Ścieżka Rechot. Ścieżka Rechot.

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

powrót

Ścieżki edukacyjne

Aktualny wykaz ścieżek edukacyjnych 

 

1. ”Czworolist”
Ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap o tematyce leśnej, dostępna dla turystów pieszych i rowerowych. Z tablic umieszczonych przy przystankach można dowiedzieć się o funkcjach lasu, gospodarce leśnej, poznać gatunki drzew i zwierząt. Ścieżka zatacza pętlę o długości 1,4 km z początkiem i końcem trasy w Jurkiszkach.

Początek ścieżki: parking leśny w Jurkiszkach

 

 

 

2. „Rechot” - znaki niebieskie
Ścieżka wykonana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. Opowiada o życiu, znaczeniu i różnorodności gatunkowej płazów. Polecana dla turystów pieszych. Prowadzi drewnianą kładką położoną wzdłuż brzegu jeziora Ostrówek. Trasa tworzy pętlę o długości 1 km. Uzupełnieniem wiadomości do ścieżki „Rechot” jest folder o płazach. 

Początek ścieżki: parking leśny koło Galwieć

Do pobrania: folder do ścieżki Rechot

 

 

3. ”Niezapominajka”
Leśna ścieżka wykonana przez Nadleśnictwo Gołdap. Tworzy pętlę o długości 1 km. Polecana dla turystów pieszych. Na tablicach omówione są podstawowe zagadnienia związane z lasem i jego mieszkańcami. Przeczytać można między innymi o różnorodności ptaków, gatunkach grzybów, czy znaczeniu mrówek.

Początek ścieżki: parking leśny przy drodze asfaltowej Błąkały-Żytkiejmy

 

 

 


4. „Golubie – wieś, której nie ma”
- znaki czarne NOWA INFRASTRUKTURA

Ścieżka historyczno-przyrodnicza, oprowadzająca po nieistniejącej już wsi Golubie, zlokalizowanej między Stańczykami a Pobłędziem. Zapoznaje z historią tego miejsca oraz pozostałym po dawnej wsi krajobrazem kulturowym.
Ciągnie się przez 1.8 km wzdłuż głównej drogi prowadzącej przez dawną wieś. Niektóre ciekawe miejsca położone są kilkaset metrów od niej np. cmentarz ewangelicki (przystanek nr 3).
Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

                                              Do pobrania: przewodnik do ścieżki "Golubie - wieś, której nie ma"  - wersja archiwalna

 


5. Park podworski w Bludziach 
Na terenie zabytkowego parku podworskiego w Bludziach znajduje się ścieżka dendrologiczna. Opisuje ona 14 gatunków drzew i krzewów. Długość trasy wynosi 750 m. Park położony jest 3 km na północ od Dubeninek. Na jego terenie jest parking i plac zabaw. Ścieżka została opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.

Do pobrania: folder "Park podworski w Bludziach"

 

 

6. ,,Dziedzictwo kulturowe Żytkiejm"
Ścieżka historyczna oprowadza po wybranych obiektach i miejscach na terenie Żytkiejm. Główna tablica informacyjna znajduje się w centrum wsi - na Placu Wolności. W terenie ustawionych jest 10 tablic przystankowych z opisami obiektów i przedwojennymi zdjęciami. Przystanki znajdują się m.in. przy dawnym Hotelu św. Huberta, młynie z podziemną rzeką, dawnej stacji kolejowej, czy zabytkowym cmentarzu z pierwszej wojny światowej. Aby odwiedzić wszytskie przystanki trzeba przejść w sumie 6 km, ale można dotrzeć tylko do wybranych miejsc. Ścieżka wykonana została przez Urząd Gminy Dubeninki.  

 

 

 

7. "Włóczykij" - znaki żółte NOWA INFRASTRUKTURA

W głębi Puszczy Rominckiej, wśród starych borów ukryta jest ścieżka inna niż wszystkie. Na jej trasie znajduje się 6 przystanków z obrotowymi kostkami i tabliczkami. Za ich pomocą odkryć można wiele sekretów lasu - który ptak chodzi po pniu głową w dół, jak nazywa się młody łoś lub jak wygląda kowal bezskrzydły. Mało tekstu, a dużo barwnych rysunków, z pewnością spodoba się młodym miłośnikom przyrody. Dodatkowo na chętnych czekają trzy wyzwania Włóczykija, którym należy sprostać, wędrując po ścieżce.  
 
Początek ścieżki znajduje się na Drodze Rominckiej w środku lasu, około 3 km od szosy Żytkiejmy-Gołdap. Do początku ścieżki można dojechać samochodem osobowym. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
 
 
 
 
8. "Na tropie" - znaki czerwone NOWA INFRASTRUKTURA
W Puszczy Rominckiej żyją jelenie, łosie, wilki, borsuki i wiele innych zwierząt. Wędrując przez las niełatwo je spotkać, lecz można znaleźć różne ślady, które po sobie pozostawiają. Przystanki na ścieżce pomagają zauważyć je w terenie i rozpoznać. Na trasie wnikliwy obserwator dostrzeże buchtowisko dzików, bobrowe żeremie, ślady spałowania jelenia, a przy odrobinie szczęścia kuźnię dzięcioła, a może nawet tropy wilczej watahy. Ścieżka z pewnością zainteresuje dzieci, młodzież, jak i dorosłych miłośników przyrody pozwalając im jeszcze lepiej odkryć sekrety lasu.
 
Początek ścieżki znajduje się na parkingu leśnym przy drodze Żytkiejmy-Gołdap, ok. 4 km od centrum Żytkiejm. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej.
 
 
 
 
9. "Do cesarskiego głazu" - znaki niebieskie NOWA INFRASTRUKTURA
Puszcza Romincka skrywa w sobie wiele pamiątek z przeszłości. Aby je poznać, warto wybrać się na spacer leśnymi duktami. Wyznaczona ścieżka wprowadza na szczyt grodziska jaćwieskiego, odkrywa przeszłość dawnego torowiska kolejowego oraz zapoznaje z historią cesarskich polowań. Na jej trasie zobaczyć można jeden z głazów Wilhelma „w błocie”. Podróż śladami historii, nawet tej bardzo odległej, doskonale uzupełnia piękno otaczającej, puszczańskiej przyrody.
 
Początek i koniec trasy znajduje się pod parą niewielkich wiaduktów, nieopodal wejścia na słynne mosty w Stańczykach. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. 
 
 
 
 
10. "Nietoperze" - znaki czarne NOWA INFRASTRUKTURA
Puszcza Romincka jest ważną ostoją nietoperzy w Polsce. Znajduje się tu, jedno z większych w Polsce, zimowisko mroczków pozłocistych i mopków zachodnich. Ścieżka „Nietoperze” pozwala poznać bliżej te niezwykłe zwierzęta. W atrakcyjny sposób opowiada ona o życiu i znaczeniu nietoperzy, obala mity i dawne wierzenia. Pokazuje wyjątkowe umiejętności tych ssaków, które jako jedyne potrafią aktywnie latać, orientują się w przestrzeni za pomocą echolokacji, a odpoczywają zwisając głową w dół. 
 
Ścieżka zaczyna się na leśnym parkingu położonym w głębi Puszczy Rominckiej. Jadąc z Gołdapi w kierunku Żytkiejm, należy skręcić w Jurkiszkach w lewo w drogę leśną i trzymać się znaków. Początek ścieżki znajduje się 700 m dalej. Ścieżka opracowana przez Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej. 


 

 

 

 

 

(an, zs)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę