Ścieżka Rechot. Ścieżka Rechot.

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

powrót

Szlaki i ścieżki turystyczne

Turystów chcących poznać walory przyrodnicze i kulturowe Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej i okolic zapraszamy na wycieczki:

- szlakami pieszymi,

- szlakami rowerowymi,

- ścieżkami edukacyjnymi 

oraz na  "Wędrówkę z questem".

 

Szlaki piesze i rowerowe wprowadzają często w głąb Puszczy Rominckiej. Z relacji turystów wynika, że niektóre odcinki szlaków pieszych bywają mylące i łatwo w nich o pobłądzenie. Dlatego wybierając się na wycieczkę należy być odpowiednio przygotowanym. Przede wszystkim należy mieć ze sobą mapę turystyczną Puszczy Rominckiej (do nabycia w Centrum Promocji Regionu Gołdap) lub mapy topograficzne tego terenu. Można także skorzystać z wydruków ze strony www.zumi.pl, gdzie po przybliżeniu obszaru puszczy należy włączyć opcję hybrydy zdjęcia satelitarnego i mapy. 

W przypadku pobłądzenia w lesie nie należy wpadać w panikę. Najlepiej cofnąć się do ostatniego znaku szlaku i ponowić wędrówkę do najbliższego skrzyżowania. Tam przejść się po każdej z rozchodzących się dróg w poszukiwaniu kolejnego znaku. W przypadku, gdy nie udało się wrócić na szlak, należy spokojnie ustalić kierunki świata i na pierwszej napotkanej, wyraźnej drodze udać się na południe. Nią na pewno dojdzie się do drogi asfaltowej Gołdap-Żytkiejmy. Nie należy z kolei podążać drogami na północ - te bowiem prowadzą do granicy państwowej.

Nie zaleca się także schodzenia z dróg i wędrówki przez las na przełaj, gdyż wiele terenów w puszczy zajmują rozległe bagna.  Pamiętajmy o zwracaniu uwagi na punkty charakterystyczne w terenie i na mapie. Szczególnie przydatne w lesie okazują się być słupki oddziałowe, których numeracja pozwala dokładnie ustalić, w jakim miejscu jesteśmy (numeracja oddziałów naniesiona jest na mapy turystyczne i topograficzne).  Turyści w lesie nigdy nie są sami. Napotkani pracownicy leśni i funkcjonariusze Straży Granicznej na pewno wskażą właściwą drogę. Można także zadzwonić po pomoc do placówek Straży Granicznej w Dubeninkach 87/6158620 lub w Gołdapi 87/6154913.  

(an) 

 

   

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę