2011 rok
Najważniejsze projekty zrealizowane przez Fundację Puszczy Rominckiej w 2011 roku
Wzmocnienie potencjału rolnictwa Wschodniego Kazachstanu poprzez rozwój tradycyjnego pszczelarstwa
Projekt realizowany był na pograniczu kazachsko-chińsko-rosyjskim – w górach Ałtaj. Jego celem była pomoc w odtworzeniu tradycyjnego pszczelarstwa, które rozwijało się tam prężnie od 1786 do 1990 roku. Wraz z upadkiem Związku Radzieckiego upadło i kazachskie rolnictwo – w tym pszczelarstwo. Przygotowano i rozprowadzono po Wschodnim Kazachstanie „Poradnik pszczelarza” – zawierający informację o historii i specyfice ałtajskiego pszczelarstwa, a przede wszystkim – szczegółowe porady jak założyć i prowadzić pasiekę. „Poradnik pszczelarza” był wydany na płytach CD, został również zamieszczony na stronie internetowej Zarządu Zasobów Przyrodniczych Wschodniego Kazachstanu. Na gruntach należących do Zapowiednika-Muzeum „Berel” założono wzorcową, szkoleniową pasiekę. Prowadzona będzie ona w oparciu o metody opracowane w dużej mierze przez zesłańców, którzy odbywali na Ałtaju swe kary. Przeprowadzono szkolenia z zakresu pszczelarstwa dla mieszkańców katon-karagayskiego rejonu, a także promocję projektu – m.in. poprzez zorganizowanie wyjazdu studyjnego grupy dziennikarzy do wzorcowej pasieki. Finansowanie projektu: MSZ.
Relacja z projektu.
Przyroda granic nie uznaje – wizyta studyjna samorządowców z Gusieva i Nesterova w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej
W czerwcu 2011 roku Fundacja we współpracy z Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej zorganizowała wizytę studyjnę dla przedstawicieli administracji Gusiewa, Niesterowa i Pionierska, biura prasowego gubernatora, Parku Narodowego „Mierzeja Kurońska”, a także rosyjskich organizacji pozarządowych. Głównym jej celem było zapoznanie gości z możliwościami, jakie stwarza powołanie obszaru chronionego – na przykładzie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej. Gości ciekawiły w szczególności działania prowadzone w sferze edukacji ekologicznej, tworzenia infrastruktury turystycznej oraz czynnej ochrony przyrody. Wizytę sfinansowano dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Olsztynie oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Relacja z projektu.
Ochrona przyrody szansą nie hamulcem – wyjazd studyjny samorządowców z powiatu gołdapskiego do Wigierskiego Parku Narodowego
W maju 2011 roku zorganizowano 3 wyjazdy studyjne do Wigierskiego Parku Narodowego dla samorządowców z Rady Gminy Dubeninki, Rady Miejskiej w Gołdapi, Rady Powiatu Gołdapskiego. Radni mieli okazję dowiedzieć się jak funkcjonuje park narodowy, jakie obowiązują na jego terenie uregulowania prawne, jakie z jego utworzeniem wiążą się konsekwencje dla samorządów lokalnych. Finansowanie: Województwo Warm-Maz, WFOŚiGW w Olsztynie.
Pozostałe projekty Fundacji Puszczy Rominckiej: 2012 rok 2010 rok 2009 rok 2008 rok 2007 rok 2006 rok
(jk/an)