Ścieżka Na skraju puszczy fot. Anna Naruszewicz Ścieżka Na skraju puszczy fot. Anna Naruszewicz
powrót

Szlaki piesze

Szlak zielony
Przebieg szlaku: Gołdap – Jurkiszki – Czarnowo Średnie (Hajnówek) – Błąkały – Stańczyki (33 km)

Szlak wprowadza turystów w głąb Puszczy Rominckiej, podążając niemal wyłącznie przez tereny leśne, na długim odcinku także w pobliżu granicy państwowej. Atrakcyjność szlaku opiera się głównie o walory przyrodnicze. Szlak mija okolice leśnych rezerwatów przyrody „Mechacz Wielki”, „Boczki” i „Dziki Kąt”, przy których znajdują się tablice informacyjne. Na trasie znajduje się kilka pomników przyrody, miedzy innymi żywotnik dwupienny i grupa siedmiu buków. Krótki odcinek pokrywa się ze ścieżką przyrodniczą „Puszcza Romincka”. Niewątpliwą atrakcją historyczną szlaku jest pochodzący z 1900 roku głaz Wilhelma upamiętniający cesarskie polowanie na jelenia. Szlak kończy swój bieg przy mostach w Stańczykach. Jego przebieg w stosunku do pierwotnego (opisanego w poniższym załączniku) różni się w końcowym odcinku z uwagi na brak przejścia pod mostami w Stańczykach. Znaki szlaku zostały odnowione latem 2011 r.

Do pobrania: Opis szlaku zielonego (Uwaga! Opis zawiera pierwotny przebieg szlaku. Przy odnowie szlak został miejscami zmodyfikowany. Zmiany dotyczą m.in. okolic Stańczyk.)

Zobacz też:  mapa z przebiegiem szlaku na portalu polskaekologia24.pl

 

Szlak czerwony
Przebieg szlaku: Gołdap – Las Kumiecie – jez. Gołdap – Botkuny – Galwiecie – Pluszkiejmy – Budwiecie – Markawy – Żabojady – Będziszewo – Błąkały – Stańczyki – Golubie – Pobłędzie (46 km)

Szlak prowadzi południową częścią Puszczy Rominckiej, meandrując między terenami leśnymi a otwartymi przestrzeniami. Wiele dróg, którymi biegnie, posiada wysokie walory widokowe. Szlak mija miejsca niezwykle interesujące krajobrazowo i historycznie: byłą kwaterę wojsk Luftwaffe w gołdapskim Lesie Kumiecie, podwójne mosty kolejowe w Botkunach i Stańczykach, dawne majątki ziemskie w Galwieciach i Bludziach, byłe dworce kolejowe w Botkunach i Pobłędziu. Podążając szlakiem zobaczymy kilka pomników przyrody. Do najciekawszych z nich zaliczyć można "Dworzanina" - sędziwego dęba szypułkowego rosnącego w parku podworskim w Bludziach oraz aleję jarząbów szwedzkich w Stańczykach. Niektóre odcinki szlaku pokrywają się z przebiegiem ścieżek przyrodniczych („Na skraju puszczy”, „Wokół jarów Błędzianki”, "Golubie, wieś, której nie ma”). W Będziszewie znajduje się postawiona przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wiata i wieża widokowa. Znaki szlaku zostały odnowione latem 2012 roku.

Do pobrania: Opis szlaku czerwonego  (Ywaga! Opis zawiera pierwotny przebieg szlaku. Przy odnowie szlak został miejscami zmodyfikowany. Zmiany dotyczą m.in. okolic Stańczyk.)

Zobacz też:  mapa z przebiegiem szlaku na portalu polskaekologia24.pl

 

Szlak niebieski
Przebieg szlaku - leśniczówka Żyliny koło Jurkiszek - Puszcza Romincka - Galwiecie (13 km)

Szlak prowadzi drogami leśnymi w zachodniej części Puszczy Rominckiej. Zaczyna się koło leśniczówki Żyliny w Jurkiszkach, następnie prowadzi na północ w kierunku granicy panstwowej, po czym wraca na skraj puszczy do wsi Galwiecie. Na trasie znajduje się między innymi jeden z głazów Wilhelma (bez napisu), środleśna aleja lipowa, kamień poświęcony leśnikowi Oswaldowi Kahnertowi zamordowanemu przez kłusowników w 1919 r. oraz XIX-wieczny pałac i park w Galwieciach. Szlak został wyznaczony przez Stowarzyszenie Fabryka Cudów w 2013 roku.

Zobacz też:  mapa z przebiegiem szlaku na portalu polskaekologia24.pl


Szlak żółty
Przebieg szlaku: Żytkiejmy - Degucie - Skajzgiry - Pobłędzie - Kramnik (ok. 10 km) 

Odcinek biegnący przez nasz teren stanowi początkowy fragment szlaku żółtego umozliwiającego poznanie walorów Swalszczyzny. Z Kramnika szlak biegnie w kierunku Smolnik (Suwalski Park Krajobrazowy) i dalej do Krzywego (Wigierski Park Narodowy). Na naszym odcinku żółty szlak prowadzi przez malownicze tereny otwarte położone na obrzeżach Puszczy Rominckiej. Po drodze szlak mija jezioro Małe Pobłędzie oraz rezerwat "Uroczysko Kramnik" (tablica informacyjna).

 

Szlak Wilhelma - w realizacji 

Od sezonu letniego 2021 r. zacznie funkcjonować na ternie Puszczy Rominckiej nowy szlak peiszy - Szlak Wilhelma, ułatwiający dojscie do 3 głazów WiIhelma. O jego przebiegu i otwarciu powiadomimy wkrótce!


(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę