Klimat
Teren Puszczy Rominckiej charakteryzuje się najsurowszymi na Niżu warunkami klimatycznymi. Leży w mazurskim regionie klimatycznym. W półroczu chłodnym wyraźny jest wpływ kontynentalizmu, natomiast w półroczu letnim na rozkład i wielkość temperatur wpływa bliskość Morza Bałtyckiego.
Okres wegetacyjny wynosi około 190 dni, a okres bez przymrozków to zaledwie 150 dni. Średnia temperatura roczna wynosi +6,4oC, przy ekstremalnych od -35oC do +38oC. Początek wiosny przypada dopiero w kwietniu, a przymrozki wiosenne związane z napływem arktycznych mas powietrza zdarzają się jeszcze na przełomie maja i czerwca. Lato jest chłodniejsze niż w Polsce centralnej, z dużą ilością opadów. Przymrozki jesienne pojawiają się już na początku października. Zimy są stosunkowo długie i mroźne. Średni czas trwania zimy termicznej przekracza 120 dni, a liczba dni mroźnych odpowiada obszarom górskim – powyżej 60 dni w roku.
Opady roczne to ok. 650 mm, jednak istnieją duże różnice pomiędzy latami suchymi i wilgotnymi. Większość opadów przypada w okresie letnim, maksimum osiągając w lipcu i sierpniu. Z kolei najbardziej suchymi miesiącami są styczeń i luty. Charakterystyczne dla tego obszaru jest bardzo długie zaleganie pokrywy śnieżnej – przez ponad 110 dni w roku.
(an)