 

(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę