Mosty w Stańczykach fot. Piotr Tałałaj Mosty w Stańczykach fot. Piotr Tałałaj
Cmentarz ewangelicki w Dubeninkach fot. Anna Naruszewicz Cmentarz ewangelicki w Dubeninkach fot. Anna Naruszewicz
Kościół w Żytkiejmach fot. Anna Naruszewicz Kościół w Żytkiejmach fot. Anna Naruszewicz

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

powrót

Kościoły

Kościół w Żytkiejmach

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Michała Archanioła stoi na wzniesieniu nieco na uboczu od centrum wsi. Pierwszy kościół parafialny w Żytkiejmach, wówczas ewangelicki, zbudowany został w roku 1579  jako kamienna budowla obronna otoczona murem. Kościół był dwukrotnie spalony, po raz drugi w 1634 roku. Gruntowna przebudowa kościoła miała miejsce w 1879 roku. Z tego okresu pochodzi obecnie stojący budynek. Po przyłączeniu Żytkiejm do Polski kościół zostaje przejęty przez wyznawców katolicyzmu i podlegał parafii w Dubeninkach. W 1972 roku utworzona została samodzielna parafia.

Kościół jest wzniesiony w stylu neogotyckim. Jest to budowla trójnawowa, bez wieży, przykryta dwuspadowym dachem, o skromnym wyposażeniu. Z dawnego przedwojennego kościoła zachowały się fragmenty ołtarza, ambona i organy, a także  Mszały Rzymskie - księgi liturgiczne z przłeomu XIX i XX wieku.

W 2006 roku przy kościele został posadzony dąb upamiętniający pontyfikat Papieża Jana Pawła II.

Niedzielne msze święte - godz. 8.30 i 11.30.

Strona internetowa parafii w Żytkiejmach - http://parafia.zytkiejmy.w.interia.pl/

 

Kościół w Dubeninkach

Kościół parafialny pod wezwaniem św. św. Andrzeja Boboli i Apostołów Piotra i Pawła położony jest przy głównej drodze. Pierwotnie był to kościół ewangelicki, po wojnie rzymsko-katolicki, erygowany w 1952.

Pierwszy kościół w Dubeninkach został wzniesiony w 1620 roku z drewna. Spalony podczas najazdu Tatarów w 1657 roku. Drugi kościół, również drewniany, powstał na miejscu pierwszego w roku 1683. W 1743 wzniesiono obiekt kamienny z drewnianą wieżą. W XIX wieku po silniej wichurze częściowo rozebrany, po czym odbudowany. 

Ciekawostką jest, że w XVII i XVIII wieku w tutejszym kościele odprawiano nabożeństwa w trzech językach: niemieckim, litewskim i polskim, zaś trójjęzyczne kazania przetrwały aż do XX wieku.

Obecny kościół pochodzi z 1903 roku. Wybudowany jest w stylu neogotyckim.  Kościół jest jednonawowy z asymetryczną wieżą frontową, na której umiejscowiony jest nieczynny obecnie zegar. Wnętrze skromnie wyposażone. Uwagę zwracają cztery rzędy galerii.  Kościół jest nieorientowany  - prezbiterium znajduje się w jego zachodniej części.

Przy kościele znajduje się kamienny obelisk z 1926 roku z figurą Najświętszej Maryi Panny. Obelisk poświęcony jest mieszkańcom okolicznych wsi poległym w czasie I wojny światowej. Widoczna jest niemiecka inskrypcja: Die Heimat ihren gefallenen Söhnen 1914-1918 (‘Ojczyzna swoim poległym synom 1914-1918’), zdobiona grawerunkiem anioła z włócznią oraz liśćmi dębu. Na pozostałych bokach pomnika wyryto nazwiska poległych.

Niedzielne msze święte - godz. 9.15 i 11.00.

Strona internetowa parafii w Dubeninkach: http://parafia.dubeninki.info/

 

(an)

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę