
2010 rok
Najważniejsze projekty Fundacji Puszczy Rominckiej zrealizowane w 2010 roku
Dziedzictwo kulturowe jako podstawa zrównoważonego rozwoju przygranicznych terenów Polski i Litwy
Fundacja Puszczy Rominckiej włączyła się w realizację dużego projektu realizowanego głównie przez Stowarzyszenie „Dolina Issy” oraz litewskie Stowarzyszenie Wsi Szukle, w ramach którego wykonano dokumentację techniczną remontu Piramidy w Rapie oraz odbudowano pomnik św. Marii z Jezusem na rękach we wsi Szukle. Na działania Fundacja pozyskała środki z Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Relacja z projektu.
Czynna ochrona przyrody na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej
Ze środków NFOŚiGW w ramach projektu odtworzono 10 zbiorników wodnych dla płazów, wybudowano 15 glinianych konstrukcji dla rzadkich, chronionych gatunków dzikich pszczół, wykoszono ręcznie 10 ha podmokłych łąk celem ochrony stanowisk storczyków i wielosiłu błękitnego.
Sprawny system pierwszej pomocy jako podstawa rozwoju i bezpieczeństwa obszarów wiejskich Wschodniego Kazachstanu
Projekt realizowany w Kazachstanie ze środków MSZ w ramach programu Polska Pomoc. Pracownicy Katon-Karagayskiego Parku Narodowego w Kazachstanie i funkcjonariusze miejscowych służb granicznych zostali przeszkoleni z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Park Narodowy otrzymał specjalistyczny sprzęt ratowniczy, szpital w Katon-Karagay otrzymał defibrylator.
Relacja z projektu.
Międzynarodowa konferencja poświęcona ochronie mokradeł
W czerwcu zorganizowano w Gołdapi międzynarodową konferencję, w której uczestniczyli reprezentanci parków krajobrazowych i narodowych, organizacji pozarządowych, Straży Granicznej, samorządów, Lasów Państwowych, funduszy ekologicznych, w tym także goście z obwodu kaliningradzkiego. Podczas części kameralnej przedstawione zostały prezentacje dotyczące stanu mokradeł, czynnej ich ochrony oraz mozliwości pozyskiwania funduszy. W części terenowej odwiedzono torfowisko wysokie w rezerwacie przyrody Mechacz Wielki. Finansowanie - Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz WFOŚiGW w Olsztynie.
Inicjacja współpracy pomiędzy instytucjami i organizacjami zajmującymi się edukacją ekologiczną na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego i obwodu kaliningradzkiego
W ramach przedsięwzięcia odbyła się 5-dniowa wizyta studyjna delegacji z Obwodu Kaliningradzkiego po terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Celem wizyty było zapoznanie się z metodami ochrony przyrody w Polsce, zagospodarowaniem turystyczno-edukacyjnym obszarów chronionych, formami edukacji ekologicznej społeczeństwa oraz możliwością współpracy transgraniczej na rzecz ochrony przyrody. Finansowanie - Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Plener "Zdrowie, natura, bezpieczeństwo"
w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego przez Gminę Dubeninki ze środków PPWOW. W ramch pleneru odbył się konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, warsztaty ekologiczne, pokazy udzielania pierwszej pomocy, pokazy sprzętu i umiejętności straży pożarnej i straży graniczne, zbiórka elektrośmieci i baterii, Pchli Targ.
Cykl zimowych spotkań dla dzieci "Ferie z przyrodą"
w ramach Programu Integracji Społecznej finansowanego przez Gminę Dubeninki ze środków PPWOW. Regularne spotkania obejmowały zajęcia terenowe, obserwacje przyrodnicze, zabawy ruchowe na śniegu oraz zajęcia stacjonarne, plastyczne i techniczne. W zajeciach brały udiał dzieci w wieku szkolnym i młodzież gimnazjalna.
Modernizacja infrastruktury edukacyjnej na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej
W ramach projektu wykonano i ustawiono jedenaście nowych tablic informacyjnych na istniejącej od 2002 roku ścieżce edukacyjnej "Rechot" poświęconej płazom. Wydrukowano także foldery i naklejki o płazach będące uzupełnieniem ścieżki. Finansowanie: WFOŚiGW w Olsztynie.
Pozostałe projekty Fundacji Puszczy Rominckiej: 2012 rok 2011 rok 2009 rok 2008 rok 2007 rok 2006 rok
(an/jk)