Mosty w Stańczykach fot. Piotr Tałałaj Mosty w Stańczykach fot. Piotr Tałałaj
Cmentarz ewangelicki w Dubeninkach fot. Anna Naruszewicz Cmentarz ewangelicki w Dubeninkach fot. Anna Naruszewicz
Kościół w Żytkiejmach fot. Anna Naruszewicz Kościół w Żytkiejmach fot. Anna Naruszewicz

 

OGLĄDASZ STRONĘ ARCHIWALNĄ PARKU

ZAPRASZAMY NA NOWĄ STRONĘ:

pkpr.warmia.mazury.pl

 

 

 

 

 

powrót

Cmentarze

Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu kulturowego są cmentarze ewangelickie. Na terenie Parku i w jego otulinie zachowało się ich 66, z czego 25 zostało uznanych za obiekty zabytkowe. Na wielu cmentarzach zobaczyć można jeszcze stare nagrobki i żelazne krzyże. Te jednak z upływem lat niszczeją, osuwają się w głąb ziemi lub padają łupem złodziei. Dlatego miejsca niektórych cmentarzy zdradza czasem tylko charakterystyczna roślinność. Są to kępy starych drzew na szczytach śródpolnych wzniesień, bluszcze opasające pnie, krzewy śnieguliczki białej lub płożący się po ziemi barwinek.


Najwięcej jest cmentarzy wiejskich, które były lokowane w pobliżu miejscowości. Czasem wieś otoczona była dwoma, trzema, a nawet pięcioma cmentarzami. Pozostałości nagrobków, czy kamiennych ogrodzeń można odszukać niemal przy każdej wsi. W ostatnich latach dwa cmentarze wiejskie zostały częściowo odrestaurowane. Obiekty te znajdują się w Dubeninkach przy drodze asfaltowej w kierunku Kiepojć oraz w Żytkiejmach na wzniesieniu przy torowisku nieopodal granicy państwowej.


Przy majątkach ziemskich zakładano cmentarze rodowe, na których grzebano zmarłych z rodzin właścicieli. Pozostałości po takich cmentarzach odnaleźć można między innymi w Bludziach i  Deguciach, czy Zawiszynie. W Galwieciach na terenie parku podworskiego zachowały się okazałe nagrobki właścicieli majątku.


W pobliżu leśniczówek zakładano niewielkie cmentarzyki leśne, na których pochowane są osoby związane niegdyś z pracą w puszczy. Miejsca takich pochówków znajdują się między innymi przy leśniczówce w Boczkach oraz w Żytkiejmach, gdzie nad prawym brzegiem Pstrążnej stoi kilka nagrobków.


Na obrzeżach Puszczy Rominckiej położone są dwa cmentarze z pierwszej wojny światowej, na których spoczywają żołnierze rosyjscy i niemieccy polegli w latach 1914-15. Oba cmentarze są odnowione i wyróżniają się ciekawą kompozycją przestrzenną, charakterystyczną dla tamtego okresu. Jeden z nich znajduje się w Dubeninkach przy drodze asfaltowej w kierunku Zawiszyna. Do żelaznej furtki prowadzą wyoskie kamienne schody. W części środkowej cmentarza zbudowanej na planie kwadratu spoczywają żołnierze niemieccy, a w bocznych półkolistych kwaterach, położonych nieco niżej, żołnierze rosyjscy. Drugi cmentarz wojenny ulokowany jest w Żytkiejmach w pobliżu granicy państwowej. W jego centralnej części znajduje się mogiła zbiorowa rosyjskich żołnierzy, wokół której symetrycznie rozstawione są nagrobki niemieckich żołnierzy.


(an)
 

Mazurski Park Krajobrazowy
Mazurski
Park Krajobrazowy
Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy
Pojezierza Iławskiego
Park Krajobrazowy Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy
Wzgórz dylewskich
Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy
Puszczy Rominckiej
Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej
Park Krajobrazowy
Wysoczyzny Elbląskiej
Welski Park Krajobrazowy
Welski
Park Krajobrazowy
Brodnicki Park Krajobrazowy
Brodnicki
Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy
Górznieńsko-Lidzbarski
Park Krajobrazowy
| do góry wersja dla słabowidzących wersja graficzna wydrukuj stronę