Ścieżka Rechot. Ścieżka Rechot.

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

powrót

Szlaki rowerowe

Wschodni Szlak Rowerowy "Green Velo" to najbardziej spektakularny projekt rowerowy, jaki do tej pory zrealizowano w Polsce. To ponad 2000 km specjalnie wytyczonej trasy (trasa główna 1887,5 km, trasy łącznikowe i boczne: łącznie 192 kilometry), którą od początku do końca przygotowano po to, aby dawała radość podróżowania i poznawania. Szlak wiedzie przez pięć województw wschodniej Polski (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie).  Na naszym terenie Green Velo biegnie od Gołdapi po trójstyk granic, prrwadząc głównie drogami szutrowymi, rzadziej asfaltowymi na południowych obrzeżach Puszczy Rominckiej. Na odcinku tym można zobaczyć mosty w Botkunach i w Stańczykach oraz jeziora: Czarne, Przerośl, Linowo i Pobłędzie. Po drodze znajdują sie 6 Miejsc Obsługi Rowerzystów: Rakówko, Czarne, Przerośl, Stańczyki, Pobłędzie, Bolcie.
Więcej informacji o przebiegu szlaku: http://greenvelo.pl/


"Śladami Rominckich Jeleni" - znaki czerwone

Przebieg szlaku: Jurkiszki – Szyliny – Ostrówek – Galwiecie – Czarnowo Średnie – leśniczówka Bludzie – Droga Romincka – Żytkiejmy – Degucie – Stańczyki – Błąkały – Będziszewo – Żabojady – Kiepojcie – Dubeninki – Zawiszyn – Czarne – Pluszkiejmy – Botkuny – Jurkiszki (88,6 km)

Szlak zatacza pętlę długości prawie 90 km. Początek i koniec znajduje się w Jurkiszkach przy planszy ze schematyczną mapą. Szlak prowadzi przez Puszczę Romincką w kierunku Żytkiejm, a wraca terenami otwartymi przez Stańczyki, Dubeninki i na południe od Jeziora Czarnego. Pokrywa się w kilku miejscach ze szlakami pieszymi - zielonym i czerwonym oraz z czterema ścieżkami przyrodniczymi.
Przebieg szlaku w dużej mierze drogami leśnymi i polnymi oraz silnie pofałdowany teren sprawiają, że w jazdę trzeba włożyć sporo wysiłku. Trud wycieczki rekompensują puszczańskie krajobrazy oraz sporo atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Szlak biegnie przy granicy rezerwatów przyrody „Boczki”, „Dziki Kąt” i „Struga Żytkiejmska”, przy których stoją tablice informacyjne. Jadąc szlakiem turysta zobaczy kilka pomników przyrody, między innymi aleję dębów przy dawnym nadleśnictwie w Żytkiejmach oraz ciekawą lipę odroślową na leśnym odcinku łączącym Degucie i Stańczyki.  Na trasie znajdują się także dwa głazy Wilhelma, mosty w Stańczykach, Kiepojciach i Botkunach, dawne majątki ziemskie, dworce kolejowe.
 
Do pobrania: przewodnik do szlaku "Śladami Rominckich Jeleni"

Zobacz też: mapa z przebiegiem szlaku na portalu polskaekologia24.pl

 

Przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej biegną ponadto odcinki innych szlaków rowerowych, które docierają do nas z Suwalszczyzny. Są to:


„Pierścień Rowerowy Suwalszczyzny” R-65, znaki zielone. Szlak biegnący na terenie PKPR i otuliny na odcinku z Przerośli do mostów w Stańczykach, następnie do Maciejowięt, Golubi, przez fragment Puszczy Rominckiej,  Degucie, Pobłędzie, Maudę,  dalej prowadzący do Wiżajn.

„Podlaski Szlak Bociani” znaki czerwone. Północna odnoga znanego na Podlasiu szlaku kończy swój bieg na terenie naszego Parku. Szlak prowadzi z Suwalszczyzny przez Hańczę, Orliniec i Golubie do Stańczyk.

„Szlak Fortyfikacji Pozycji Granicznej" R-68, znaki zielone. Prowadzi od trójstyku granic Polski, Litwy i Rosji w okolicach Bolci przez ufortyfikowaną poniemiecką linię obronną z II wojny światowej ciągnącą się wzdłuż rzeki Rospudy, do turystycznego węzła w Dowspudzie.

 

(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę